Демочка М.В., Клімович І.М.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Проблеми та перспективи впровадження медичного страхування в Україні

 

Одним із найважливіших компонентів ефективного функціонування економіки та системи охорони здоров’я є медичне страхування. Воно є гарантом здорової нації в майбутньому.

На жаль, зі збільшенням відсотку захворюваності населення України гостро постає питання про захист здоров’я людей і проблема достойного забезпечення населення якісними медичними послугами, підтримка його на достатньому для функціонування рівні.

Коштів, які державний бюджет передбачає для фінансування медицини, не вистачає на ефективне медичне обслуговування. Розвиток системи охорони здоров'я є надзвичайно важливим явищем, тому зараз активно досліджується питання про введення обов'язкового медичного страхування.

Дослідженням проблеми запровадження загальнообов'язкового медичного соціального страхування займалися такі вчені: Кондрат І. Ю., Новосельська Л.І., Є.І. Богуславський, Ю.С. Шибалкіна. Вони наголошують на необхідності негайного впровадження загальнообов'язкового медичного страхування.

Метою даної роботи є висвітлення існуючих проблем і перспектив розвитку медичного страхування в Україні.

Обов'язкове медичне страхування має такі переваги, як цільовий характер, незалежність коштів від держави та відокремленість від інших державних коштів, залучення додаткових позабюджетних джерел фінансування, вирівнювання обсягу та якості медичної допомоги громадянам по всій території країни. Проте обов'язкове медичне страхування має певні недоліки: можливість ухиляння платників від відрахувань, підвищення вартості робочої сили, залежність від темпів економічного розвитку, необхідність створення відповідних регуляторних органів,що потребує додаткових фінансових ресурсів.

За даними опитувань, що проводяться в Україні, доля громадян, застрахованих в системі добровільного медичного страхування, серед дорослого населення склала 4,5% в  листопаді 2010 року і 4,7% в жовтні 2011 року. Для багатьох застрахованих страхувальниками виступають працедавці. Доля індивідуальних клієнтів за власною ініціативою, по оцінках більшості страхових компаній, поки незначна.

Існує ціла низка проблем, які стримують розвиток медичного страхування в Україні. Серед них можна виділити відсутність системи підготовки спеціалістів, низький рівень зарплат та надходжень премій, безвідповідальність страховиків перед страхувальниками, відсутність законодавства, яке б регулювало медичне страхування, недостатню інформованість населення щодо переваг і недоліків медичного страхування . Основною проблемою, що постає у сфері медичного обслуговування є невідповідність існуючим потребам обсягів коштів, що спрямовуються на фінансування цієї галузі з офіційних джерел. Це явище сприяє розвитку корупції, розвитку тіньової економіки . Діюча система медичного забезпечення в Україні перебуває в глибокій фінансовій кризі, що характеризується нерівномірним розподілом ресурсів у системі, низьким рівнем розвитку надання первинної медичної допомоги, низькою часткою видатків на охорону здоров'я по відношенню до ВВП.

Сьогодні система охорони здоров'я України знаходиться на небезпечно низькому рівні. Причинами її незадовільного стану являється  недостатнє фінансування галузі, недосконалість законодавства, застаріла модель медичної освіти. На потреби охорони здоров'я в останні роки виділяється 2,6 - 3,2% ВВП країни. В той час відомо, що при показнику менше 5,0% медична галузь фактично недієздатна. Фінансування з державного бюджету щорічно збільшується, але це не впливає на зниження негативних тенденцій у стані здоров'я населення (наприклад, у 2011 році на 13,5%, тобто на 800 млн.грн). В країні продовжується свідомо утримуватись неефективна і недієздатна система охорони здоров'я, яка не задовольняє ні хворих, ні медичних працівників.

Саме тому, запровадження в Україні обов'язкового медичного страхування потребує:

-      Законодавчого врегулювання кола платників страхових внесків і бази для їхнього нарахування ;

-      Здійснення низки заходів щодо оптимізації мережі лікувальних закладів з метою уникнення необґрунтованих витрат на утримання надлишкових приміщень та персоналу;

-      Забезпечення збалансованості обсягів послуг обов'язкового медичного страхування з його фінансуванням;

-      Узгодження стандартів медичного обслуговування згідно із світовим досвідом.

Вирішення всіх цих проблем потребує часу, фінансових ресурсів, відповідних фахівців. Держава повинна подбати про наявність відповідного законодавства, яке б захищало інтереси всіх суб'єктів ринку медичного страхування, а також розробити систему підготовки відповідних фахівців, запланувати у бюджеті витрати на підвищення зарплати медичним працівникам.

Сьогодні людей, які не мають медичної страховки більше 95%. Тобто, перспективи розвитку системи медичного страхування в Україні великі, оскільки потенційних споживачів страхових послуг багато. Але всі намагання будуть марними без належної підтримки держави. Розроблені закони в галузі медичного страхування мають бути ретельно перевірені вітчизняними та зарубіжними спеціалістами, які мають певний досвід в практичному медичному страхуванні.

Запровадження медичного страхування населення призведе до зростання сильної та здорової нації, а як наслідок - сильної та ефективної економіки.