Гриневич Ю.М.

Науковий керівник – Денисюк О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Застосування методів економічного аналізу в управлінні бюджетними коштами

Управління бюджетними коштами належить до важливих напрямів діяльності державних органів. Недосконалі методи бюджетного планування та прогнозування призводить до ускладнення міжбюджетних відносин, зростання бюджетного дефіциту, недовиконання планових бюджетних показників з окремих видів доходів і видатків.

Економічні методи аналізу бюджетних показників полягають в оцінці обґрунтованості бюджетних параметрів, їх динаміки тощо. Аналіз має проводитись на всіх етапах бюджетного процесу: при формуванні, розгляді, затвердженні та виконанні бюджету. Сьогодні його здійснюють державні фінансові та податкові органи, контролюючі та представницькі органи влади. Рахункова палата щорічно проводить експертизу й аналіз обґрунтованості поточних видатків бюджетів, порядку й умов фінансування бюджетних цільових програм. За результатами проведеного аналізу та експертизи бюджетних показників Рахунковою палатою розробляються пропозиції щодо усунення порушень і відхилень у бюджетному процесі, удосконалення законодавчої і нормативної бази, узагальнення результатів дослідження причин і наслідків виявлених відхилень в процесі формування доходів і витрачання коштів Державного бюджету.

Аналіз виконання бюджету має охоплювати: виконання показників надходжень доходів за окремими джерелами;  виконання плану видатків за напрямами фінансування і галузям виробничої та невиробничої сфери; виконання боргових бюджетних зобов’язань. У процесі фінансування з Державного бюджету планових заходів і акумуляції доходів має проводитися аналіз оперативних даних, поточної звітності про їх виконання та основних планових показників. На підставі цих даних коректуються асигнування по бюджетних установах, виявляються недоліки у виконанні ними фінансових зобов’язань.

Економічний аналіз бюджетних показників доцільно здійснювати за допомогою аналітичних таблиць, які мають містити інформацію за минулі роки, очікувані показники на поточний рік і прогнозні показники на наступний бюджетний період. Для аналізу бюджетних показників застосовують різні методи та інструменти. Найпростішим є метод порівняння, коли бюджетні показники звітного періоду порівнюються з плановими або з показниками за попередній період.

При проведенні аналізу бюджетних показників методом порівняння слід зважати на їх зіставність. Порівняння показників виконання бюджету здійснюється шляхом розрахунку середніх і відносних величин. Однак необхідно враховувати, що середні величини згладжують індивідуальні різниці, саме тому вони мають бути доповнені аналізом абсолютних даних, на підставі яких розраховувались.

Для детального аналізу динаміки доходів Державного бюджету слід розраховувати такі показники: абсолютний приріст, темпи зростання, темпи приросту, абсолютне значення одного відсотка та коефіцієнт еластичності.

Метод групування передбачає певну класифікацію явищ і процесів, а також причин і факторів, які зумовлюють їх зміну і розвиток. Бюджетні показники групуються і зводяться в таблиці, це дозволяє провести аналітичні розрахунки, виявити тенденції розвитку окремих явищ і їх взаємозв’язки, а також фактори, що впливають на зміни показників.

Метод ланцюгових підстановок полягає у зміні окремого звітного показника базовим. При цьому всі інші показники залишаються незмінними. Цей метод дозволяє визначити вплив окремих факторів на сукупний бюджетний показник.

Як інструментарій для економічного аналізу можна застосувати бюджетні коефіцієнти – відносні показники фінансового стану території, які виражають відношення одних абсолютних бюджетних показників до інших. Бюджетні коефіцієнти можуть застосовуватися для порівняння показників за адміністративними одиницями, для виявлення динаміки розвитку показників і тенденцій їх зміни.

В умовах економічної кризи в державі та регіонах підвищується роль територіальних бюджетів у вирішенні економічних і соціальних завдань, отже постає питання щодо аналізу територіальних бюджетів. Зокрема для соціально-економічного розвитку кожної території актуальності набуває визначення рівня фінансової достатності територіального бюджету; виявлення факторів, які впливають на фінансовий стан території, стан бази її власних доходів; визначення рівня стійкості територіального бюджету; виявлення факторів, які впливають на фінансовий стан території; оцінка правильності бюджетної політики, що провадиться місцевими адміністраціями.

Чотири методи визначення ступеня стійкості територіальних бюджетів пропонує Г. Поляк:

1. Абсолютно стійкий стан бюджету можливий при умові, коли

Вм < Дв + Др,

де Вм – мінімальні видатки бюджету, млн. грн.;

Дв – власні доходи бюджету, млн. грн.;

Др – регулюючі доходи бюджету, млн. грн.

2. Нормальний стан бюджету:  Вм = Дв + Др.

3. Нестійкий стан бюджету:      Вм = Дв + Др + Дз,

де Дз – додатково залучені фінансові ресурси, млн. грн.

4.  Кризовий стан бюджету:      Вм > Дв + Др.

Розрахунок і аналіз цих коефіцієнтів дозволить об’єктивно оцінити стан територіальних бюджетів, виявити фактори, що на них впливають.

   Для економічного аналізу бюджетних показників може бути використано:

-         горизонтальний аналіз, у ході якого порівнюються поточні показники бюджету з показниками за минулий період, а також планові показники з фактичними;

-         вертикальний аналіз, у результаті якого визначається структура бюджету, питома вага окремих бюджетних показників у загальному показнику та їх вплив на загальні результати;

-         трендовий аналіз, який має за мету виявлення тенденцій змін динаміки бюджетних показників. На основі цього аналізу можливо прогнозувати бюджетні показники на майбутнє;

-         факторний аналіз, який полягає у виявленні впливу окремих факторів на бюджетні показники. Наприклад, вплив на величину показників видатків бюджету підвищення рівня і якості життя населення, зокрема підвищення доходів населення, поліпшення пенсійного забезпечення тощо.

Отже, проведення комплексного аналізу бюджетних показників дозволяє отримати необхідну інформацію виконавчим і законодавчим органам влади для: прийняття рішень при формування і здійсненні фінансової політики, виявлення резервів для залучення коштів у бюджет, підвищення ефективності їх використання, посилення контролю за їх формуванням і витрачанням. Проблеми вдосконалення методології і методики економічного аналізу бюджетних показників у системі управління бюджетними ресурсами потребують наукового вирішення, при цьому аналіз бюджетних показників необхідно визначити як один із важливих елементів процесу управління бюджетними ресурсами на місцевому та державному рівні.

Використана література:

1.     Мних Є.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: підручник / Є.В. Мних. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2010. – 514 с.

2.     Шеремет А.Д. Методика финансового анализа / А.Д. Шеремет, Е.В. Негашев. – М.: ИНФРА-М. 2010. – 208 с.

3.     Методичні рекомендації щодо проведення аналізу та експертизи проекту закону про Державний бюджет України: затв. постановою Колегії Рахункової палати від 13 березня 2007 р. №6-4.