УДК 336.77

 

ПРОБЛЕМИ КРЕДИТУВАННЯ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

 

О. О. Петращак, асистент кафедри загальноекономічних дисциплін

Д. В. Глобак, студентка

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

У статті порушено проблему кредитування малого і середнього бізнесу в сучасній економіці держави. Запропоновано і обґрунтовано економічний механізм ефективного кредитування малого і середнього бізнесу, як одне із найважливіших завдань банківської системи України.

Ключові слова: кредитування малого бізнесу, кредитні спілки, корпоративне кредитування, відсоткова ставка, фінансовий консалтинг.

 

В статье затрагивается проблема кредитования малого и среднего бизнеса в современной экономике государства. Предложен и обоснован экономический механизм эффективного кредитования малого и среднего бизнеса, как одно из важнейших заданий банковской системы Украины.

Ключевые слова: кредитование малого бизнеса, кредитные союзы, корпоративное кредитование, процентная ставка, финансовый консалтинг.

 

ВСТУП

На сучасному етапі ринкового трансформування економіки України одним з головних чинників стабільності досягнутих позитивних економічних тенденцій у державі є забезпечення сталого економічного зростання на основі мобілізації й ефективного використання всього комплексу державних і регіональних ресурсів та умов. Серед найважливіших шляхів зміцнення і ефективного використання ресурсного потенціалу державного розвитку особливе місце посідає розвиток малого підприємства.

Протидія наслідкам світової фінансово-економічної кризи потребує від законодавчої і виконавчої влади України запровадження сприятливого інвестиційного клімату. Проблема наповнення державного та міських бюджетів в сучасних умовах якомога сильніше вимагає виведення малого і середнього підприємництва з тіні. У той час, як в європейських країнах запроваджено низку антикризових заходів, які призвели до зниження цін, збільшення надлишку товарів і, в результаті, збільшення купівельної спроможності населення на продовольчі та дрібно – побутові товари навіть за умови зниження заробітної плати, в Україні спостерігається зовсім інша тенденція: ціни зростають, а купівельна спроможність – падає; певні політичні сили намагаються підвищити розмір прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Це дозволяє стверджувати, що, по – перше, антикризові заходи уряду є малоефективними, а, по – друге, значною є тінізація малого і середнього бізнесу [1].

Адже, всебічне проникнення малого підприємництва у економічну систему є необхідною передумовою переходу економіки на ринкові рейки, ефективної реструктуризації виробництва та підприємства, розв’язання проблем зайнятості, підвищення рівня життя населення. Без розвитку малого підприємства неможливе формування середнього класу, тобто неможливе створення надійного фундаменту демократичного суспільства.

Ефективне кредитування малого та середнього бізнесу на сьогоднішній день – це одне з найважливіших завдань банківської системи України. Адже, фінансово-кредитній установі операції кредитування малого та середнього бізнесу приносять доходи в залежності від правильності обраних методів і умови кредитування, від чого, в значній мірі, залежить результат кредитної операції.

Значення кредитування підприємницької діяльності в економіці зумовило постійну увагу дослідників до вивчення різних аспектів цієї проблеми. Перші спроби її теоретичного осмислення були здійснені у XVII ст. Вагомий внесок у дослідження підприємництва протягом ХVIII-ХІХ ст. зробили відомі вчені Р. Кантільйон, А. Сміт, Д. Рікардо, Ж.-Б. Сей, А. Маршалл, а в XX ст. М. Вебер, В. Зомбарт, Й. Шумпетер, Ф. Хайєк та інші.

Зокрема, різні аспекти банківського кредитування малого і середнього бізнесу постійно перебувають у полі зору вітчизняної економічної науки.

Аналіз останніх досліджень і публікацій свідчить, що проблема розвитку малого та середнього бізнесу в Україні є досить актуальною, при цьому велика увага приділяється питанню кредитування як іноземними, так і вітчизняними фінансовими установами, створенню дієвого механізму і стратегії розвитку підприємства в країні.

Так, О. Є. Кузьмін для сприяння розвитку мережі кредитних спілок як ефективної форми фінансово-кредитної підтримки малих підприємств пропонує поширити на кредитні спілки державні програми гарантування вкладів фізичних осіб [2].

Биба В. В. своє дослідження зорієнтовує на визначення стану співробітництва України з міжнародними фінансовими установами у напрямку фінансування програм розвитку малого та середнього бізнесу в Україні [3].

