Глобак Д. В., Божовська М. Б.

Науковий керівник:

Богач Б. М.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

АНАЛІЗ КАДРОВОЇ СКЛАДОВОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Постановка проблеми. Економіка України протягом останнього десятиліття проходить вкрай неоднозначний та складний за соціально-економічними наслідками період трансформації. У цих умовах на перший план висувається питання економічної безпеки підприємства, яка забезпечує його стабільне функціонування та зростання економічного потенціалу.

Однак, не відємною частиною економічної безпеки підприємства все ж таки залишається кадрова складова.

Адже, основою будь-якого підприємства і його головним багатством є люди. Були часи, коли вважалося, що машина,  автомат чи робот витиснуть людину з більшості підприємств і остаточно затвердять перевагу техніки над працівником. Однак хоча машина і стала повновладним хазяїном у багатьох технологічних і управлінських процесах, хоча вона і витиснула людину  частково чи навіть цілком з окремих підрозділів підприємства, роль і значення людини не тільки не упали, але і збільшилися. При цьому людина стала не тільки самим коштовним "ресурсом" підприємства, але і самим дорогим.

Оскільки, багато підприємств, бажаючи підкреслити свою вагу і розмах діяльності, говорять не про розмір їхніх виробничих потужностей, обсяг  виробництва чи продажів, фінансового потенціалу, а про число працівників і їхній професіоналізм. Гарне підприємство прагне максимально ефективно використовувати можливості своїх працівників, створюючи всі умови для найбільш повної віддачі співробітників на роботі і для інтенсивного розвитку їхнього потенціалу.

Дана тема є актуальною на сьогодні, адже дослідження та аналіз кадрової складової економічної безпеки підприємства, дозволяє ефективно оцінити рівень забезпечення кадрами на підприємстві, ефективність їх використання та їх вплив на рівень економічної безпеки.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. На окремі аспекти проблем звертають увагу вітчизняні науковці та практики.

Так, А. Камлик в широкому спектрі дослідив економічну безпеку підприємства, виокремив її специфічні ознаки, також у своїх роботах досліджував кадрову складову та інші функціональні складові.

Ільїна Н. А. дослідила методи виявлення та збереження кадрової безпеки на промисловому підприємстві, обґрунтувала основні шляхи забезпечення високого рівня безпеки кадрової складової.

Луппова Н. І. оцінила та дослідила зовнішні та внутрішні загрози кадрової складової, їх безпосередній вплив на економічну безпеку підприємства. Запропонувала варіанти подолання даних загроз, для забезпечення безперебійного процесу виробництва.

Живко М. О. досліджував забезпеченість персоналом державних підприємств, за допомогою економічного аналізу, з метою вирішення питання добровільного звільнення працівників, виокремлення факторів безпосереднього впливу.

Сорокіна І. В. проаналізувала основні показники ефективності використання персоналу, його рентабельність, а також фонд використання робочого часу.

Не зважаючи на певне висвітлення зазначених проблем у вітчизняних наукових працях, усе ж і досі залишається багато нюансів, пов’язаних із аналізом кадрової складової економічної безпеки підприємства.

Формулювання цілей статті. З огляду на це, метою статті є аналіз кадрової складової, а саме аналіз забезпеченості підприємства персоналом, аналіз ефективності використання трудових ресурсів. Оскільки, персонал був, є і залишається рушійною силою, яка може розширити можливості підприємства, та його випуск продукції, що в свою чергу позитивно впливає на весь виробничий процес.

Результати дослідження. Кадрова складова економічної безпеки підприємства безпосередньо забезпечує сталість виробництва та пов’язаних із ним напрямків розвитку. Дана складова передбачає аналіз трудових працівників, фонду використання робочого часу та виявлення резервів покращення трудових показників.

Адже, достатня забезпеченість підприємств працівниками, що мають необхідні знання і навички для поставленої роботи, раціональне використання їх, високий рівень продуктивності праці мають велике значення для збільшення обсягів випуску продукції і підвищення рівня ефективності виробництва.

Зокрема, від забезпеченості підприємства персоналом та ефективності використання його залежать обсяг і вчасність виконання всіх робіт, ступінь використання устаткування, машин, механізмів і як результат – обсяг виробництва продукції, її собівартість, прибуток та інші економічні показники.

