Двоєглазова М.В.

Чернігівський державний інститут економіки і управління

Визначення факторів впливу на інформаційні системи підприємства та проекту при їх об’єднанні 

 

При описанні взаємодії двох інформаційних систем особливо важливе місце посідає питання щодо їх злиття та об’єднання в одну єдину глобальну інформаційну систему. В сучасній економічній теорії питанням інтеграції систем займаються різні дослідники [1-3].

В сучасних системах уравління в межах проблеми інтеграції інформаційних систем проекту та підприємства не достатньо приділено уваги питанням об’єднання систем з врахуванням факторів впливу на ці системи.

Вхідні параметри для моделювання взаємодії двох інформаційних систем визначено шляхом обробки даних за методом рангової кореляції за допомогою програми RANGCOR. Ця програма написана мовою програмування Delphi 5.0.

Інтерфейс програми дозволяє введення та редагування атрибутів факторів, думок фахівців, здійснює виведення результатів роботи програми на екран, а також в файл для подальшого перегляду та друку.   

Враховуючи думки 10 фахівців з управління проектами та матеріали літературних джерел [4] для моделювання об’єднання інформаційних систем підприємства та проекту обрано фактори впливу на ці системи. В табл.1 наведено обрані фактори впливу для ІС підприємства та проекту відповідно.

Таблиця 1

Обрані фактори впливу

№ п/п

Назва фактора впливу

ІС підприємства

ІС проекту

1

Політична стабільність

Підтримка проекту державою

2

Тарифи та податки

Джерела інвестицій

3

Страхові гарантії

Права людини

4

Права власності

Права підприємництва

5

Рівень розвитку ІТ

Права власності

6

Рівень промислових та виробничих технологій

Відношення місцевого населення

Продовження таблиці 1

7

Трудове законодавство

трудове законодавство

8

Кліматичні умови

команда проекту

9

Природні ресурси

Відомості про кредит

10

Нормативно-правова база

Технологія виготовлення продукції

11

Цілі підприємства

Статут проекту

12

Стратегічний план

Мета проекту

13

Опис продукту

14

Конкуренти

15

Постачальники

16

Персонал

 

 

 

 

 

 

 

Оброблені дані отримано шляхом опитування фахівців, яке здійснюється для визначення найвпливовіших факторів на процес управління.

На рис. 1, 2 наведено результати розрахунків факторів, що мають найбільший вплив на ІС підприємства та проекту відповідно.

Рис. 1. Фактори, що впливають на ІС підприємства

 

З рис.1 видно, що на ІС підприємства найбільший вплив мають наступні фактори: цілі підприємства, стратегічний план, опис продукту, конкуренти, постачальники, персонал, нормативно-правова база та рівень розвитку ІТ.

На рис.  2 наведено результати розрахунків факторів, що мають найбільший вплив на проекту.

З рис. 2 видно, що на ІС проекту найбільший вплив мають наступні фактори: команда проекту, технологія, статут проекту, кредит, мета проекту.

Рис. 2. Фактори, що впливають на ІС проекту

З розрахунків видно, що на ІС підприємства та проекту найбільший вплив мають цілі підприємства, стратегічний план, опис продукту, конкуренти, постачальники, персонал, нормативно-правова база та рівень розвитку ІТ, команда проекту, технологія, статут проекту, кредит, мета проекту. Тому при об’єднанні двох інформаційних систем в одну єдину глобальну інформаційну систему їх треба враховувати.

Література

1.                 Сугаков В.Й. Основи синергетики  / Сугаков В.Й. - К.: Обереги, 2001. - 287с.

2.                 Ребенок А.В. Синергетична концепція стратегічного управління проектами // Ребенок А.В. Управління проектами та розвитком виробництва: зб. наукових праць. – Луганськ , 2006. – № 2. – С. 30-36.

3.                 Сахно Є.Ю. Процес об’єднання двох інформаційних систем при управлінні проектами розвитку підприємства // Сахно Є.Ю., Кунденко А.В., Двоєглазова М.В. Управління проектами та розвитком виробництва: зб. наукових праць. – Луганськ , 2010. – № 2. – С. 45-51.

4.                  Сахно Є.Ю. Системні аспекти управління інноваційно-інвестиційними проектами стратегічного розвитку підприємства / Сахно Є.Ю., Дорош М.С., Ребенок А.В. Монографія. – Чернігів: ЧДІЕУ, 2008. – 260 с.