Руда Наталія Олексіївна, Шевчук Сніжана Ігорівна

Науковий керівник: к.е.н. Ворошан А. Д.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Вплив світової фінансової кризи на розвиток банківської системи  України

     Сьогодні банківська система України переживає складні часи, що зумовлені світовою фінансовою кризою і, як наслідок, кризою ліквідності вітчизняних банків. Природа всіх економічних криз є абсолютно однаковою, вони виникають унаслідок порушення макроекономічної рівноваги. Очевидно, що подолання кризи пов’язано з встановленням нової макроекономічної рівноваги.

     Тому актуальним є дослідження загальних тенденцій розвитку банківської системи України з метою визначення пріоритетних напрямків діяльності банків та прогнозів на майбутнє, в умовах викликів світової фінансової кризи.

     Головною причиною, через яку виникла криза в Україні, – залучення банками зовнішніх запозичень з метою кредитування в Україні. Причому  кредити надавалися населенню на задоволення споживчих потреб, тобто гроші були направленні не на реальний розвиток економіки, а на купівлю побутової техніки, автомобілів, квартир та інше. Основним недоліком стало те, що кредити населенню надавалися на тривалий строк, а іноземні залучення банків були на короткий період. В свою чергу українські банки розраховували на перекредування на таких же вигідних умовах як і раніше, проте іноземні банки, у зв’язку з світовою фінансовою кризою, почали надавати кредити на більш жорстких умовах, а згодом взагалі відмовились надавати кредити українським банкам [1].

      У зв’язку з цим, основними проблемами, які заважали ефективно функціонувати комерційним банкам України у період світової кризи є:

     -   масовий відплив коштів населення з банківських рахунків;

-         криза ліквідності багатьох банків;

-         високий рівень зовнішнього боргу банків перед кредиторами;

-         низький рівень довіри до комерційних банків;

-         виникнення труднощів повернення вкладів населенню;

-         збиткові результати діяльності більшості українських банків [2].

     Банківська система України зіштовхнулась з негативним впливом фінансової  глобалізації: по-перше, відсутність дешевих зовнішніх ресурсів призвела до активного використання внутрішніх, дорожчих, а це у свою чергу викликало зростання депозитних процентних ставок; по-друге, іноземні банки, що працювали в Україні в умовах виникнення проблем ліквідності національних банків, стали продавати свої тимчасово-вільні ресурси на внутрішньому міжбанківському ринку, що значно збільшило ставки по міжбанківським позикам (табл.1).

                                                                                                                    Таблиця 1.

Динаміка банківської системи України, 2008-2011 рр.

Показники

Дата

01.01. 2008

01.01.

2009

01.01. 2010

01.01 2011

Кількість зареєстрованих банків

198

198

197

194

Кількість банків, що знаходиться у стадії ліквідації

19

13

14

18

Кількість банків, що мають ліцензію НБУ на здійснення банківських операцій

175

184

182

176

З них: з іноземним капіталом

47

53

51

55

У т.ч. зі 100% іноземним капіталом

17

17

18

20

Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків, %

35.0

36.7

35.8

40.6

 

     Як видно з табл.1, кількість іноземних банків за період 2008-2011 рр. збільшилась з 47 до 55 банків та частка іноземного капіталу відповідно зросла від 35,0% до 40,6 %. Ліцензію НБУ на здійснення банківських операцій на 01.01.2011 року мали 176 банків, у стані ліквідації наразі перебуває 18 банків, з них 17 банків ліквідуються за рішенням НБУ, 1 – за рішенням господарських судів [3].

     Сучасні  тенденції розвитку банківської системи України 2011 року характеризуються наступними рисами:

-         проведення НБУ жорсткої грошово-кредитної політики та заходів з метою обмеження тиску на валютний курс  і проведення банками більш гнучкої процентної політики;

-         достатнім рівнем ліквідності банківської системи, низьким попитом на операції з рефінансування та суттєвим зростанням готівки поза банками;

-         продовженням позитивної тенденції до приросту депозитів фізичних та юридичних осіб, як в національній, так і в іноземній валютах;

-         приростом обсягів кредитного портфеля юридичних осіб у іноземній валюті та кредитного портфеля фізичних осіб у національній валюті;

-         від’ємним  результатом діяльності, який за перший місяць 2011 року склав -5,2 млн.грн [4].

      В кінцевому підсумку слід зауважити, що всі фінансові кризи та подолання їх наслідків призводять до структурних змін банківських систем, оскільки банківська сфера є найчутливішою до їх впливу. З іншого боку, банки все-таки найбільш гнучкі структури в умовах ринку, тому вони найшвидше реагують на події, що відбуваються на міжнародних фінансових ринках. Головний урок, який має винести Україна з нинішньої ситуації, – це своєчасно прогнозувати як зовнішні, так і внутрішні кризові явища, розробляти механізми їх упередження та пом’якшення.

 

 

Література:

 

 

1. Вовчак О. Причини та наслідки впливу світової фінансової кризи на розвиток банківської та реального секторів економіки України/ О. Вовчак // Вісник НБУ. — 2009. — № 7. — С. 22-25.

2. Петрик О. Вплив фінансової економічної кризи на банківську діяльність в Україні/О. Петрик // Вісник НБУ. 2010.– №2. –  С.46-48.

3. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс] –  режим доступу: http:// www.bank.gov.ua

4. Тенденції розвитку банківської системи України [Електронний ресурс] // УНІАН. Економіка - 2011. – Режим доступу: http://economics.unian.net/ukr/detail/74641