Экономические науки / 2. Финансы и банковское дело

УДК 336. 71

Москаленко О. В.

Харківський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України

ДИНАМІЧНА ОЦІНКА ВАРТОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕТОДУ РЕАЛЬНИХ ОПЦІОНІВ

 

В рамках даного дослідження акцент робиться на визначення та врахування впливу динамічно поновлюваної інформації на прийняття управлінських рішень банком при фінансуванні інвестиційних проектів. Таку можливість може надати використання положень теорії реальних опціонів, важливим фактором якої є використання без ризикової ставки. При цьому використання в якості ставки дисконтування відсоткової ставки за кредитами банку можливе лише за умови, якщо кредитний ринок є ефективним (знаходиться у рівноважному стані, а саме, всі учасники ринку мають доступ до інформації щодо зміни важливих показників). За умов ефективного ринку існує можливість апроксимувати відсоткову ставку й використати її при визначенні вартості інвестиційного проекту методом реальних опціонів.

Тому, перед використання основ теорії реальних опціонів, необхідно перевірити ринок на ефективність. Зробимо це на основі аналізу динаміки відсоткових ставок за кредитами, наданими банками нефінансовим корпораціям на строк більше 1 року.

На їх динаміку впливає велика кількість економічних, політичних та соціальних факторів; інформація з різних джерел накопичується й обробляється кредитним ринком та закладається в величину вартості кредитних ресурсів. Саме тому чим частіше змінюються відсоткові ставки, тим швидше й ефективніше ринок сприймає динамічно поновлювану інформацію.

В якості індикатора кредитного ринку оберемо середньозважену відсоткову ставку за кредитами, наданими не фінансовим корпораціям строком від 1 до 5 років та більше 5 років. Бо саме довгострокові відсоткові ставки менш рухливі, ніж короткострокові, тому можна отримати найбільш достовірні результати щодо ступеня ефективності ринку.

Перевіримо ефективність ринку з використанням методу непараметричної z-статистики [1], що заснований на припущенні, що при неефективності ринку нова інформація поступово знаходить відображення в ціні кредиту.

На проаналізованому проміжку часу з січня 2006 року по серпень 2011 року кількість додатних прирощень значень середньозваженої відсоткової ставки за наданими кредитами не фінансовим корпораціям на строк від 1 до 5 років (n1) дорівнює 35, кількість додатних прирощень (n2) – 32, кількість груп прирощень з однаковими знаками (R) – 17.

Значення z-статистики визначимо за формулою (1):

.                                     (1)

Розраховане за даними динаміки процентних ставок за кредитами, наданими нефінансовим корпораціям, на строк від 1 до 5 років [2] значення z-статистики дорівнює - 0,06517.

На проаналізованому проміжку часу з лютого 2007 року по серпень 2011 року кількість додатних прирощень значень середньозваженої відсоткової ставки за наданими кредитами нефінансовим корпораціям на строк більше до 5 років (n1) дорівнює 30, кількість додатних прирощень (n2) – 24, кількість груп прирощень з однаковими знаками (R) – 15.

Розраховане за даними динаміки процентних ставок за кредитами, наданими нефінансовим корпораціям, на строк більше 5 років [2] значення z-статистики дорівнює - -0,06651.

Перевіримо на істинність нульову гіпотезу. Оберемо двосторонній критерій з рівнем значущості α 0,01. Критичне значення для нормального розподілу (у вибірках з об’ємом більше 20 значень розподіл змінної z приблизно відповідає нормальному) та заданого рівня значущості .

Оскільки розраховані значення z-статистики знаходяться в середині інтервалу від -2,58 до 2,58, тому ми обираємо нульову гіпотезу.

Отже, результат тестування українського кредитного ринку на основі аналізу динаміки відсоткової ставки за кредитами, наданими нефінансовим корпораціям на строк від 1 до 5 років та більше 5 років довів, що на досліджуваному проміжку часу він є інформаційно ефективним, чому сприяє підвищення ролі інформаційної складової в банківському секторі.


Отже, апроксимуючи відсоткову ставку, використаємо її при визначенні вартості інвестиційного проекту методом реальних опціонів [3] (рис. 1).

Рис. 1. Методика динамічної оцінки вартості проектів в портфелі реальних інвестицій банку (власна розробка автора)

Адаптація моделі Блека—Сколеса до матеріальних об'єктів інвестування виявляється в трактуванні і методах розрахунку відповідних параметрів моделі. Так, якщо банк кредитує інвестиційний проект, трактування параметрів моделі буде таке:

S — поточна вартість інвестиційного проекту;

К — витрати на до фінансування інвестиційного проекту;

Т — термін, відведений на фінансування інвестиційного проекту;

σ — стандартне відхилення вартості інвестиційного проекту;

r — проектна ставка за наданими нефінансовим корпораціям довгостроковими кредитами;

N(d) — функція нормального розподілу.

Розроблена методика динамічної оцінки вартості проектів в портфелі реальних інвестицій банку дозволить дозволяє оптимізувати структуру портфелю. При цьому ініціаторами різних сценаріїв розвитку подій за проектами можуть виступати як банк, так і позичальник та в обох випадках вирішується схожа задача, що і наведено на рисунку.

 

Література

1.     Рунион Р. Справочник по непараметрической статистике: Современный подход. Пер. с англ. Е. З. Демиденко; Предисл. Ю. Н. Тюнина. - М. : Финансы и статистика, 1982. – 198 с.

2.     Процентні ставки та обсяги за кредитами, наданими у звітному періоді нефінансовим корпораціям, за строками погашення. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.bank.gov.ua.

3.     Лимитовский М. А. Инвестиционные проекты и реальные опционы на развивающихся рынках. Издательство: Дело Год издания: 2011. - 486 с.