Гринюк А. досліджує перспективи розвитку малого бізнесу крізь призму доступності кредитних ресурсів, виокремлює при цьому основну проблему низького рівня кредитування бізнесу таку, як непрозорість діяльності малих суб’єктів підприємництва, і як наслідок, не бажання банку мати великі ризики [4].

Також, проблеми кредитування малого бізнесу в Україні досліджували Лилик І., Хитра К. П., виокремлюючи при цьому малий бізнес, як головну ланку розвитку всієї економіки країни [5, 6].

Значущість даної проблеми залишається і надалі, оскільки малий та середній бізнес так і не отримує відповідного рівня фінансових забезпечень. Структурні зрушення в державі не полегшують його життя, а навпаки готують до нових випробувань на виживання, як це яскраво доводить прийняття нового податкового кодексу.

 

ПОСТАНОВКА ЗАВДАННЯ

Мета роботи визначається тим, що застосування кредиту є необхідним елементом процесу функціонування ринкової економіки, а також чи не єдиним джерелом вирішення проблеми забезпечення стабільної, ритмічної роботи підприємств різних галузей народного господарства, зокрема малого бізнесу. Тим більше, що кредит потрібен вже існуючому підприємству.

Головним завданням є вивчення проблем пов’язаних з кредитуванням малого та середнього бізнесу, його ролі в економіці країни, аналіз труднощів в умовах кризи.

 

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

Малий бізнес як інституційний сектор економіки давно став домінуючим за чисельністю та обсягами виробництва як у провідних країнах світу, так і в Україні. Малі підприємства забезпечують гнучкість та стійкість економічної системи, наближують її до потреб конкретних споживачів, виконують важливу соціальну роль – надаючи робочі місця та забезпечити джерело доходу для значних прошарків населення.

Кредитування малого та середнього бізнесу (МСБ) вважається у світі загальновизнаним методом боротьби з соціальною бідністю, забезпечення зайнятості населення, створення нових робочих місць.

Переходячи до аналізу проблем інвестування МСБ в Україні, зазначимо, що фінансовою основою цієї сфери бізнесу практично у будь-якій країні зі стабільною ринковою економікою є сімейний капітал. Наприкінці 80-х – початку 90-х рр. ХХ ст. українці втратили близько 90 млрд. рублів в Ощадбанку СРСР, а це кошти, які могли б забезпечити становлення МСБ в незалежній Україні. У докризовий період можливі були два варіанти: отримати кредит від комерційного банку чи кредитної спілки або залучити іноземні інвестиції. В умовах кризи підприємці все частіше зіштовхуються з недоступністю кредитних ресурсів для започаткування і ведення бізнесу [7].

Фундаментальною проблемою кредитування МСБ України є непрозорість або недостатня прозорість бізнесу, що ускладнює аналіз, збільшує строки прийняття рішення по кредиту, вимагає “перестраховки” за рахунок застави. Відповідно до вимог НБУ, ухвалюючи рішення по кредиту, банк повинен виходити виключно з офіційно підтверджених прибутків. А сектор МСБ для протидії податковому тягареві намагається мінімізувати прибутки.

Кредитування start-up, тобто для започаткування бізнесу в Україні, комерційними банками практично припинено. На розвиток нового проекту банки видають гроші лише постійним клієнтам з позитивною кредитною історією і, як правило, під заставу. Попри те, якою б креативною та перспективною не була бізнес-ідея, якщо майбутній підприємець звернеться до банку за кредитом тільки з планами, його очікує відмова [3].

Також великою проблемою кредитування малого бізнесу є сам процес укладання кредиту, який потребує близько ста документів для пред’явлення їх банку, які безпосередньо пов’язані із діяльністю самого підприємства. Це досить складна і виснажлива процедура. Тому, кредитування малого бізнесу, кредитними установами здійснюється по складній схемі, яка передбачає не тільки погодження на кредит, але й відмову, за умови, що об’єкт кредитування не відповідає встановленим вимогам банку.

Корпоративне кредитування МСБ у багатьох банках заморожене. За статистикою НБУ, за січень-лютий 2009 р. загальний портфель корпоративних банківських кредитів скоротився на 1,4 %.

Обсяг виданих кредитів банками Україна за підсумками жовтня 2010 року зріс в порівнянні з вереснем на 0,7%, до 725,17 млрд. гривень. З початку року зростання склало 1,1%. При цьому, обсяг кредитів у гривні зростає швидше, ніж у валюті.

