Экономические науки/7 Учет и аудит

 

Сирота К.С., к. е. н. Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Роль доходів і витрат Державного Бюджету України в сучасних умовах

Соціально – економічний розвиток України, доходи місцевих бюджетів, державних цільових (позабюджетних) фондів, добробуту життя народу нашої країни багато в чому залежить від  суми доходів і витрат державного бюджету. Перед різними гілками влади нашої держави поставлено завдання щодо суттєвого підвищення рівня життя населення нашої держави. Виконання цього завдання багато в чому залежить від наявності грошових ресурсів, які є в розпорядженні держави, а зокрема коштів державного бюджету України. Першорядне значення та особливу актуальність в сучасних умовах господарювання має розгляд питання доходів і витрат державного бюджету України, їх оцінка за останні роки [1 c.16].

Теоретично – методологічну основу статті складають законодавчі й нормативні акти, що стосуються питань формування та виконання бюджету України (Бюджетний кодекс України), статистична інформація. Вивчення літературних джерел показує, що питання доходів і витрат державного бюджету України розглядалися в наукових працях Васенка В.К., Василика О.Д., Князева В.Г. і інших видатних вчених – економістів. Але названі проблеми залишаються відкритими. Вони потребують подальших досліджень, розробок  особливо в теперішній час. Для значного покращення рівня життя народу України необхідно збільшувати доходи державного бюджету України .

Метою статті є аналіз результативності використання бюджетних коштів протягом останніх років для визначення ефективності прийняття стратегічних рішень у сфері державних видатків в Україні та розробки заходів щодо підвищення їх ефективності, оцінки доходів і витрат державного бюджету за останні роки; розробки напрямків збільшення ресурсів, які має в своєму розпорядженні держава, а зокрема коштів державного бюджету [1 c.147-148].

Головними завданнями бюджетної політики України в сучасних економічних умовах є передусім скорочення непродуктивних витрат бюджету на державні дотації окремим галузям матеріального виробництва, зміцнення дохідної частини бюджету за рахунок удосконалення системи оподаткування й зміцнення контролю за повнотою сплати податків, створення системи ефективності фінансового контролю за якісним і цілеспрямованим використанням державних видатків і, нарешті, посилення контролю за розмірами державного боргу.

Запорукою вищезазначеного є  ефективне використання бюджетних видатків, оскільки вони є гарантом економічного розвитку країни та відображають фінансовий стан держави. Відповідно, під ефективністю використання бюджетних засобів слід розуміти досягнення поставлених цілей і задач у межах реалізації державних програм шляхом співвідношення отриманого результату й виконаних затрат [2 c.148].

Визначне місце в доходах країни займають доходи державного бюджету. Вони роблять значний вплив на соціально – економічний розвиток народного господарства.

Державний бюджет України є головним фінансовим планом держави і складовим елементом бюджетної системи. Згідно з Конституцією України, проект державного бюджету України на майбутній рік розроблює Кабінет міністрів України і подає його в Верховну Раду України не пізніше 15 вересня поточного року. Після прийняття закону, його підписує голова Верховної Ради і подає на підпис Президенту України.

На процес формування видаткової частини бюджету, яка є одним з основних елементів системи бюджетного регулювання, впливає, перш за все, дохідна частина бюджету та показник дефіциту (профіциту) бюджету. Головним завданням у сфері бюджетних видатків є оптимізація обсягу та структури для найбільш ефективного впливу на соціально – економічний розвиток держави, враховуючи циклічні фактори економічних процесів.

При обмеженості бюджетних ресурсів держави на перший план висуваються поточні видатки, у першу чергу, соціального характеру. Однак здійснення державних видатків значною мірою визначаються доходами. Для того, щоб у перспективі отримати додаткові доходи, необхідно нині ефективно інвестувати бюджетні кошти[3 c.24].

Доходи державного бюджету України формуються за рахунок:

-                 податкових надходжень. Перелік  яких встановлюється чинним законодавством України.

-                 неподаткових надходжень: доходів від операцій з капіталом; адміністративних зборів, доходів від некомерційного і поточного продажу капіталу; інших неподаткових надходжень. [1 c.16].

Не менш важливим у сфері бюджетної політики з позиції стратегії економічного зростання є сприяння розвитку економіки. При цьому слід зазначити, що це не суперечить соціальній спрямованості бюджету, оскільки реальність соціальних гарантій може бути забезпечена тільки при досягненні сталого економічного зростання. В умовах обмеженості бюджетних ресурсів фінансове забезпечення розвитку економіки можливе шляхом оптимізації структури видатків, яка вимагає перерозподілу бюджетних коштів між певними напрямами видатків шляхом аналізу зазначеної структури та ефективності витрачання бюджетних коштів. Використання механізму дефіцитного фінансування для потреб економічного розвитку можливо з врахуванням його впливу на розмір державного бюджету.

В сучасних умовах господарювання витрати державного бюджету є складовою частиною витрат держави. Витрати державного бюджету класифікуються за такими ознаками: економічній, функціональній, відомчій, програмно-цільовій.

На наш погляд, найбільш доцільною оцінкою витрат державного бюджету України є при функціональна (за функціями держави, з виконанням яких пов’язанні витрати) їх класифікація. Така оцінка дозволить більш детально та більш повно виявити резерви зниження витрат державного бюджету України в сучасних умовах господарювання, ніж при класифікації їх за іншими ознаками.

Отже, за результатами проведеного дослідження можна зазначити, що свідчить про недостатній рівень продуктивності використання бюджетних коштів. Цільове використання видаткової частини, збільшення фінансування капітальних видатків, перерозподіл ресурсів на користь важливіших пріоритетів та систематично оцінювати ефективність використання ресурсів позитивно впливає на ефективне використання видатків державного бюджету. А також недосконале планування бюджетних видатків та доходів низький рівень організації проведення бюджетного процесу, усе це призводить до значного недовиконання запланованих видатків бюджету. 

Література:

1.Кодацький В. П. Доходи і витрати державного бюджету України //Економіка, фінанси, право. -2008. №3. - С. 16-17.

2.Самошкіна О. Перспективне планування у сфері видатків бюджету як складова системи бюджетного регулювання // Вісник КНТУ – 2003. №5. - С. 23-30.

3.Салямон – Міхєєва Ефективність видаткової частини бюджетних установ // Актуальні проблеми економіки. – 2011. №2. - С. 147-153.

4.Бюджетний кодекс України від  08.07.2010 №2456-VI //zakon1. Rada.gov.ua.