Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

 

Гала З.І.

Національний авіаційний університет, Україна

Сучасні тенденції розвитку світового ринку технологій

 

         На сьогоднішній день конкурентоспроможність та позиції країни у глобальній економіці визначається насамперед тим, наскільки розвинута її національна інноваційна система, яка базується на згенерованому показнику інноваційного розвитку, який, в свою чергу, виражається, зокрема, через такі показники, як індекс інноваційного розвитку, глобальний індекс конкурентоспроможності, патентна активність тощо. Це, в свою чергу, залежить від того, наскільки країна здатна швидко розробляти/імпортувати та впроваджувати у розвиток виробничої/невиробничої сфер нові та перспективні науково-технологічні та інноваційні розробки. Оскільки в епоху глобалізації життєвий цикл технологій з плином часу зменшується, на даний час, важливим постає фактор першості реалізації нововведення порівняно із фактом його безпосередньої розробки. Крім того, скорочення терміну інноваційного циклу посилює конкурентні позиції контрагентів на міжнародній економічній арені. З усвідомленням вищесказаного, спостерігається висока активність процесів інтернаціоналізації на мікро-, мезо-, мета- та макрорівнях міжнародних економічних відносин, що пов’язано намірами максимально зменшити витрати на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи та на реалізацію нововведень шляхом кооперування та спеціалізації окремих суб’єктів, діючих на світовому ринку технологій, що, в свою чергу, дозволяє розробити висококонкурентний технологічний продукт.

Проте, чи не найважливішим питанням у зовнішньоекономічній діяльності постає реальність активного використання науково-технологічного продукту та визначення попиту на нього серед потенційних споживачів. Для цього, окрім загальноприйнятого планування, використовують важливий інструмент сучасної інноваційної економіки, а саме, форсайт («погляд у майбутнє»), в основі якого лежить не просто прогнозування, а методологія визначення реальної потреби суб’єктів міжнародних економічних відносин у певній технологічній новації, використання якої дало б ривок у інноваційному розвитку всієї країни. Ця методологія базується, насамперед, на дослідженні тенденцій сучасного ринку технологій та дозволяє визначити, перш за все, попит на технологічний продукт, після чого стає можливим безпосереднє здійснення досліджень та розробок. Отже, актуальним стає з’ясування тенденцій розвитку сучасного ринку технологій та визначення об’єктів науково-технологічної діяльності, які користуються попитом серед  суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та лідерів у сфері розробки науково-технологічної продукції.

         В умовах всеосяжних глобалізаційних процесів, що охоплюють практично всі сфери людського життя, вирішальну роль для зовнішньоекономічних контрагентів у їх виборі розробки та реалізації інноваційного, науково-технологічного продукту, який стане ключовим елементом у створенні умов високоякісного життя, відіграє людський фактор. В зв’язку з цим, однією з тенденцій сучасного розвитку світового ринку технологій є спрямування науково-технічних розробок на впровадження технологій, які сприятимуть створенню умов високоякісного життя. Результати порівняльного аналізу національних інноваційних систем та статистичні дані щодо кількості виданих патентів як в національних, так і міжнародних відомствах, підтверджують вищесказане та відтворюють загальні тенденції розвитку світового ринку технологій, рушійними елементами якого є ті технології, які здатні дійсно впливати на рівень та якість життя людства у довготерміновому періоді, а саме:

§        нанотехнології, які можуть використовуватися для зменшення відходів та токсичних речовин у виробництві, виготовлення біотоплива та гібридних машин, радіочастотної ідентифікації продуктів і індивідуумів, забезпечення використання безпровідної енергії, застосування покращених методів діагностики і хірургії невиліковних хвороб, моделювання непередбачуваних подій, застосування унікальних сенсорів для забезпечення безпеки, створення засобів для швидкої ідентифікації біосубстанцій та чужорідних об’єктів в тілі людини, технологій очищення води і т.д.;

§        біотехнології, що можуть використовуватися для виготовлення тканин живих організмів для імплантації та безпосереднього транспортування лікарських препаратів до органів та тканин, які їх потребують і т.д.;

§        інформаційно-комунікаційні технології, що застосовуються для створення квантової криптографії, переносних комп’ютерів у вигляді прикрас, верхнього одягу тощо, засобів постійного доступу до інформації та для забезпечення безпровідного зв'язку у важкодоступних місцях і т.д.;

§        технології матеріалів, які здатні забезпечити потреби першої необхідності;

§        технології енергетики, що використовуються для добування альтернативних джерел енергії (сонця, повітря, морського прибою та хвиль) та їх активне впровадження із заміною старих способів добування енергії.

