Каковкіна Д.В.

Україна, м. Алчевськ

Донбаський державний технічний університет

 

ПАРТИЗАНСЬКИЙ МАРКЕТИНГ В УКРАЇНІ

 

Постановка проблеми. Маркетинг –є одним з найважливіших важелів, який допомагає підприємству – рухатися, розвиватися, а головне – отримувати прибуток. Головною проблемою на сьогоднішній день,є те, що  економічна криза зачепила усі підприємства України,і деякі власники невзмозі  виділяти кошти на повноцінний маркетинг. Тому, все частіше прибігають до різних видів альтернативного маркетингу. До нього можна віднести - партизанський маркетинг.

Аналіз останніх досліджень. Концепція партизанського маркетингу, на відміну від багатьох інших маркетингових теорій, зародилася не в США, а в Старому світі. Її засновником є Джейн Конрад Левінсон, а одним з основних теоретиків – Пол Хенлі. Питанням теорії та практики «партизанського маркетингу» в своїх роботах приділяли увагу такі вчені як: Л. Волкова,          Дж. Левінсон, О. Левітас, Д. Роденко та ін. [1].

Виклад основного матеріалу. Концепція «партизанський маркетинг» орієнтована в першу чергу на побудову ефективних маркетингових стратегій при максимальній економії бюджету [5].

Партизанським маркетингом (guerrilla marketing) – це малобюджетні способи реклами і маркетингу, що дозволяють ефективно просувати свій товар або послугу, здобувати нових клієнтів і збільшувати свій прибуток, не вкладаючи або майже не вкладаючи грошей. Тому партизанський маркетинг називають також "малобюджетним маркетингом" або "маловитратним маркетингом".

 

Завдяки недорогим партизанським рішенням "в тилу" невелике українське підприємство може в надзвичайно швидкі терміни вийти на один рівень із серйознішими суперниками [2].

Головними характеристиками партизанського маркетингу виділяють:

1)мінімальні витрати;

2)нестандартні рішення;

3)швидкі результати;

4)чітка спрямованість на аудиторію;

5) системний підхід (залучення максимальної кількості каналів комунікації).

Узагальнення останніх наукових досліджень дозволили виділити основні елементи партизанського маркетингу, це flash-mob, вірусний,шоковий маркетинг, mystery shopping і т.д

В табл. 1 наводяться основні види та їх характеристика партизанського маркетингу.

Таблиця 1 – Основні види партизанського маркетингу

Назва

Характеристика

Flash-mob

“Flash” означає “спалах”, “mob” - “натовп”,це заздалегідь спланована масова акція, в якій велика кількість людей раптово з’являється, виповняє запланований сценарій,і раптово зникає.

Вірусний маркетинг

Стратегія полягає в тому, що людина, отримавши інформацію, "заражається" цим товаром, послугою або їх рекламою і сама, добровільно, за рахунок того, що їй це цікаво, їй це подобається, стає активним ретранслятором ідеї.

Шоковий маркетинг

Використання шоку та епатажу, як головний елемент привернення уваги клієнтів до товару.

Mystery shopping

 (Таємний покупець) – використання спеціально підготовлених покупців для анонімної оцінки якості обслуговування споживачів, роботи персоналу, його чесності, перевірки виконання стандартів мерчандайзінга, якості продуктів та послуг.

 

Партизанський маркетинг пропонує використання більше 100 маркетингових прийомів, з яких 62 абсолютно нічого не варті. У цьому одна з головних переваг партизанського маркетингу перед традиційним, в якому головним засобом вважається найдорожчий маркетинговий прийом - реклама.

 Крім того, традиційний маркетинг заснований головним чином на думках та досвіді споживачів. Партизанський маркетинг працює зовсім по-іншому: він базується на методах психології, фізіології, NLP та іншими знаннями про природу людини [4].

Партизанський маркетинг спочатку позиціонувався як інструмент для малого та середнього бізнесу, змушеного партизанити через нестачу коштів, сьогодні, в умовах високої конкуренції, методи партизанського маркетингу використовують й великі компанії - наприклад, IBM, Microsoft, Volvo, Mercedes, Adobe, American Express , Procter & Gamble, Nissan тощо [3].

Висновок. «Партизанити» у маркетингу необхідно усім, так як це допомагає маленьким фірмам – вижити, середнім – придбати стабільність, великим – отримати усі переваги над конкурентами. На сьогоднішній день нестандартність, оригінальність дуже цінується, саме ці тенденцій належать до партизанського маркетингу. Цей маркетинг дуже стрімко розвивається зараз, а надалі тим паче досягне великого успіху.

 

 

Література

1. Стаття ,застосування «партизанського маркетингу». Доступний з           < http://www.pdaa.edu.ua/sites/default/file>.

2.     KOVALIV МЕДІА ЦЕНТР,партизанський маркетинг. Доступний з

< http://kovaliv.com/partuzanskiy_marketing.html>.

3.     МРІП «Ратуша». Партизанський маркетинг. Доступний з

<http://ratusha.com.ua/partyzansjkyj-marketyng.html>

4.     Інтерв’ю з Полом Хенлі . Доступний з <http://www.е-xecutive.ru>

5.     Карпенко Н.В. Маркетингова діяльність підприємств споживчої

кооперації: Монографія / Н.В. Карпенко. – Полтава: РВВ ПУЕТ, 2010. – 259 с.