Основними завданнями аналізу, є аналіз кадрової складової економічної безпеки підприємства:

·        вивчення та оцінювання забезпеченості підприємства і його структурних підрозділів персоналом загалом;

·        визначення і вивчення показників плинності кадрів;

·        дослідження та аналіз фонду використання робочого часу;

·        виявлення резервів персоналу повнішого і ефективнішого використання.

З метою правильної оцінки кадрової складової економічної безпеки підприємства, необхідно дослідити, як приклад, забезпеченість трудовими ресурсами ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат». Аналіз здійснюється на основі даних протягом двох років, тобто протягом 2008 – 2009 років. Джерелами інформації для аналізу є план праці, статистична звітність форма №1 – ПВ «Звіт з праці», форма №3 – ПВ «Звіт про використання робочого часу», форма №6 – ПВ «Звіт про кількість працівників».

Для дослідження кадрової складової необхідно обчислити трудові показники, тобто коефіцієнт оновлення кадрів, коефіцієнт вибуття, коефіцієнт стабільності кадрів, коефіцієнт загального обороту та інші (табл..1).


Таблиця 1.

Розрахунок показників руху робочої сили

Показники

Фактично за

Відхилення

(+/–)

Попередній рік

2008 р.

Звітний рік

2009 р.

1

2

3

4

Середньооблікова чисельність всього персоналу, чол.

350

353

+ 3

Прийнято, чол.

76

52

- 24

Вибуло, всього чол. з них:

88

34

- 54

а) у зв’язку із скороченням штатів

12

2

- 10

б) за власним бажанням, за прогули й інші порушення трудової дисципліни

76

32

- 44

Коефіцієнт оновлення

0,217

0,147

- 0,07

Коефіцієнт вибуття

0,251

0,096

- 0,155

Коефіцієнт плинності робочої сили

0,217

0,091

- 0,126

Коефіцієнт загального обороту

0,469

0,244

- 0,225

Коефіцієнт стабільності кадрів

0,749

0,904

+ 0,155

 

Як ми бачимо, узагальнюючий показник, середньооблікова чисельність персоналу збільшилася на 3 чол., але зростання є досить незначним. На даний показник впливають два фактори, кількість прийнятих та вибулих чоловік. Порівнюючи, 2009 р. із 2008 р. бачимо, що кількість прийнятих зменшилася на 24 чол., а кількість вибулих – на 54 чол. Вплив першого фактору є позитивним, оскільки ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат» використовує новітні технології виробництва, що забезпечує зменшення трудомісткості продукції. Вплив другого фактору також є позитивним, адже у 2008 р. вибуло 88 чол., а вже в 2009 р. тільки 34 чол., ці дані свідчать насамперед про зменшення коефіцієнта вибуття. Коефіцієнт оновлення несуттєво зменшився на 0,07, це є негативним для підприємства, однак збільшився коефіцієнт стабільності кадрів, який у 2009 р. є найбільш наближений до 1. Це говорить про високий рівень організації праці на ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат», а також про хороші умови роботи.

На це вплинули наступні чинники:

§        відсутність вільних вакансій на кінець звітного періоду;

§        зменшення порушень трудової дисципліни;

§        запровадження у використання дві нові лінії виробництва хліба;

§        використання найновішої технології виробництва;

§        ефективна кадрова політика та інші.

Необхідно також проаналізувати показники ефективності використання трудових ресурсів (табл. 2).

Таблиця 2.

Показники ефективності використання трудових ресурсів

Показники

Минулий рік

2008 р.

Фактичний рік

2009 р.

Відхилення (+/ – )

Обсяг продукції (робіт, послуг), тис. грн..

13369

13980

+ 611

Чистий прибуток, тис. грн..

2884

5880

+ 2996

Середньооблікова чисельність, чол.

350

353

+ 3

Середньорічний виробіток продукції, тис. грн...: одного працівника

38,2

39,6

+ 1,4

Рентабельність, тис. грн..: одного працівника

8,2

16,7

+ 8,5

 

З таблиці 2 бачимо, що всі показники зрослий, найбільше зріс чистий прибуток, а саме на 2996 тис. грн. На збільшення обсягів продукції та чистого прибутку позитивно вплинуло зростання середньорічного виробітку та суттєве зростання у 2 рази рентабельності одного працівника.

На це вплинули наступні чинники:

·        збільшення витрат на соціальне обслуговування працівників;

·        збільшення розміру мінімальної місячної тарифної ставки (окладу);

·        використання ефективної системи мотивації персоналу, за рахунок виплати грошових премій у розмірі 610 грн.;

·        використання закордонного обладнання (Revent, Glimek) виробництва хліба;

·        розширення спектру виробництва, асортименту продукції;

·        збільшення фонду робочого часу та інші чинники.

