Ворощук О. Д.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

ПІДГОТОВКА ГУВЕРНЕРІВ В УКРАЇНИ

Сучасне гувернерство характеризується необхідністю цілеспрямованої професійно-педагогічної підготовки спеціалістів для гувернерської роботи в умовах родини, використання гнучких технологій, можливістю моделювання освітнього процесу підготовки гувернерів з урахуванням ціннісних орієнтацій сім’ї, національних традицій, специфіки сімейного життя. Розбудова держави, реформування усіх сторін життя суспільства, соціально-економічні зміни, розвиток духовної культури українського народу спонукають до відтворення кращих надбань домашньої освіти дітей та вимагають в ході педагогічного процесу підготовки домашніх педагогів і наставників. До питань підготовки гувернерів, домашніх наставників в історичному аспекті в Україні і за кордоном звертаються дослідники А. Ганічева, О. Звєрєва, Л. Кобилянська, Є.Сарапулова, Б. Свиридов та ін. Метою нашої статті є розглянути підготовку гувернерів у системі педагогічних закладів різних рівнів акредитації, в післядипломній освіті, а також у агентствах та фірмах.

У наш час у кожному місті України існують і продовжують з’являтися нові агентства та фірми, які пропонують послуги гувернерів. Слід зазначити, що певні причини, обумовлені як об’єктивними, так і суб’єктивними умовами нашого життя, призвели до відродження домашньої освіти і створення агентств гувернерів.

У Києві, наприклад, мають місце агентства “Пелюстки троянди”, “Матіола”, Афіна та ін., які надають гувернерські послуги і здійснюють навчання кандидатів на ці посади. У цьому агентстві пропонують свої послуги кваліфіковані няні для малюків, гувернантки-педагоги, репетитори, психологи та логопеди. У залежності від віку дитини та побажань батьків домашні педагогічні працівники беруть на себе усі клопотання щодо підготовки вихованців до школи, виконання домашніх завдань, вивчення іноземних мов та ін. Керівництво агентства запевняє батьків у тому, що педагогічні працівники, які в ньому працюють, мають високий професійний рівень, ознайомлені зі специфікою роботи в умовах сім’ї.

Громадська організація «Добра справа» (голова Ю. Балюк), що у Бердичеві організувала «Школу гувернерів». Програму для занять було запозичено з курсів, що їх проводять іноземні посольства для громадян, котрі хочуть працювати за кордоном. Навчання тривало 6 місяців. Пять днів на тиждень дівчата слухали лекції з логопедії, медицини, іноземної мови, образотворчого мистецтва та психології. Пройшли тренінгові заняття. Так, першим тренінгом був «Ранній розвиток дитини», де дівчата навчилися як розмовляти з дітьми до трьох років, які ігри та іграшки використовувати. Другим був тренінг «Виховання на основі здорового глузду». Цей тренінг розрахований на спілкування з пілітками: як розмовляти з ними так, щоб вони слухали. Вчителі «Школи гувернерів» вважають, що отримані знання необхідні не лише для професії, а й в особистому житті необхідні.

Різноманітність агентств, фірм, шкіл гувернерів, різноплановість їхньої діяльності змушує педагогічні заклади до активізації та розширення наукової роботи у цьому напряму. На сучасному етапі повстало гостре питання про підготовку фахівців нової спеціалізації - “домашній педагог”. Київський національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова вже декілька років займається підготовкою педагогічних працівників зі спеціальності “дошкільний вихователь-гувернер”. Інтенсивний розвиток гувернерства вимагає розробки програм, написання посібників та іншої методичної літератури. Підготовка сімейного соціального педагога здійснюється сьогодні у вищих закладах педагогічної освіти зі спеціальності “Соціальна педагогіка”, де накопичується певний досвід підготовки справжніх професіоналів, який потребує також відповідного осмислення та аналізу.

В останні роки до підготовки гувернерів частково приєднались педагогічні коледжі та вузи. В багатьох з них здійснюється підготовка соціальних педагогів, у яких викладається дисципліна "Методика роботи гувернера". Студенти матимуть право, забажанням, працювати гувернерами. З 1998-99 навчального року ведедеться підготовка гувернанток в Уманському державні педагогічному університеті імені Павла Тичини (Черкаська область). Назва спеціальності "Організатор дошкільного виховання, вчитель початкових класів, гувернер".

У 1998 та 1999 роках у збірниках вузівських програм, рекомендованих Міністерством освіти України, публікуються програми навчального курсу "Методика роботи гувернера". Ще у 1994 році 3. Г. Зайцевою був розроблений проект кваліфікаційної характеристики спеціальності "гувернер".

 Включення у наш час професії "гувернер" до переліку спеціальностей, існуючих в Україні ("Класифікатор професій (із змінами та доповненнями,,), код спеціальності — № 5131) вказує на її офіційне визнання й інтенсивне поширення у країні.

Отож в Україні гувернерество відроджується в найрізноманітніших формах і потребує фахівців, які б були готові до роботи з дітьми і підлітками. За підготовку гувернерів, домашніх наставників взялися приватні організації, громадські фонди і вищі навчальні заклади. Підготовка відбувається відповідно до розроблених програм, написаних посібників, а також використання гнучких технологій, моделювання освітнього процесу підготовки гувернерів з урахуванням ціннісних орієнтирів сім’ї, специфіки сімейного життя і національних традицій.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Зверева О., Ганичева А. Семейная педагогика и домашнее воспитание/ О. Зверева, А. Ганичева. - М., 2000.-158 с.

2.     О фирме Матиола: www.matiola.kiev.ua.

3.     Сарапулова Є. Психолого-педагогічні основи навчально-виховної діяльності гувернера/ Є. Сарапулова. – К.: МАУП, 2003. – 264 с.

4.     http://www.trkvik.tv/index.php?module=news&id=2321

5.     http://www.pro-robotu.com.ua