Економічні науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Ткаченко О.В., Хрищук М.В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, Україна

ВИДИ ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИЗИКІВ

Інвестиційний ризик уявляє собою можливість нездійснення запланованих цілей інвестування (таких, як прибуток або соціальний ефект) і отримання грошових збитків. Цей ризик необхідно оцінювати, обчислювати, описувати та планувати, розробляючи інвестиційний проект.

Розрізняють загальноекономічний ризик, що походить від несприятливих умов в усіх сферах економіки, та індивідуальний ризик, пов’язаний з умовами даного проекту.

Всі інвестиційні ризики прийнято розділяти на системні й несистемні залежно від того, наскільки широке коло інструментів фондового ринку піддається небезпеці їхнього впливу в кожному конкретному випадку.

Несистемні ризики являють собою такі ризики, впливу яких можуть піддатися лише окремі цінні папери або невеликі їхні сукупності. Ці ризики називають також "ризик окремих цінних паперів" або "унікальний ризик", оскільки такі ризики, як правило, бувають, властиві цінним паперам тільки конкретної компанії або, більше того, тільки конкретним фінансовим інструментам.

Під системними ризиками розуміються ризики, які властиві роботі не з окремими цінними паперами, а з тими або іншими сукупностями цінних паперів, у більшому або меншому ступені для кожної із вхідних у таку сукупність цінних паперів.

Залежно від чинників виділяють такі види інвестиційного ризику :

-          політичний ризик;

-          загальноекономічний ризик;

-          правовий ризик;

-          технічний ризик;

-          ризик учасників проекту;

-          фінансовий ризик;

-          маркетинговий ризик;

-          екологічний ризик.

Політичний, правовий та загальноекономічний ризики можуть бути викликані зовнішніми умовами реалізації інвестицій. Інші види ризиків спричинюються можливими помилками планування та організації конкретних проектів.

Технічний ризик зумовлюється великою кількістю хиб та помилок широкого спектру сторін інвестування, пов’язаними з якістю проектування, технічною базою, обраною технологією, управлінням проектом, перевищенням кошторису.

Фінансовий ризик випливає з нездійснення очікуваних подій з фінансового боку проекту. Це можуть бути незаплановані зменшення або зникнення джерел та обсягів фінансування, незадовільний фінансовий стан партнерів, зриви надходжень коштів від реалізації вироблених товарів чи послуг, несплатоспроможність покупців продукції та власні підвищені витрати.

Маркетинговий ризик виникає з прорахунків під час оцінки ринкових умов дії проекту, наприклад ринків збуту чи постачання сировини і матеріалів, організації реклами чи збутової мережі, обсягу ринку, часу виходу на ринок, цінової політики, внаслідок низької якості продукції.

Екологічний ризик пов’язаний з питаннями впливу на довкілля, можливої аварійності, стосунків з місцевою владою та населенням.

У процесі реалізації підприємством реального інвестиційного проекту виникає проектний ризик.

Проектний ризик - це сукупність ризиків, які передбачають загрозу економічній ефективності проекту, що має місце у негативному впливі різних факторів на потоки грошових коштів. Цьому ризику властиві такі особливості:

-          інтегрований характер;

-          об'єктивність прояву;

-          особливості прояву на різних стадіях здійснення інвестиційного проекту;

-          високий рівень зв'язку з комерційним ризиком;

-          висока залежність від тривалості життєвого циклу проекту;

-          високий рівень коливання рівня ризику за подібними (типовими) проектами;

-          відсутність достатньої інформаційної бази для оцінки рівня ризику;

-          відсутність надійних ринкових індикаторів, що застосовуються для оцінки рівня ризику;

-          суб'єктивність оцінки.

Аналіз (оцінка) проектних ризиків здійснюється за двома підходами – кількісним та якісним. Основною задачею кількісного аналізу є кількісна оцінка ризиків та ризику інвестиційного проекту загалом. Основною задачею якісного аналізу є виявлення ризикових ситуацій, які можуть відбутися з досліджуваним проектом та факторів, які його визначають.

Основною метою оцінки ризику інвестиційного проекту є надання потенційним інвесторам необхідної інформації для прийняття рішення щодо доцільності участі в інвестиційному проекті та передбачити заходи щодо захисту від можливих фінансових втрат. Зменшення проектного ризику можливе у разі проведення ефективного аудиту інвестиційних проектів, основною метою якого є висловлення об’єктивної думки щодо ефективності інвестиційного проекту та обґрунтування доцільності його інвестування в умовах невизначеності та ризику.

 

Список використаної літератури:

1. Бардиш Г.О. Проектний аналіз: Підручник. – 2-ге вид., стер. – К.: Знання, 2006. – 415с.

2. Федоренко В. Г. Інвестиційний менеджмент : Підручник – 2-ге вид. – К.: МАУП, 2001. - 177с.