Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Васильєва С.І.,Білик О.Ю.

Криворізький факультет Запорізького національного університету

Особливості факторів середовища міжнародного маркетингу

 

У зв'язку із зростаючою інтернаціоналізацією виробництва і посиленням міжнародної взаємозалежності держав на світовому ринку великого значення набуває міжнародний маркетинг. Це - форма маркетингу, яка полягає в організації системи управління виробничо-збутовою діяльністю з урахуванням економічної ситуації у світі, тенденцій інтернаціоналізації світового господарства, стосунків між різними країнами та особливостей зовнішньоекономічних відносин. Маркетинг є важливим каталізатором зовнішньоекономічного співробітництва. 

В цілому завдання, які вирішують служби міжнародного маркетингу на початку своєї діяльності, такі: вивчення середовища міжнародного маркетингу; обґрунтування доцільності виходу на зовнішні ринки; визначення конкретних ринків, на які планується вихід; розробка методів зовнішньоекономічної діяльності і відповідної її організації; формування структури служби маркетингу.

Вивчення середовища міжнародного маркетингу передбачає врахування глибоких змін, пов'язаних з інтернаціоналізацією світової економіки і зовнішньої торгівлі, зі зміною співвідношення між країнами - основними експортерами, збільшенням числа країн, що забезпечують конвертованість валюти, поступовим відкриттям нових ринків[2, c. 156-158].

Особливості міжнародного маркетингу полягають у тому, що його організація та методи проведення мають враховувати такі чинники, як незалежність держав, національні валютні системи, національне законодавство, економічну політику держави, мовні, культурні, релігійні, побутові та інші звичаї. Це означає, що міжнародний маркетинг ширший від національного, оскільки він охоплює більшу гаму чинників.

Для порівняння наведемо групу особливостей маркетингу на закордонних ринках, які необхідно враховувати нашим підприємствам.

По-перше, для успішної діяльності на зовнішніх ринках необхідно докладати більш значних цілеспрямованих зусиль, ретельніше дотримуватися принципів і методів маркетингу, ніж на внутрішньому ринку.

По-друге, необхідність створення підприємствами-експортерами відповідних дослідних підрозділів і/або пошук в країні, куди спрямовується або передбачається експорт, спеціалізованих фірм-консультантів, які надають за відповідну плату інформацію про товарні ринки.

По-третє, для ефективної діяльності на зовнішньому ринку необхідно творчо й гнучко використовувати маркетингові методи.

По-четверте, дотримуватись вимог світового ринку (а точніше, вимог покупця) означає не лише необхідність дотримання прийнятих там умов збуту товарів. Вирішальне значення мають розробка й виробництво таких експортних товарів, які навіть через кілька років після виходу на ринок відрізнялися б високою конкурентоспроможністю. [1, c. 164-167].

Важливим чинником в міжнародному маркетингу є економічне середовище. Плануючи вихід на зовнішні ринки необхідно вивчити економіку кожної країни. Темпи економічного зростання країни - важливий фактор у міжнародному маркетингу. Невеликі можливості для проникнення і розгортання діяльності закордонної фірми, звичайно, мають місце в розвинутих країнах у силу більш високого рівня життя. Чисельність населення в цих країнах, як правило, стабільна, а збут деяких видів продукції, можливо, досяг рівня насичення. У цих країнах існує довгостроковий потенціал росту як імпорту, так і виробництва.

Ще один фактор, який необхідно враховувати в міжнародному маркетингу - це стабільність валюти, оскільки коливання іноземної валюти стосовно національної валюти фірми можуть у значній мірі впливати на збут і розміри прибутку.

Наступний чинник -- соціально-культурне середовище. Такі фактори, як традиції, побут, культура, релігія, і т.п. можуть вплинути на рішення про подальші замовлення, про те, за якими цінами можна продавати і який буде загальний обсяг. Тому, не вивчивши їх, можна втратити дуже вигідну угоду.

Різні ринки різко відрізняються один від одного своїм політико-правовим середовищем. Політична стабільність - це винятково важливий фактор у міжнародному маркетингу. При розгляді політико-правового середовища в міжнародному маркетингу, перше на що варто звертати увагу на форму правління. Аналіз політико правового середовища пов'язаний з розглядом політичного режиму у вигляді форм правління і вивченням ступеню державного втручання в рішення економічних проблем країни [ 3].

Маркетингове середовище складається із сфер, в яких фірма повинна шукати для себе нові можливості та слідкувати за появою потенційних загроз. Вона включає в себе усі сили, які впливають на здатність фірми встановлювати та підтримувати зв’язки з зовнішнім ринком. Тому, вивчення фірмою особливостей факторів середовища свого міжнародного маркетингу допоможе краще орієнтуватися у своїх виробничих можливостях за кордоном.

Література:

1. Гірченко Т. Маркетинг: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів/ Тетяна Гірченко, Олена Дубовик,; Мін-во освіти і науки України, Національний банк України, Львівський банківський ін-т. - К.: ІНКОС: Центр навчальної літератури, 2007. - 254 с.

2. Щербань В. Маркетинг: Навчальний посібник/ Володимир Щербань,; М-во освіти і науки України, Черкаська академія менеджменту. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 202 с.

3. Електронний ресурс: режим доступу

http://knowledge.allbest.ru/international/2c0b65625a2ac68a5d53b88421206d37 0.html