“Экономические науки”/7.Учет и аудит.

Боднар О., Кайнар О.

Науковий керівник Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Необхідність формування облікової політики в бюджетних установах

 

Запровадження ринкових відносин в економіці України, реформування бухгалтерського обліку, пристосування його до нових умов господарювання та впровадження прийнятих у світовій практиці принципів ведення й організації обліку, призвело до виникнення питання про необхідність формування та впровадження облікової політики в бюджетних установах, яку установи визначають самостійно.

Питання про необхідність облікової політики бюджетним установам, а також перспективи її розвитку розглядались у працях таких вітчизняних  науковців  та   практиків,   як Бутинець Ф.Ф.,  Рузмайкіна І., Житний П., Коблянська Г.Ю., Кучеренко Т., Неверіцька Т.Ю.,   та інші. Завдяки роботам цих вчених сформульовано підґрунтя для подальших наукових досліджень.

Метою даної статті є визначення необхідності формування облікової політики в бюджетній установі.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-ХІV [1] облікова політика визначається як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Основною її метою є забезпечення одержання достовірної інформації про результати фінансово-господарської діяльності, необхідної для користувачів фінансової звітності з метою прийняття відповідних управлінських рішень.

Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах починається з розробки її облікової політики. Облікова політика установи є основою внутрішнього регулювання обліку та для набуття нею нормативного статусу, її формалізують у вигляді наказу по облікову політику. Розробляє та складає наказ про облікову політику щодо ведення обліку, головний бухгалтер, в затверджує керівник до кінця звітного року. Затверджений наказ набуває чинності з 1 січня нового бюджетного періоду. Визначає облікову політику щодо організації обліку в бюджетних установах – Державне казначейство України.

Значення облікової політики часто недооцінюється в практичній діяльності установи. Більшість керівників та бухгалтерів не розуміють значення та всіх можливостей облікової політики. Про це свідчить те, що один з найважливіших внутрішніх документів підприємства – наказ про облікову політику – часто носить лише формальний характер. Мало хто знає, що облікова політика є інструментом ефективної реалізації свободи у виборі способів організації та ведення бухгалтерського обліку [2, с.80].

На основі правильно обраної облікової політики можна сформулювати ефективну систему бухгалтерського обліку, що дасть змогу відображати всі господарські операції, які пов’язані з виконанням кошторису та узагальненням даних обліку у фінансовій звітності. Облікова політика кожної бюджетної установи має бути спрямована на досягнення основної мети бухгалтерського обліку, а саме на наданні користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів установи.  А тому облікова політика повинна ґрунтуватися на основних принципах бухгалтерського обліку та на загальних організаційно-управлінських принципах.

Як свідчить практика, в більшості бюджетних установ накази про облікову політику відсутні. Однією з причин цього є недостатній рівень теоретичної підготовки бухгалтерського персоналу. На сьогодні у більшості бюджетних установ працюють спеціалісти з бухгалтерського обліку, які здобули знання з обліку в бюджетних установах вже в процесі практичної діяльності, тобто фактично переступивши через його теоретичні основи.

Але ж все таки формування облікової політики у бюджетній установі є надзвичайно важливим, оскільки бюджетна установа з її допомогою може встановити найвигідніші методи обліку для якісного кошторисного планування і складання звідності.

Формування облікової політики дасть змогу покращити роботу бюджетної установи, а саме:

¾                   своєчасно попереджати негативні явищ у фінансово-господарській діяльності;

¾                   закріпити базові принципи організації та ведення бухгалтерського обліку, планування діяльності бюджетної установи;

¾                   контролювати наявність та рух як бюджетних, так і позабюджетних засобів, їх цільовим призначення та раціональне використанням.

Отже, облікова політика має важливе значення для бюджетної установи, адже вона дозволяє у межах чинного законодавства України вибрати варіант організації, методики та технології обробки даних і отримати необхідну інформацію для потреб зовнішніх та внутрішніх користувачів про виконання бюджету.

 

Література:

1.                     Закон України від 16.07.1999 р. № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 40 (08.10.99). – 2с.

2.                     Коблянська Г.Ю. Загальна характеристика облікової політики та її вплив на експортно-імпортні операції / / Зовнішня торгівля: право та економіка, 2009. - №3. – С. 78-82.

3.                     Рузмайкіна І. Облікова політика як складова загальної стратегії управління підприємством // Економіст, 2010. – №4. – С.36-42