Для того, щоб побачити збільшення робочого часу ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат», необхідно проаналізувати фонд робочого часу (табл. 3).

Таблиця 3

Аналіз фонду робочого часу ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат»

Показники

Минулий рік

2008 р.

Звітний рік

2009 р.

Відхилення (+/ –)

Фонд робочого часу, всього, людино-годин

727287

735486

+ 8199

Кількість працівників, чол..

350

353

+ 3

Відпрацьовано, всього, год.

637243

651956

+ 14713

Не відпрацьовано, всього, год.

90044

83530

 - 6514

щорічні відпустки, год.

61712

69887

+ 8175

тимчасова не працездатність, год.

26736

12202

- 14534

навчальні відпустки та інші неявки, год.

792

585

- 207

неявки з дозволу адміністрації, год.

804

856

+ 52

неявки у зв’язку з переведенням на скорочений робочий день, год.

-

-

-

інші причини

-

-

-

 

Як ми бачимо, протягом 2008 – 2009 років, суттєво зменшилася кількість не відпрацьованих годин (на 6514 год.), а також тимчасова не працездатність (на 14534 год.), зменшилися навчальні відпустки та інші неявки працівників (на 207 год.). Фонд робочого часу збільшився на 8199 людино-години, також зросла загальна кількість відпрацьованого часу (на 14713 го.).

На це вплинули наступні чинники:

·        збільшення обсягів виробництва і суттєве розширення асортименту продукції;

·        збільшення кількості підписаних угод із покупцями;

·        відкриття «Палац хліба», тобто збільшення обсягів продажу продукції споживачам;

·        використання позмінного виробництва;

·        розширення ринків збуту продукції;

·        збільшення державних замовлень та інші чинники.

Отже, ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат» функціонує прибутково та рентабельно, адже ми бачимо суттєве зростання обсягів виробництва та розміру чистого прибутку. Підприємство добре забезпечене трудовими ресурсами, про що говорить коефіцієнт стабільності кадрів 0,904. Як результат, трудові ресурси використовуються ефективно, про це свідчить збільшення рентабельності одного працівника (на 8,5 тис. грн.) і середньорічного виробітку продукції одним працівником (на 1,4 тис. грн.). Тобто дана ефективна кадрова складова забезпечує високий рівень економічної безпеки ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат».

Висновки. Саме тому аналіз кадрової складової економічної безпеки підприємства відіграє важливу роль в процесі функціонування, виробництва продукції. Адже аналізуючи забезпеченість підприємства працівниками, раціональне використання їх, фонд робочого часу, ці показники мають велике значення для збільшення обсягів продукції і підвищення ефективності виробництва.

Від кількості працівників і їх вмотивованості залежать обсяг і вчасність виконання всіх робіт, здача планів, а також ступінь використання техніко-технологічної складової виробничого процесу. У процесі аналізу, підприємство постійно шукає шляхи виявлення резервів скорочення персоналу.

Для виявлення резервів скорочення персоналу, необхідно повніше й ефективніше використовувати його, тобто слід повніше використовувати наявну робочу силу, зростання продуктивності праці, інтенсифікації виробництва, комплексної механізації та автоматизації виробничих процесів, підвищення рівня технічного обладнання підприємства, удосконалення технології та організації виробництва.

Ці заходи сприяють не просто розширенню виробництва, але й виконують найголовнішу умову мінімізують наявні витрати, та збільшують реальні прибутки.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Камлик М. Економічна безпека підприємства /М. Камлик. – Київ, 2005. – 432 с.

2.     Ільїна Н. А. Методи виявлення та збереження кадрової безпеки на промисловому підприємстві /Н. А. Ільїна// Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємство. – 2009. - №4. – С. 88 – 91.

3.     Луппова Н. І. Зовнішні та внутрішні загрози кадрової складової економічної безпеки підприємства /Н. І. Луппова// Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. - №7. – С. 123 – 126.

4.     Живко М. О. Аналіз забезпеченості персоналом державних підприємств /М. О. Живко// Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №8. – С. 53 – 57.

5.     Сорокіна І. В. Аналіз використання персоналу підприємства /І. В. Сорокіна// Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №12. – С. 23 – 27.

6.     Офіційний сайт ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат» – Режим доступ: www.hlebinvest.com.ua.