Для корпоративного сектора у 2009 р. банківські кредитні програми подорожчали порівняно з 2007 р. – початком 2008 р. приблизно в 1,5 рази, а порівнюючи 2010 р. з 2009 р., то ці програми зросли ще на 0,5 рази.

Якщо зараз відсоткові ставки за кредитами для великих компаній становлять 20 – 25 % річних у гривні (у 2008 р. кредитні відсотки були на рівні 15 – 17 %), то банківські кредити у сфері МСБ складають від 30 % до 50 % річних у гривні й 15 – 17 % в євро або доларах США (однак в іноземній валюті кредити надаються тільки компаніям, які мають стабільні валютні надходження) [8, 9, 10].

Іншою проблемою МСБ є відсутність застави. Практично всі корпоративні кредити банки надають під заставу нерухомості, беззаставне кредитування заморожено. Вимоги до МСБ в умовах кризи стали більш жорсткими – бездоганна репутація, додаткові доходи від інших операцій з банком, довгострокові перспективи співробітництва. Сума корпоративних кредитів, які надаються банками, сьогодні становить 50 – 70 % вартості об’єкта (до кризи позики видавали на суму до 90 % вартості об’єкта) [8, 9, 10].

Високий рівень розвитку малого і середнього підприємництва в зарубіжних країнах забезпечено досконалою структурою кредитних систем цих країн. У взаємодії бізнес – кредитно-банківський сектор успішно співіснують різні за розмірами банківські  та кредитні установи, дрібніші з яких працюють з невеликими підприємствами, крупні банки орієнтуються на великий бізнес. І чим більш розгалуженою є структура банківських та кредитних інститутів, тим краще це для бізнесу.

В Україні спостерігається протилежна ситуація. Найбільші і великі банки країни, які представлені найменшою кількістю установ (порядка 25 інститутів), концентрують у своїх портфелях найбільшу питому вагу активів, у тому числі наданих кредитів, інвестицій, а також вони залучають найбільшу питому вагу коштів клієнтів, зокрема із сфери малого і середнього бізнесу. Великі банки залучають до себе клієнтів з малого та середнього бізнесу і працюють із дрібними вкладниками через розгалужену мережу філій [6].

Також всі банки, які кредитують малий і середній бізнес в Україні працюють у рамках програм міжнародних фінансових організацій (ЄБРР, Німецько – українського фонду), але прикладів визнання міжнародними фінансовими компаніями – інвесторами вітчизняних банків з локальною операційною діяльністю ще немає.

Багато кредитних договорів включають пункт про можливість одностороннього підвищення банками відсоткової ставки. Такі дії економічно обґрунтовані, бо протягом терміну кредитного договору можуть настати різні обставини, які можуть пояснити зміну умов договору. Банки мають право захистити себе від можливої гіперінфляції, різких коливань курсів валют, облікової ставки НБУ й інших подій, які впливають на вартість кредитних ресурсів. Але можливість використовувати такі односторонні заходи має бути жорстко обмежена й міцно пов’язана з об’єктивними факторами, інакше банки могли б одразу після укладення договору підіймати ставки для свого збагачення [7].

Однією з найгостріших проблем діяльності більшої частини суб’єктів малого підприємництва є проблема пошуку і отримання фінансових ресурсів, необхідних для авансування процесу господарювання, а в умовах кризи – відстрочення виплат по кредитах. Часто банки роблять реструктуризацію кредитів, але часом реальна різниця між початковим кредитом і реструктуризованим становить 80-120 грн. Банк зі свого боку провів реструктуризацію, але такі суми мало чим зарадять підприємцям, не говорячи вже про зміну відсоткових ставок. В таких умовах особливе значення для розвитку сектора малого бізнесу має проблема державного сприяння у фінансовому забезпеченні підприємств малого бізнесу.

З огляду на вищесказане, одним з основних заходів, спрямованих на підтримку підприємництва і сприяння його подальшого розвитку в Україні, є створення передбачуваного, прозорого та економічно-обґрунтованого нормативно-правового поля у сфері підприємницької діяльності.

 

ВИСНОВКИ

Отже, великий вплив на розвиток малого та середнього бізнесу має кредитна політика банків, а скоріше її повна відсутність. Сьогодні жодна банківська установа не надає кредит на започаткування власної справи. А в умовах наявної економічної кризи банки взагалі час від часу забороняють видачу кредитів.

