Экономические науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

Плакида С. І.

к. е. н., доцент Семенов А. А.

Донецкий национальный университет экономики и торговли

им. Михаила Туган-Барановского, Украина

ЕТИКА МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ ЯК ПРОВІДНИЙ АСПЕКТ ПОБУДОВИ ЕФЕКТИВНИХ БІЗНЕС-ВІДНОСИН

В сучасних умовах глобалізації та інтеграції країн, формування єдиного світового економічного простору, міжнародного співробітництва проблема етики бізнесу для України набуває надзвичайно актуального характеру, адже у розвинутих країнах світу до неї ставляться з великою увагою. Без застосування етичних принципів у бізнесі неможливо забезпечити стійкий розвиток окремого суб’єкта та мінімізувати внутрішні та зовнішні ризики.

Вивчення проблематики етики та культури у міжнародному бізнесі, їх сутнісних характеристик та значення за сучасних умов розгалуженої та розвинутої системи міжнародних економічних відносин наразі виступає одним із провідних та малодосліджених аспектів побудови ефективних бізнес-відносин.

Поняття етичного ведення бізнесу є результатом наукових праць, побудованих на дослідженнях таких вітчизняних та зарубіжних авторів, як: Ю.Благов, В.Борісов, К.Боуві, О.Бродська, Б.Вайгель, Дж.Вебер, Т. Возний, Д.Вуд, І. Герчікова, І. Гурова, А.Керолл, П.Козловські, А.Лоуренс, М.Мескон, Дж.Пост, Ю.Петрунін, М. Рудакевич, Е.Уткін, В.Фредерік, К.Хоман та ін [1].

Метою дослідження є вивчення суті та необхідності етичного ведення бізнесу, а також факторів, що спричиняють підвищення ролі етичних принципів у веденні бізнесу.

Входження України в інтернаціональний бізнес робить нагальною потребою підприємців різного рівня щодо освоєння основ ділової етики.

Етика бізнесу як галузь знань сформувалася в 70-х роках XX століття у Сполучених Штатах Америки і в Західній Європі. Вона є складовою етики ділових відносин, яка досліджує особливості функціонування і розвитку моралі у сфері підприємницької, комерційної діяльності, формулює для цієї сфери відповідні рекомендації.

Дослідники Міжнародної асоціації бізнесу та економіки виділяють наступні фактори, що спричиняють підвищення ролі етичних принципів у веденні бізнесу:

-                       спостерігається інтенсивна робота у напрямку нарощування інвестиційних ресурсів;

-                       розвиток інформаційних технологій робить капітал все більш відкритим для контролю, і тому — все важче стає приховувати інформацію про махінації;

-                       бізнес стає набагато вразливішим від свого іміджу.

Етика бізнесменів в Україні є явищем складним та суперечливим. Головними причинами проблеми дотримання етики ведення бізнесу є відсутність досвіду в сфері ринкової економіки, традицій та стандартів етики ведення бізнесу, контролю репутації.

Говорити про етику бізнесу з боку компанії неможливо, не розглядаючи при цьому етику поведінки його окремих складових – співробітників, яка проявляється: у ставленні до майна фірми, при встановленні зовнішніх ділових зв'язків, в ситуаціях, коли стикаються різні інтереси, у роботі з державними установами, у взаємовідносинах з клієнтами та конкурентами тощо [1].

Принципи ділової етики американської системи менеджменту  наведено на рис. 1[3].

                                    

 

 

 

 

Рис. 1 Принципи ділової етики американської системи менеджменту 

         У межах діяльності компаній існує цілий арсенал заходів, спроможних покращити моральний клімат і підвищити етичний рівень працівників. Вітчизняні вчені, А. Дятлов та М. Плотников,  вказують на необхідність впровадження таких дій задля досягнення успішної бізнес-діяльності (рис. 2) [2].

Можна підсумувати, що бізнес-діяльність – це сфера людських стосунків. Саме люди, а не товари, фінансові потоки, акції і цінні папери, є діючими  особами економічного життя. Моральні чинники сприяють успішному веденню підприємництва. Етика підтримує корпоративну культуру на належному рівні й допомагає зміцнити бізнес.

 


                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

         Рис. 2 Дії, що сприяють досягенню успішної бізнес- діяльності

         Отже, в Україні економічна складова етики та культури є ще менш дослідженою, а менеджмент з урахуванням культурних чинників (кроскультурний) перебуває лише на поча- ткових етапах розвитку. У напрямку подальшого розвитку вітчизняного бізнесу необхідно докласти ще дуже багато зусиль для того, щоб продовжити процес євроінтеграції, слід налагодити економічні, культурні, наукові зв’язки з провідними країнами світу. Для цього потрібні кваліфіковані фахівці в діловому міжнародному співробітництві, із знаннями культурних особливостей країн-партнерів, вільним володінням іноземними мовами. Важливою складовою у зовнішньоекономічній діяльності виступає етика бізнесу як нормативна основа глобальної етики і як провідний аспект побудови ефективних бізнес-відносин.

Література:

1.                     Вишневська О. М., Куліш Г. С. Етика ведення бізнесу в умовах міжнародного співробітництва [Электроний ресурс]. – Электроні текстові дані (82 Кб).                    Режим доступу: <http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/Ekpr/2010_36/Zmist/19PDF.pdf>.

2.                     Ліщинська О. Моральні аспекти підприємницької діяльності [Электроний ресурс]. – Электроні текстові дані (89 Кб). – Режим доступу: <http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/vlnu/Philos/2008_11/13.pdf>.

3.                     Приятельчук О. А. Поняття «культури» та «етики» в міжнародному бізнесі [Электроний ресурс]. – Электроні текстові дані (94 Кб). – Режим доступу: <http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/uazt/2006-03.pdf#page=70>.