Економічні науки / 6. Маркетинг і менеджмент

К.е.н., доцентАртеменко Л.П.

Студентка факультету ФММ Ніколаєнко К.В.

Національний технічний університет України «Київський Політехнічний інститут», Україна

Проектний підхід стратегічного планування

В сучасних умовах складність стратегічного управління зумовлена нестабільністю та невизначеністю зовнішнього середовища. Для підвищення ефективності стратегічного управління застосовують проектний підхід, який передбачає обережне та адаптоване перенесення чужого досвіду та корпоративних стандартів інших країн, врахування всіх внутрішніх обмежень та очікувань від замовника, створення ефективної команди від самого початку, а також розуміння, формулювання, виставлення пріоритетів інших важливих проектів розвитку організації, які, як наслідок, неодмінно випливають із головної стратегії [1].

Стратегічне планування охоплює систему довго-, середньо- та короткострокових планів, проектів і програм, однак головний змістовний акцент при цьому робиться на довгострокові цілі та стратегії їхнього досягнення. Стратегічне планування — це адаптивний процес, за допомогою якого здійснюються регулярна розробка та корекція системи досить формалізованих планів, перегляд змісту заходів щодо їхнього виконання на основі безперервного контролю та оцінки змін, що відбуваються зовні та всередині підприємства.

Виходячи з різноманітності характеристик підприємств, можливі різні підходи до організації системи стратегічного управління загалом та стратегічного планування зокрема. Світовий досвід свідчить: на основі загальних принципів кожне підприємство обирає ту чи іншу систему, робить акцент на окремих сторонах діяльності підприємства, вводячи цей орієнтир як основу планування [2, с.440].

На сьогоднішній день популярним є застосування проектного підходу стратегічного планування.

Головною особливістю проектного підходу є те, що він краще враховує та стимулює холістичне мислення, тобто дозволяє не тільки добре адаптуватись до конкретних ситуацій, а й враховує складність та багатофакторність впливу на ситуації розвитку, можливість різних сценаріїв і, таким чином, забезпечує гнучкість в підходах щодо вироблення стратегії[2]. Це відбувається завдяки повному визначенню контексту стратегічного проекту, поєднанню різних підходів виконання стратегічного плану, управлінню портфелем стратегічних програм і проектів, управлінню змінами, що надає оперативності реагування відповідно до ситуації.

Суттєвою перевагою застосування проектного підходу є те, що він створює можливість для роботи зі всім життєвим циклом продукту — від розробки до впровадження (рис.1), що є вкрай важливим для великих холдингових структур, де некероване «нагромадження планів» із часом призводить просто до деградації, замість очікуваного росту та розвитку.

 

Рис.1. Стратегічна піраміда в проектному підході

Етапами проектного підходу є ініціація, планування, виконання, завершення стратегічних планів. На цих етапах формуються стратегічні цілі підприємства, планується детальне виконання робіт, затвердження бюджету проектів, належно контролюється виконання робіт, відслідковуються можливі варіанти стратегічних дій підприємства за даних умов і затверджуються обрані стратегічні плани. За допомогою цих етапів враховуються всі особливості підприємства та забезпечуються виконання вимог до цілей.

В проектному підході застосовуються наступні методи роботи команди: наради, презентації, співбесіди, початкові тренінги, мозкові штурми, індивідуальний збір та аналіз інформації (на етапі ініціації), планування робіт, матриця відповідальності, тренінги по напрямкам роботи ( на етапі планування), аудит, стратегічні сесії, мозкові штурми, формулювання стратегії, тренінги та контроль (на етапі виконання), а також презентації результатів затвердження, аналіз роботи, формування вихідних елементів (на етапі завершення) [3].

При розробці проектного підходу підприємство повинно враховувати ряд факторів, які ускладнюють його впровадження та функціонування: невизначеність ринкових умов, складність встановлення балансу між інтересами зацікавлених сторін і формування ефективної команди з належним рівнем бізнес-культури [3].

Враховуючи всі вищезазначені фактори, можна зазначити, що використання проектного підходу стратегічного планування допомагає оптимізувати діяльність підприємства, оскільки враховує багатоваріантність та складність можливих стратегій розвитку підприємства.

Список використаних джерел:

1)                Сучасний стан розробки стратегій в Україні: стратегія як проект. Частина 1. [Електронний ресурс] / О.В. Юрчак. – Режим доступу: http://www.management.com.ua/strategy/str197.html. - 26.03.2010.

2)                Довгань Л.Є., Каракай Ю.В., Артеменко Л.П. Стратегічне управління [Текст]: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 440с. ISBN 978-966-364-903-0.

3)                Сучасний стан розробки стратегій в Україні: стратегія як проект. Частина 2. Формулювання та реалізація стратегії використання проектного підходу. [Електронний ресурс] / О.В. Юрчак, А. Старинська – Режим доступу:http://www.management.com.ua/strategy/str202.html. - 26.03.2010.