Короленко Т.В., Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Реформування бухгалтерського обліку в бюджетних установах

Співробітництво України з міжнародними організаціями, фінансовим установами,  діяльність на валютних фондових та інвестиційних ринках потребують відкритості та прозорості інформації з економічних питань, зокрема з питань бухгалтерського обліку,  відповідності міжнародним стандартам. На сьогодні бухгалтерський облік у бюджетній сфері України складається з обліку виконання державного і місцевого бюджетів та бухгалтерського обліку бюджетних установ, що потребує удосконалення методології та переходу на єдині методологічні засади бухгалтерського обліку і звітності, і створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку. Вагомий внесок у дослідження проблеми ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах здійснили такі вітчизняні й зарубіжні вчені та практики: Атамас П.Й.,  Джога Р.Т., Канєва Т.В.,  Рудченко Ю.С.,  Свірко С.В.,  Сушко Н.І.,  Ткаченко І.Т.,  Чечуліна О.О.  та інші.  

Метою дослідження є визначення необхідних нововведень в організацію бухгалтерського обліку бюджетних установ. Відповідно до мети дослідження були поставлені і вирішені наступні завдання:

-         висвітлення стану бухгалтерського обліку в бюджетних установах;

-         необхідність вдосконалення бухгалтерського обліку бюджетних установ;

-         визначення основних напрямів реформування.

Бухгалтерський облік у бюджетних установах – це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність установи користувачам для прийняття рішень. Він має певні особливості [2 с. 26-27]:

-         бюджетні установи мають статус неприбуткових установ;

-         бюджетні установи створюються з метою виконання функцій держави;

-         нормативні документи з регулювання порядку ведення обліку та складання звітності в бюджетних установах ухвалюються Державним казначейством України.

     Особливості функціонування установ бюджетної сфери зумовлюють необхідність дослідження нових методологічних та організаційних підходів до ведення бухгалтерського обліку, оскільки специфіка  їх діяльності висуває особливі вимоги до формування інформації, необхідної для облікових та контрольних цілей. Ринкові умови господарювання вимагають використання нових принципів, форм і методів управління у бюджетній сфері, що у свою чергу підвищує вимоги до об'єктивності економічної  інформації, головним джерелом якої є бухгалтерський облік [1].    

     Основною проблемою реформування обліку в бюджетних  установах є відсутність єдиних підходів до розробки дієвих механізмів удосконалення системи обліку з урахуванням вимог міжнародних стандартів, недостатність розробленості питання переходу на єдині методологічні засади, а також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення обліку.

      На сьогодні процес модернізації системи бухгалтерського обліку знаходиться на початковій стадії [4].

     У жовтні 2007 року Державне казначейство України провело Міжнародну конференцію з питань реформування бухгалтерського обліку в державному секторі. Від України в ній взяли участь керівні працівники Державного казначейства України, представники Міністерства фінансів, Національного банку, науковці та представники провідних організацій, що уособлюють бухгалтерську професію нашої держави.

     За останні роки в бюджетній сфері відбулися значні перетворення:

-         змінилося в цілому бюджетне законодавство: набрав чинності Бюджетний кодекс України та легалізовано казначейське обслуговування бюджету;

-         створено централізовану модель управління державними ресурсами через єдиний казначейський рахунок, що дозволило обєднати ресурси всіх субєктів сектору державного управління;

-         введено на реалізується на практиці в державному бюджеті програмно-цільовий метод виконання державного бюджету, що дозволяє простежити досягнення конкретного результату, а не тільки обсяги бюджетних коштів на утримання установи;

-         упроваджено облік зобовязань розпорядників коштів у системі органів казначейства.

     На початок 2007 року Кабінет Міністрів України Постановою «Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки» від 16 січня 2007 року № 34 затвердив Стратегію, метою якої є вдосконалення системи бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням вимог міжнародних стандартів [2 с. 30-31].

     Проте, реалізація зазначених заходів відбувається дуже повільно або й взагалі існує лише на папері.

     Відповідно до даного документу можна визначити основні напрямки модернізації обліку, а саме: удосконалення системи бухгалтерського обліку, удосконалення системи фінансової звітності про виконання бюджетів, створення уніфікованої організаційної та інформаційної облікової системи.

     Перший напрямок передбачає розробку та запровадження національних стандартів, єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, узгодженого з бюджетною класифікацією та розподіл між бюджетами повноважень щодо ведення обліку активів, зобов’язань, доходів та витрат.

     Другий напрямок передбачає удосконалення методології складання форм звітності та їх удосконалення, запровадження нових форм фінансової звітності та звітності про виконання бюджетів; удосконалення методів складання фінансової звітності, звітності про виконання бюджетів з використанням сучасних інформаційних технологій.

     Третій напрямок пропонує адаптувати бюджетну систему, що створена на засадах програмно-цільового методу до нових методологічних принципів системи бухгалтерського обліку, модернізувати фінансово-бухгалтерські служби, посилити контроль з боку органів Державного казначейства за дотриманням єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання звітності [3].

     Неодноразово піднімалося питання про створення загального плану рахунків. Ще в перше десятиліття незалежності України бухгалтерськими професійними організаціями та методологічною радою з питань бухгалтерського обліку було запропоновано декілька проектів такого плану рахунків, що були опубліковані в науково-практичних бухгалтерських журналах. Але на той час лише незначна кількість субрахунків була спільною для плану рахунків бюджетних установ і промислових підприємств, тому ця ідея не була реалізована.

     Державне казначейство України встановлює порядок ведення обліку та складання звітності, встановлює типові форми для бюджетних установ та організацій. Основною проблемою при складанні, розгляді та опрацюванні фінансової звітності бюджетних організацій і установ є постійна зміна її форм Державним казначейством України, що встановлює щороку нові форми.

     На нашу думку, для вдосконалення бюджетного обліку необхідна власна розробка стандартів, оскільки буде сформовано єдину законодавчо-нормативну базу, яка буде повно та точно визначати норми та вимоги до ведення такого обліку та формування звітності, затверджено типові форми для складання звітності, що будуть незмінними протягом певного періоду.

     Бухгалтерський облік в державному секторі України потребує запровадження та використання інформаційних технологій. Це забезпечить: спрощення облікового процесу, підвищення оперативності отримання облікових даних в різних аналітичних розрізах, а тому дозволить використовувати облікову інформацію з метою забезпечення суворого контролю за витрачанням бюджетних ресурсів, за їх цільовим призначенням, що збільшить економію ресурсів держави та часу [3].

     Проаналізувавши дане питання, можна зробити висновок, що для модернізації системи обліку в державному секторі є необхідним формування єдиної законодавчо-нормативної бази, адаптованої до міжнародних вимог та норм, удосконалення методології складання звітності та запровадження інформаційних технологій.

     Література:

1.     Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки» від 16 січня 2007 р., №34.

2.     Мельник Т.Г. Облік та аудит діяльності бюджетних установ: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2009. – 412 с.

3.     Марценяк Н.О. Реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ: проблеми та перспективи // Науковий вісник БДФА.-2008.-№4.-С. 346-351.

4.     Левицька С.О. Окремі питання реформування бюджетного обліку: стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в держаному секторі [Текст] /   С. Левицька // Бухгалтерський облік і аудит. - 2008.- № 6.B C. 34-39.