Є багато чинників, які негативно впливають на підприємницьке середовище, пригнічуючи виробництво та заганяючи діяльність у «тінь». Серед них: надмірний податковий тиск, банківські чинники, утиски з боку місцевої влади та контролюючих органів, економічна криза тощо.

Головною метою підтримки підприємництва повинно стати створення вищезазначених сприятливих умов для підвищення ефективної діяльності суб’єктів малого підприємництва, як невід’ємної частини структури економіки, та участі суб’єктів малого підприємництва у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку.

Адже, світовий досвід показує, що малий і середній бізнес переважним чином фінансується невеликими банківськими установами: земельними банками і ощадними касами, банками взаємного кредитування та кооперативними банками. Асортимент послуг, які пропонуються клієнтам достатньо широкий: найрізноманітніші фінансові послуги, такі як, кредити, інвестиції, фінансовий консалтинг (консультації щодо фінансового менеджменту, маркетингу, бухгалтерського обліку); методичне забезпечення малого і середнього бізнесу. Перевага таких установ в обслуговуванні клієнтів з малого і середнього бізнесу – індивідуальний підхід, а відповідно індивідуальний сервіс.

Робота з банківськими установами корисна підприємцям не лише завдяки отриманню додаткових фінансових ресурсів для розвитку. Співпраця дозволяє з точки зору фінансового аналітика оцінити переваги та недоліки конкретних проектів, опанувати нові технології фінансового аналізу, управління грошовими потоками тощо.

Тому, дане питання і надалі потребує дослідження, але вже в більшій мірі потрібно аналізувати не просто світовий досвід, але й намагатися запровадити його на теренах сучасної України.

 

SUMMARY

 

PROBLEMS OF CREDITING OF SMALL AND MIDDLE BUSINESS ENTITIES

 

O. O. Petraschak, D. V. Hlobak

Bukovyna State Finance Academy, Chernivtsi

 

The problem of crediting of small and middle business is broken in the article, in the modern economy of the state. The economic mechanism of the effective crediting of small and middle business is offered and grounded, as one of major tasks of the banking system of Ukraine.

Key words: crediting of small business, credit unions, corporate crediting, interest rate, financial consulting.

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.  Стратегія розвитку малих і середніх банків у контексті глобалізаційних та євро – інтеграційних процесів// Вісник НБУ. – 2005. - №1 – С.50- 51.

2.  Кузьмін О. Є. Фінансова інфраструктура для підтримки малих підприємств /О. Є. Кузьмін, І. М. Комарицький// Фінанси України. – 2003. - №2. – С. 87.

3.  Биба В. В. Сучасний стан та перспективи розвитку кредитування малого та середнього бізнесу /В. В. Биба// Економіки і бізнесу. – 2008. – №2. – С. 129 – 132.

4.  Гринюк А. Перспективи розвитку малого бізнесу крізь призму доступності кредитних ресурсів /А. Гринюк// Вісник НБУ. – 2010. №1. – С. 52 – 53.

5.  Лилик І. Завоювання сектору кредитування для малого та середнього бізнесу: кейс /І. Лилик, О. Волянська, М. Магді// Маркетинг в Україні. – 2009. - №3. – С. 30 – 41.

6.  Хитра К. П. Проблеми кредитування малого бізнесу в Україні /К. П. Хитра, Р. С. Квасницька// Сучасні підходи, методи і моделі в управлінні фінансами: економ. і соціал. аспекти: зб. доп. ІІ Всеукраїнської наук. – практ. конфер. студентів та молодих вчених, 14 – 15 травня 2009 р. /МОНУ, Хмельницький нац. ун – т, Інститут економіки та управління. – Хмельницький, 2009. – Т. 2. – С. 47 – 49.

7.  Лащ Т. А. Проблеми банківського кредитування малого підприємництва /Т. А. Лащ// Економічний простір. – 2009. - №23/1. – С.155-165.

8.  Національний банк України [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.bank.gov.ua /Statist/CREDITS/kred.

9.  Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.dkrp.gov.ua/control/uk/index.

10.    Інвестиції в Україні [Електронний ресурс] – Режим доступу: investway.in.ua/banki-use-aktivnishe-kredituyut-biznes.

11.    Закон України „Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.zakon.rada.gov.ua.

12.    Закон України „Про заставу” від 2.10.92 р. //Відомості Верховної Ради України. – 1997. – №47. – С. 74.