Економические науки/7 Учет и аудит

 

Сирота К.С., Ліщинська Л.Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Оцінювання якості надання аудиторських послуг в Україні

У даний час аудиторська спільнота стурбована якістю аудиторських послуг. У звязку з цим на перший план виходить завдання забезпечення та оцінки якості аудиторської діяльності. Фахівці в галузі аудиту концентрують свою увагу на окремих процедурах контролю над виконавцями аудиторської перевірки. Однак, перед тим як здійснювати поточний контроль, необхідно в кожній з фірм забезпечити якість аудиторської діяльності. Щоб сформувати необхідні умови для досягнення якості аудиторських послуг, слід вивчити і задовольнити вимоги до якості. У свою чергу, виконання вимог можливе при встановленні критеріїв якості аудиторської діяльності [1.C.27].

Незважаючи на жваве обговорення необхідності удосконалення системи контролю, нагляду та оцінки якості аудиторських послуг, кількість публікацій з даного питання є обмеженою. І всеж таки, дослідженню проблем формування аудиторських процедур в умах невизначеності та ризику присвятили праці такі вчені – економісти, як М.Т. Білуха, Ф.Ф Бутинець, Б.І.Валуєв, О.Ю. Редько, Н.І. Дорош, Є.В. Мних [2.C.41]. Аудит в Україні пройшов певний етап розвитку. Нині основну увагу варто приділяти зростанню якості аудиторських послуг, для чого необхідно налагодити професійний контроль за якістю аудиторських перевірок [1.C.27].

Метою статті є дослідження наукових засад оцінювання якості аудиторських послуг на відчизняному ринку аудиту, а також дослідження наукових засад щодо класифікації методів проведення аудиту та обгрунтування теоретико-методологічних підходів до формування результативних аудиторських послуг [2.C.41].

У 2011 р. виповнилося 18 років як в Україні був легалізований аудит. Попри всі негаразди та спроби його скасувати, зробити додатком до ревізії, зобов’язати всіх проходити аудит, відмітити або зменшити поле обов’язкового аудиту та остання спроба – зробити з аудиторів камеральних агентів – все це свідчить про те, що аудит складається як професійна діяльність і в нього є історична преспектива [3.C.48].

Критерієм якості аудиторських послуг зараз визначається ступінь виконання вимог стандартів та інших нормативних документів, а також ступінь повноти і точності виконання плану та програми аудиту. Але відсутність конкретних  методик виконання вимог до стандартів і критеріїв якості складання самого плану та програми аудиту призводить до використання від перевірки до перевірки однотипних методик та форм і до суб’єктивності їх оцінки як керівництвом аудиторської фірми, так і зовнішніми перевіряльниками. У той же час кожна аудиторська перевірка унікальна і вимагає свого обсягу і характеру аудиторських процедур, що, в першу чергу, залежить від особливостей діяльності клієнта. Необхідно доповнити вимоги до стандартів і нормативних актів чітким порядком їх виконання, а також складання плану і програми аудиту [1.C.27].

Чіткого визначення терміна «якість аудиторських послуг» немає. Виходячи з цього застосовують такі визначення якості, як «відповідність стандарту», «відповідність світовому рівню», «відповідність міжнародній практиці».

Якщо екстраполювати такі визначення на відчизняний аудит, то матимемо велику кількість критеріїв, які начебто визначає замовник аудиторських послуг з метою отримання якості останніх. До таких критеріїв багато хто з вітчизняних замовників аудиту зазвичай відносять:

- критерії  якості забезпечення трудовими ресурсами

- критерії якості контролю над виконавцями під час аудиту

- критерії якості забезпечення застосовуваним методиками

-критерії якості організаації аудиту

-критерії якості аналізу результатів, виявлення труднощів, помилок і їх причин, пропозиції щодо їх усунення

- критерії якості забезпечення інформацією [4.C.46].

Людський чинник в аудиті відіграє величезну, якщо не визначальну, роль. Тому не дивно, що різні аудитории з одного й того питання можуть висловлювати професіійні судження, які відрізняються одне від одного за глибиною чи ракурсом його дослідження.

На нашу думку, про якість аудиту треба говорити тільки тоді, коли практика застосування етичних принципів професійного аудиту максимально збігатиметься з етичними нормами економічних відносин у суспільстві в цілому. Можна зробити висновок, який полягає в тому, що імплементація незалежного професійного аудиту за абсолютного дотримання його етичних норм в українську сучасну бізнис – практику передчасна, адже мета аудитора та його замовника розходиться за різними векторами дій. [4.C.47].

