Економічні науки/Фінансові відносини

Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Вплив державного боргу на економіку України

Глобальна заборгованість – одна з характерних особливостей сучасних національних економік. У теперішній час неможливо знайти державу, яка була б спроможна обходитися без зовнішніх запозичень. Використання державою зовнішніх позик зумовлено нестачею власних фінансових ресурсів,необхідних для виконання боргових зобов’язань, покриття дефіциту державного бюджету, фінансування проектів, підтримки національної валюти тощо. За умови ефективного використання залучені ресурси можуть стати позитивним чинником економічного зростання. Проте в іншому випадку збільшення заборгованості може привести до фінансової кризи, порушити макроекономічну стабільність. Проблема зовнішніх запозичень наразі є дуже актуальною для України.

Вивченню проблеми державного боргу, його впливу на економічну систему країни, боргової безпеки приділяли багато уваги у своїх працях як вітчизняні (А. Гальчинська , А. Єріна), так і зарубіжні(Є. Ясин, Є. Гавриленков, А. Саркісянц, А. Іларіонов) вчені. Деякі дослідники здійснили значний внесок у розробку системи статистики державного сектору економіки і розв'язання проблеми гармонізації з міжнародними стандартами.

Державний борг - це сума прямих договірних зобов'язань органів державного управління перед економічними суб'єктами інших секторів економіки (резидентами) і зарубіжними кредиторами.

Ставлення науковців до боргів держави було і залишається неоднозначним. У більшості наукових праць XVIII і XIX ст. державний борг розглядався як явище негативне. Так, А.Сміт наголошував у своїх працях, що зростання державного боргу може спричинити банкрутство держави як позичальника. Досить категорично щодо державних запозичень висловлювався інший відомий учений Т.Р. Мальтус. Він зазначав, що великий державний борг – це ракова пухлина, яка роздирає життя народу і його добробут. Водночас досвід розвитку світової економіки підтвердив, що державний борг – це складне явище, зумовлене низкою факторів, яке в умовах кожної держави може мати свою специфіку. Державні запозичення не завжди призводять до банкрутства держави або до її зубожіння, а сама по собі наявність державного боргу не дає уявлення щодо реального стану державних фінансів. Підтвердження тому є досвід Англії, яка вважається батьківщиною державного кредиту і яка, незважаючи на зростання державного боргу, досягла розквіту економіки.

Сучасні тенденції розвитку національної та світової економіки є свідченням високого рівня залежності різних сегментів світової господарської системи і, водночас, низького рівня їхньої стійкості до зовніш­ніх шоків. На фоні розгортання світової фінансової кризи суттєвим за масшта­бами впливу дестабілізуючим чинником стала наростаюча боргова залежність, яка дестабілізує практично всі сегменти розвитку економіки України. Наслід­ком неефективної політики зовнішніх запозичень, яка полягає в їх надмірнос­ті і нераціональному використанні, є обмеження свободи проведення еконо­мічної політики в майбутньому. Тягар державного боргу країни може депре­сивно впливати на розвиток економіки через неплатоспроможність країни-боржника, втрату довіри кредиторів, зниження інвестиційної привабливості та обмеження доступу до зовнішніх джерел фінансування.

Дефіцит державного бюджету та великі державні запозичення для його покрит­тя призвели до формування і стрімкого зростання державного боргу в перші роки незалежності України. Значні обсяги державного боргу, а отже й чималі втрати на його погашення та обслуговування, часто є проблемою для макроекономічної ста­більності, що й зумовлює необхідність вдосконалення механізму управління ним.

Державний борг має економічно обґрунтовані межі. Величина боргу характеризує стан економіки і фінансів держави, ефективність функціонування його урядових структур. Оскільки джерелом покриття державного боргу є доходи бюджету, тобто податки, можна стверджувати, що величина боргу - це взяті авансом у населення податки.

Спроможність у повному обсязі обслуговувати та своєчасно погашати державний борг є одним з основ­них індикаторів фінансової стабільності країни, що закріплює за державою імідж надійного позичальни­ка та відкриває перед нею можливості отримання нових позик на більш вигідних умовах.

Державний борг суттєво впливає на економіку в цілому, зокрема на параметри монетарної та фіскаль­ної політики та на економічну кон'юнктуру. Ефектив­не управління державним боргом передбачає не тільки знання його ефектів, але й можливість їх кількісної та якісної оцінки.

На сучасному етапі розвитку економіки, в управлінні державним боргом України позачерговими є такі напрямки:

¾   досягнення домовленостей з МВФ щодо відновлення програми розширеного фінансування та завершення реструктуризації заборгованості перед кредиторами;

¾   поліпшення законодавчого забезпечення процесів формування внутрішньої і зовнішньої заборгованостей;

¾   розробка обґрунтованої стратегії залучення коштів (внутрішніх і зовнішніх) в економіку Україну;

¾   досягнення реального зростання ВВП;

¾   розвиток платоспроможного внутрішнього ринку.

Можна зробити висновки, що існування великого державного боргу може підірвати економічне зростання країни і негативно впливати на її фінансовий стан. Наявність державного боргу потребує здійснення щорічних відсоткових платежів, які повинні фінансуватись за рахунок податкових надходжень. За стрімкого зростання таких видатків держава повинна або зменшувати видатки на фінансування соціально-економічних програм, або збільшувати свої доходи.

Для стабілізації економічної ситуації Україні, необхідно дотримуватися помірної політики управління державним боргом, зробити структурні перетворення в цій сфері, досягти домовленості з МВФ і закріпити за державою імідж надійного позичальника, що відкриє для України нові можливості.

Література:

1.     К.М. Філоненко Зовнішній борг України: аналіз динаміки та структури//Статистика України – 2010, - №2, с.31-32

2.     А.О. Ходжаян Боргова політика та її роль у забезпеченні макроекономічної стабільності//Актуальні проблеми економіки – 2010, - №2, с.220-221

3.     Царук О.В. Оцінка боргового фінансування дефіциту державного бюджету України//Фінанси України – 2010, -№4, с.98

4.     Царук О.В. Макроекономічні ефекти державного боргу як обєкт статистичного вивчення// Статистика України – 2006, -№2, с.21-22

5.     Т.В. Семко, М.В. Покутня Вплив державного боргу на стійке функціонування національної економіки//Економіка, фінанси, право – 2010, - №6, с.8

6.     Романенко О.Р. Фінанси: Підручник. – К: Центр навчальної літератури, 2006. – 312с.