         Сучасний світовий ринок технологій можна представити у такому вигляді: ринок обладнання (90%), ринок науково-технологічних послуг (7%) та ринок патентів (3%) [1]. Аналіз світового ринку високотехнологічної продукції дає змогу побачити його головних гравців, на яких припадає близько 90% цього ринку, включаючи 60%, які припадають на США, ФРН, Канаду, Велику Британію, Швецію та Швейцарію (див. табл. 1).

          Таблиця 1

Рейтинг країн-новаторів в області розробок високотехнологічної продукції

Країна

Індекс інноваційного розвитку

Кількість всіх патентів  (2010)

Індекс глобальної конкурентоспроможності (2011-2012)

2011 (оцінка/місце)

2010

(місце)

2009

(місце)

оцінка

рейтинг

Швейцарія

63.82 (1)

4

7

1 889

5.74

1

Швеція

62.12 (2)

2

3

1 594

5.61

3

Сінгапур

59.94 (3)

7

5

633

5.63

2

Гонконг

58.80 (4)

3

12

716

5.36

11

Фінляндія

57.70 (5)

6

13

1 232

5.47

4

Данія

56.96 (6)

5

8

766

5.40

8

США

56.67 (7)

11

1

121 179

5.43

5

Канада

56.33 (8)

12

11

5 513

5.33

12

Нідерлан-ди

56.31 (9)

 

8

10

1 919

5.41

7

Велика Британія

55.96

(10)

14

4

5 038

5.39

10

Ісландія

55.10 (11)

1

20

160

4.75

30

ФРН

54.89 (12)

16

2

13 633

5.41

6

Ірландія

54.10 (13)

19

21

275

4.77

29

Ізраїль

54.03 (14)

23

23

1 917

5.07

22

Нова Зеландія

53.79 (15)

9

27

232

4.93

25

Джерело: Розраховано автором на основі статистичних даних [1]; [2].

         Вищенаведені дані демонструють ще одну тенденцію світового ринку технологій, яка полягає в тому, що головними суб’єктами на світовому ринку технологій є промислово розвинуті країни. Проте, між ними існують деякі відмінності у основних показниках, які визначають позиціювання країни в сфері інноваційної продукції. Відтак, спостерігається явне лідерство США, ФРН, Канади та Великої Британії за кількістю патентів, які випускаються та реалізуються в економіках самих країн. Разом з тим, за індексом інноваційності, який є згенерованим показником близько 30ти субпоказників – індикаторів інноваційної діяльності кожної окремо взятої країни, лідируючі позиції займають Швейцарія, Швеція, Сінгапур, Гонконг та Фінляндія. Також слід відмітити нових контрагентів на ринку технологій, які до нещодавна зберігали середні позиції по показниках інноваційності. Зокрема, в останні роки спостерігається їх активна діяльність на сучасному ринку високотехнологічної продукції, що пов’язано із усвідомленням необхідності впровадження цих технологій у функціонування внутрішніх економічних систем, що визначатиме їх світові лідерські позиції. Це, перш за все, Гонконг, Фінляндія, Ісландія, Ірландія, Ізраїль та Нова Зеландія.

         Отже, стає чітко зрозумілою першочергова роль, яка надається на сьогодні учасниками міжнародних економічних відносин вектору науково-технологічної та інноваційної сфери, що проявляється у необхідності втілення високотехнологічної продукції у власний розвиток. Швидке пристосування до нової інноваційної політики, здатність швидкими темпами розробляти та реалізувати науково-технологічну продукцію та кооперувати з іншими контрагентами, щоб пришвидшувати цей процес та не залишатись осторонь всесвітнього розвитку, визначає позицію та імідж країн на світовій арені, її інтегрованість у сучасні економічні відносини.

 

Література:

1.              http://www.weforum.org – Офіційний сайт Всесвітнього економічного форуму (World Economic Forum) ;

2.              http://www.uspto.gov – Офіційний сайт Управління патентів і торгових марок США (United States Patent and Trademark Office).*