У зв’язку з цим, оцінка якості аудиторської діяльності повинна здійснюватися принаймні на трьох рівнях: оцінка з боку уповноваженого державного органу або професійного об’єднання; оцінка з боку користувачів аудиторських послуг; самооцінка з боку керівництва аудиторської фірми і кожного співробітника.

Більшість параметрів оцінки якості послуг часто не можна або важко виміряти кількісно. Як правило, з цією метою застосовується експертні оцінки, анкетні опитування. В сфері аудиторської діяльності користувачі частіше звертають увагу на компетентність аудиторів, їх здатність швидко і правильно висловлювати об’єктивне, неупереджену думку [1.C.28].

Можливість аналізу діяльності аудиторського загалу є результатом роботи Аудиторської  Палати України, яка запровадила офіційну, тобто галузеву звітність суб’єктів аудиту, чим не можуть похвалитися такі суспільно помітні професії, як адвокати, податкові консультанти, професійні консалтингові або бухгалтерські фірми.

Порядок обов’язковий до застосування всіма особами, які перевіряють якість професійних аудиторських послуг. Аудит має поширюватися на ініціативні перевірки якості, викликані скаргами на аудиторів. В цьому нормативному документі АПУ слід чітко визначити такі його складові:

-                  субєкти перевірки;

-                  обєкти перевірки;

-                  предмет перевірки;

-                  результати перевірки якості;

-                  порядок проведення перевірки якості.

Субєкти перевірки якості – ними можуть бути як штатні так і залучені й сторонні перевіряючи.

Об’єкти перевірки якості аудиторських послуг – усі суб’єкти аудиторської діяльності, які внесенні до Реєстру АПУ та надають до АПУ річну звітність по результатах виконання професійних послуг.

Предмет перевірки – якість професійних послуг, які надаються суб’єктами аудиторської діяльності в Україні.

Якість аудиторських послуг – системне та систематичне дотримання суб’єктом аудиту в Україні вимог Кодексу професійної етики аудитора, вимог стандартів аудиторської діяльності, рішень АПУ [4.C.52].

Відповідно до вимог Порядку накладання стягнень на аудиторів та удиторські фірми результати перевірки мають бути задокументовані, а безпосереднім предметом перевірки повинні бути документи суб’єкта аудиторської діяльності. Для уніфікації процедур перевірки та неуможливлення суб’єктивного підходу перевіряючи АПУ встановлює перелік документального мінімуму асаме: Положення про ціноутворення на професійні послуги; Свідоцтво про професійну компетентність виконавців послуг; Свідоцтво про конфіденційність роботи та її результатів; Свідоцтво про дієвість системи контролю якості та про її моніторинг. Перевірка якого повинна надати перевіряю чому підстави для висновку про якість професійних послуг. Цей мінімум за згодою обєкта перевірки та перевіряю чого може бути розширено, але не зменшено.

Отже, в українській практиці визначення якості реально формує замовник аудиторських послуг, в основному це вищий управлінський персонал. Невідповідність такого очікування є першопричиною скарг на аудиторів та невдоволення якістю аудиту в цілому, а також успіх контролю за якістю аудиторських послуг залежить від системності заходів і відкритості їх результатів у поєднанні з великою просвітницькою роботою професійних аудиторських організацій і АПУ серед бізнес-кіл та урядових органів виконавчої влади. Узагальнюючи весь матеріал, вважаємо що при забезпеченні якості аудиторської діяльності недостатньо обмежуватися процедурами контролю над виконавцями під час аудиту. Дії в сфері якості повинні не тільки виявляти порушення, а й запобігати їм, визначати й усувати їх причини, сприяти постійному вдосконаленню методик та процедур роботи.

Література:

1.Прскуріна Н.М. Наукові засади оцінювання якості аудиторських послуг // Економічний часопис – ХХІ. -2010. - №9/10. С. 53-57.

2.Проскуріна Н.М. Методологічні підходи до формування аудиторських процедур у системі незалежного фінансового контролю // Економіка і держава . 2011. - №1. - С. 41-45.

3.Редько О.В. Аудиторські послуги в Україні  //Бухгалтерський облік і аудит . – 2008. - №11. - С. 48-55.

4.Редько О.В.  Якість аудиторських послуг.// Бухгалтерський облік і аудит . – 2009. - №1. - С. 46-54.