Економічні науки / 6. Маркетинг і менеджмент

аспірант Фоменко Л.Г.

Уманський державний педагогічний університету імені Павла Тичини України

 

РОЗРОБКА І РЕАЛІЗАЦІЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ

Успішна реалізація розвитку АПК в більшості залежить від маркетингової діяльності в аграрній сфері економіки.

Роль маркетингу заклечається в тому, що він покликаний призвести виробництво у відповідність із попитом на продукцію, яка виробляється. Зусилля маркетингових служб, повинно бути направлена на створення такого асортименту сільськогосподарської продукції, яка б відповідала запитам і протистояла б імпорту.

Маркетинг направлений на пошук найбільш конкурентоздатної продукції, на основі маркетингових досліджень приймаються рішення про розширення або скорочення об’ємів виробництва, організації до і після продажного обслуговування покупців, формування цінової політики.

Маркетинг допомагає підвищити ступінь обґрунтованості прийнятих рішень по різним питанням  виробничої, фінансової  і збутової діяльності,   зниження рівня ризику. Це в свою чергу знаходить відображення  у раціоналізації процесів товарознавства, вдосконалення практики ринкових ситуацій даного підприємства.

Виробляти те, що користується попитом  і продається, - основний принцип маркетингового підходу, щодо управління продукцією і її збутом. Систематична і ефективна проведена маркетингова діяльність, дозволяє підприємству  пов’язувати ресурси з цінами, а цілі  - з запитами покупців.

Перед сучасним агромаркетингом стоять задачі:

-         ретельно і багатосторонньо вивчити ринок, запити і пропозиції;

-         пристосовувати виробництво до цих вимог, випускати товари, відповідаючи запитам;

-         діяти на ринок і запити в інтересах підприємства.

 Основні завдання маркетингу визначають його функції  у аграрній галузі:

-         комплексне вивчення ринку та напрямів маркетингової діяльності;

-         планування товарного асортименту і операцій зі збуту;

-         формування попиту, організація реклами  та заходів зі стимулювання збуту;

-         управління товарообігом.

Еволюція маркетингу зумовила формування різних його концепцій: виробничої, товарної, збутової, традиційної, соціально-етичної, а також маркетингу партнерських відносин.

Саме остання концепція виглядає найперспективнішою для формування та реалізації маркетингових стратегій у межах продуктово-галузевих підкомплексів АПК, так як вона забезпечує на підставі методів координації, інтеграції та мережевого аналізу забезпечення потреби покупців, врахує інтереси партнерів та держави під час їх взаємодії.

Особливістю маркетингу партнерських відносин є те, що при його реалізації утворюються довгострокові, багатоаспектні зв’язки між виробниками, постачальниками та покупцями.

У  цьому зв’язку, підхід до керування в межах продуктово-галузевих під комплексів, шляхом реалізації вказаної концепції маркетингу, можна оцінити як досить продуктивний підхід. Цей факт підтверджується тим, що разом з функціями дослідження ринку, планування збутових та комунікаційних процесів, стимулювання збуту та ціноутворення, здійснюється також функція розвитку партнерських відносин.

Маркетингові підходи до організації діяльності підприємств АПК припускають внесення деяких коректив у порядок формування каналів реалізації сільськогосподарської продукції, які повинні відповідати наступним вимогам:

-   канали розподілу слід вибирати таким чином, щоб вони цілком забезпечували доступ до визначених ринкових сегментів;

-   необхідно передбачати гнучкість у розподілі, використання одного каналу не повинно виключати можливості розподілу продукції за іншими каналами;

-   слід усунути вірогідність виникнення слабких ланок у ланцюгу розподілу.

Саме процес реалізації сільськогосподарської продукції, вибір його схем та технологій у більшості випадків визначає ефективність та конкурентоздатність підприємств агарної галузі.

Реалізація концепції партнерських відносин, які формуються на підставі інтегрованих зв’язків підприємств, визначає формування довготривалих, взаємовигідних відносин у процесі взаємодії продавців із покупцями. Оскільки у продуктово-галузевих підкомплексах  АПК  виробники сировини виступають в якості продавців по відношенню до підприємств-переробників, реалізація концептуальних підходів, які склались у маркетинго-партнерських відносинах, пропонується досить ефективною. Такий підхід дозволяє формувати на довготривалій підставі стійкі відносини проведення товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики, що забезпечує їх концептуальну єдність та, як наслідок, підвищення конкурентоздатності продукції [2, с. 32-33].

Значну роль у маркетинговій діяльності відіграє реклама.

Реклама є найважливішим інструментом просування товару на ринок, необхідним елементом конкурентної боротьби за ринок збуту. Добре побудована рекламна діяльність дозволяє уникнути значних витрат, пов’язаних з пошуками покупців, транспортування, зберіганням та збутом продукції. Цілями реклами можуть бути збільшення обігів, розповсюдження або посилення конкурентоздатності товару, фірми, ознайомлення з продуктом, інформування про функції, корисність та вартість продукту, посилення довіри до продукту, тощо.

Для того щоб, рекламний процес був достатньо ефективним, йому мають передувати відповідні маркетингові дослідження, стратегічне планування вироблення практичних рішень  і конкретною ситуацією на ринку.

Реклама відрізняється великою кількістю форм. Одне її головне, традиційне значення – забезпечення збуту товарів і прибуток рекламодавця.

Певна ефективність рекламної діяльності, являються актуальною проблемою. Витрати на рекламу мають розглядатись як необхідні витрати, подібно на витрати на дослідження, вивчення, обладнання, це є необхідністю для досягнення запланованого об’єм реалізації. Необхідно підтримувати запланований ринковою практикою відсоток відрахування на рекламу, залежний від цього об’єму.

Відносну ефективність рекламної компанії, можна встановити за допомогою співвідношення об’ємів продажу або прибутку і витраченої на неї сумою [3, с. 54-55].

На нашу думку, допомога у створені інфраструктури с/г з боку державних органів влади, мають вирішальне значення. «Координація розвитку с/г і переробного комплексу, їх орієнтація на маркетингові стратегії являються одним із основних пріоритетів Державної агропродовольчої програми країн СНГ» [1, c. 81].

Ці приклади підтверджують важливість і своєчасність впровадження ринкових підходів до управління аграрним сектором економіки.

Література:

1.     Даухарин Ж.К. Методологические основы определения степени сформированности аграрного рынка.

2.      Пьянткова К. Разработка и реализация предприятиями АПК маркетинговых стратегий // Международный сельскохозяйственный  журнал.  – 2007. - №3. – С. 32- 33.

3.     Сидоренко В., Агасов Д. Развитие и регулирование маркетинговой деятельности в аграрном секторе экономики // Международный сельскохозяйственный  журнал.  – 2007. - №3. – С. 54 – 55.