Економічні науки/ 7. Облік та аудит

Науковий керівник: Сметанюк О.А.

Виконали: Тарасенко О.М., Єфремова О.С.

ВТЕІ КНТЕУ, Україна

Економічний аналіз у здійсненні маркетингової діяльності підприємства

В останні роки економічний аналіз маркетингової діяльності підприємств став предметом особливої уваги, так як ситуація на ринку постійно змінюється. У відносно короткий проміжок часу надлишок багатьох товарів змінюється їх дефіцитом, зростає інфляція. Підприємства не здатні передбачити усіх змін які відбуваються. Тому система економічного аналізу маркетингової діяльності підприємств набула великого значення за останні роки господарювання в умовах загострення конкурентних відносин в економіці України.

Питаннями аналізу маркетингової діяльності займались Дж. Бейтсон, Дж.Блайт, Г. Армстронг, К. Лавок, Ф. Котлер, Д. Нортон, Р. Каплан, В.В.Войтенко, А.І. Ковалев, Ю. Джонсон., та інші.

 Аналіз маркетингової діяльності являє собою періодичну, всебічну, об'єктивну перевірку маркетингової діяльності підприємства і відповідності маркетингової стратегії зовнішнім умовам, яка проводиться у визначеній послідовності, в ході якої виявляються основні проблеми, що стоять перед суб'єктом господарської діяльності. Результатом такої перевірки є план заходів, спрямований на підвищення ефективності усієї системи маркетингу підприємства.

На основі отриманих в ході аналізу маркетингової діяльності даних готується висновок, в якому характеризуються основні проблеми в діяльності підприємства [1, с.46-47].

          Кожне підприємство намагається розробити комплекс маркетингових заходів, який дозволить йому отримувати максимальний прибуток на цільових ринках.

При формуванні маркетингової стратегії необхідно організувати процес управління маркетингом. Цей процес складається із аналізу, планування, реалізації і контролю. Аналіз маркетингової діяльності є основою процесу управління маркетингом [2, с.344].

Маркетингова діяльність починається з повного і усестороннього аналізу підприємства. Перш за все здійснюється економічний аналіз цільових ринків, аналізуються оперативні та планові маркетингові заходи з метою визначення найбільш ефективних з них.

Маркетинговий аналіз – це збір інформації про діяльність підприємства, аналіз отриманих даних та їх використання для вибору стратегії розвитку підприємства.

Зміст, форми та методологія аналізу залежить від структури підприємства, зовнішніх і внутрішніх умов, у яких вона розвивалася, і можуть суттєво розрізнятися. Проаналізувавши зовнішні і внутрішні умови ринку, товар, споживачів, конкурентів, виробник зможе поліпшити положення підприємства і його товару на ринку, зміцнитися на ринку, налагодити зв'язки зі споживачами і досягти визначених цілей: збільшити дохід, ріст обсягу збуту і відповідно виробництво. У кінцевому рахунку це допоможе вижити в умовах ринку і надалі  на основі маркетингового аналізу здійснити розробку маркетингової стратегії підприємства [4].

Основним предметом маркетингового аналізу є безпосереднє оточення підприємства: споживачі, конкуренти, торговці, посередники по збуті, а також постачальники. Найбільш відповідальними етапами маркетингового аналізу є аналіз ринку й споживачів.

Методологія аналізу ринку полягає в систематичному, на основі методів дослідження ринку, виявленні всіх обставин, пов'язаних з реальними і потенційними партнерами підприємства, націлений на одержання вичерпної інформації про всі елементи ринку, у центрі уваги якої, як правило, знаходяться споживачі. В особливих випадках підвищена увага може бути звернена і на інші елементи ринку – постачальників, торговців, посередників. Для аналізу використовується як наявна вже інформація так і дані, отримані за допомогою дослідження ринку.

Серед суб'єктів, що існують за межами фірми і належать до зовнішнього маркетингового середовища, головним об'єктом досліджень, безумовно, є споживачі. Вони поділяються на таких, котрі купують товари (послуги) для їхнього використання у власній виробничій діяльності (виробничі споживачі), чи для сімейного, домашнього використання (кінцеві споживачі). Їхнє поводження – мотиви покупки, звички, спосіб життя, купівельна спроможність, потреби, бажання, попит – найважливіші фактори, що визначають напрямки й особливості маркетингової діяльності фірми.

Економічний аналіз маркетингової діяльності – найважливіший складовий елемент процесу управління маркетинговою діяльністю, що постачає інформацію на всі етапи процесу управління і є деталізованим дослідженням внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства, його сильних і слабких сторін [3].

Для економічного аналізу маркетингової діяльності підприємства використовують кількісні та якісні методи аналізу для виявлення взаємозв’язку показників, факторів та інше.

Система показників, що використовується в економічному аналізі, залежить від визначення ступеня досягнення мети та набору кількісних параметрів, що відображають результати маркетингової діяльності підприємства.

За своїм змістом показники поділяються на кількісні і якісні. Кількісні показники відображають кількісну сторону роботи підприємства. Якісні вказують на суттєві особливості та властивості об’єктів вивчення.

Кількісні та якісні показники тісно пов’язані між собою. Зміна кількісних обов’язково призводить до зміни якісних, і навпаки. Це обумовлює їх використання у комплексі при здійсненні маркетингової діяльності підприємства [3].

Таким чином, маркетинговий аналіз є одним з найбільш складних видів маркетингової діяльності, тому що завжди містить у собі елемент передбачення   такого соціально-економічного об'єкта як ринку. Методологія аналізу залежить від структури підприємства, зовнішніх і внутрішніх умов його діяльності. Проаналізувавши зовнішні і внутрішні умови ринку, товар, споживачів, конкурентів і ін., виробник зможе досягти визначених цілей: збільшити дохід, ріст обсягу збуту і, відповідно, виробництва.

 

Література:

1.     Гордієнко П.Л. Стратегічний аналіз: Навчальний посібник. - К.: Алерта, 2006. - 404 с.

2.     Мороз Л.А. Стратегічний аналіз маркетингового потенціалу підприємства / Л.А. Мороз, Т.В. Лебідь // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2009. – С. 45-50.

3.     Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. – К.: Знання, 2004. – 654с.

4.      Ткаченко С.А. Стратегічний аналіз маркетингової діяльності підприємств / С.А. Ткаченко. [Електронний ресурс]. – http://www.management.com.ua.