Байдак М.К., Ліщинська Л.Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Недоліки та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні

В умовах сучасних загальносвітових інтеграційних процесів система управління комерційними організаціями – планування, облік та контроль вибірково-господарської діяльності – дуже змінилася, водночас необхідність врахування інтересів власників комерційних структур, їх акціонерів, працівників вимагає застосування інноваційних методів. Практика свідчить, що на сьогодні найкращим інструментом ринкових змін у комерційній діяльності є впровадження системи внутрішнього аудиту.

Нажаль в Україні недооцінюється значення внутрішнього аудиту як самостійного виду контролю. Це пов’язано з відсутністю в достатньому обсязі необхідної інформації з методики створення, значення, функцій, об’єктів, прийомів та засобів внутрішнього аудиту, що і визначає актуальність теми дослідження.

Значний внесок у розвиток наукової думки про внутрішній контроль належить вченим: Б. Усач, Л. Нападовська, А. Богомолов, М. Білуха, Ю.Воропаєв, Є. Калюга, В. Сопко, Ф. Бутинець, І. Дмитренко та інші. У дослідження проблем сутності, функцій та змісту внутрішнього контролю, його місця у системі наук внесли такі відомі зарубіжні вчені як Е. Аренс, Р. Адамс, Р. Додж, Дж. Лоббек, Дж. Робертсон, А. Роджер [3].

Метою статті є наукове обґрунтування ролі внутрішнього аудиту в діяльності підприємства та визначення основних проблем розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання.

Внутрішній аудит є частиною внутрішнього контролю, метою якого є забезпечення достатньої впевненості щодо досягнення наступних базових цілей:

- достовірність та правдивість інформації;

- виконання правил, планів, процедур, законів, положень та контрактів;

- забезпечення захисту активів;

- економне та ефективне використання ресурсів;

- досягнення поставлених цілей діяльності та окремих програм.

Іншими словами, це внутрішні правила та процедури контролю, запроваджені керівником підприємства для забезпечення стабільної й ефективної діяльності підприємства, дотримання внутрішньогосподарської політики, збереження і раціональне використання активів підприємства, запобігання та розкриття фальсифікацій помилок, точність і повнота бухгалтерських записів, своєчасна підготовка надійної фінансової інформації. Основним аспектом будь_якої діяльності в цілому та внутрішнього аудиту зокрема є нормативне забезпечення. В Україні майже повністю відсутнє методичне забезпечення внутрішнього аудиту. Такий стан речей призводить до прогалин його ефективного існування та недоліків практичного виконання такою службою функції контролю. Ринкова система господарювання надає підприємствам свободу вибору напрямів їхнього розвитку, що зумовлює пошук можливостей підвищення результативності їхньої діяльності з використанням сучасних інструментів контролю і управління. Вирішення завдання з підвищення якості прийнятих рішень вимагає вдосконалення методології теорії і практики внутрішнього аудиту [2].

Не зважаючи на очевидні переваги впровадження внутрішнього аудиту на підприємстві, останні не поспішають створювати системи внутрішнього аудиту, аргументуючи це, насамперед, нестачею коштів. Варто в усіх галузях економіки та на кожному підприємстві запровадити систему внутрішнього аудиту з тим, щоб за цю роботу відповідала конкретна особа, группа чи спеціальний відділ. Асигнування на утримання такої аудиторської служби слід здійснювати за рахунок виявлених внутрішнім аудитом резервів підвищення ефективності роботи підприємства,зниження собівартості й збільшення прибутків.

Внутрішньогосподарські аудитори можуть проводити звичайні перевірки на відповідність (визначати, чи дотримано в господарській системі тих специфічних процедур або правил, які приписані персоналу вищим керівництвом (адміністрацією), або займатися операційним аудитом (перевірка будь_якої частини процедур і методів функціонування господарської системи з метою оцінювання функціонування господарської системи з метою оцінювання продуктивності й ефективності).

Підвищенню ефективності діяльності підприємства може суттєво сприяти інтеграція внутрішнього аудиту з управлінським обліком та функціонально-вартісним аналізом, які спільно мають утворити систему дієвого корпоративного контролінгу, покликану вишукувати та мобілізувати резерви економії ресурсів, раціоналізацію технологічних процесів, зменшення собівартості та підвищення конкурентоспроможності продукції, товарів, робіт (послуг). Таким чином, наступним проблемним аспектом внутрішнього аудиту є визначення його місця серед системи управління підприємством. Тобто підприємство не повинне розглядати внутрішній аудит як систему лише контролю з фіскальною метою, а як систему, що покликана знайти приховані резерви на підприємстві з метою покращення ефективності діяльності підприємства [1].

Таким чином, до проблемних аспектів внутрішнього аудиту слід віднести:

          - недостатню кількість методичних розробок з аудиторського контролю;

- неефективність діючої нормативно_правової бази в питанні внутрішнього аудиту;

-  брак достатнього досвіду аудиторської діяльності;

-  недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів;

-  відсутність типових форм документів з аудиту в цілому та внутрішнього аудиту, зокрема;

- відсутність методичних рекомендацій з питань автоматизації внутрішнього аудиту тощо.

Перераховані проблемні аспекти розвитку внутрішнього аудиту в Україні призводять до меншої ефективності здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві та до недовіри щодо такої системи на підприємстві [4].

Основною проблемою розвитку внутрішнього аудиту в Україні є недостатнє нормативне та методологічне забезпечення, відсутність внутрішніх розробок щодо організації та методики внутрішнього аудиту на підприємстві, відсутність окремого програмного забезпечення, типових форм з аудиту.

Отже, першочерговим завданнями є:

 - удосконалення законодавчого регулювання внутрішнього аудиту в Україні;

 - визначення на методичному рівні принципів внутрішнього аудиту;

-  подальша розробка і впровадження нормативів внутрішнього аудиту;

 - поліпшення методики та організації внутрішнього аудиту, його якості та розробка оптимальної методики, питання аудиторської етики та інші.

Вирішення таких проблем спрямоване на укріплення позицій та авторитету аудиту в цілому та внутрішнього аудиту в Україні зокрема.

Список використаних джерел:

1. Виноградова М.О.Внутрішній аудит в Україні:проблеми та перспективи розвитку/М.О.Виноградова//Економіка підприємства. – 2011. - №5. – С.14-17.

2. Гуцаленко Л.В.Сутність та функції внутрішнього аудиту на підприємствах України/Л.В.Гуцаленко//Інноваційна економіка. - 2011. - №4. С.25-28.

3. Кравченко В.В. Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання/В.В. Кравченко//Наукові праці КНТУ. – 2010. - №17. – С.19-22.

4. Макеєва О.І. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні/О.І.Макеєва//Економіст. – 2011. - №6. – С.54-57.