Галузіна Олена Миколаївна, викладач економічних дисциплін Селидівського гірничого технікуму

 

Використання методології ділових ігор для підвищення ефективності підготовки професійних кадрів. Позааудиторний захід- конкурс: «Податковий ерудиціон» з дисципліни «Податкова система» спеціальності «Бухгалтерський облік»

 

 

Стаття відноситься до розділу: Педагогічні науки, 5.Сучасні методи викладання

 

      Методична розробка позааудиторного заходу у формі конкурсу з  дисципліни “Податкова система” за темою «Податковий ерудиціон».   

     Викладено методику організації та проведення позааудиторного заняття у формі конкурсу з елементами ділової гри, спрямованого на  оволодіння студентами навичками і уміннями при вирішенні завдань прикладного характеру, вирішення комплексних задач засвоєння нового, закріплення матеріалу, розвитку творчих здібностей, дає можливість вчиться зрозуміти і вивчити учбовий матеріал з різних позицій.   

        Для викладачів економічних дисциплін вищих навчальних закладів 1 рівня акредитації.

 

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

 

МЕТА ЗАНЯТТЯ:      

           Методична: удосконалити організацію і методику проведення позааудиторного заходу, спрямованого на розширення і закріплення знань студентів з питань оподаткування, з елементами ділової гри, дослідницької, творчої роботи.

Дидактична: розкрити студентам мету і визначити методику оподаткування згідно Податкового Кодексу України, удосконалення навичок визначення окремих видів податків і актуалізація одержаних знань з  метою їх використання на  практиці.

Виховна: сприяти розвитку логічного мислення; активізувати розумову діяльність вчиться; формування стійких інтересів до професії; виховання творчої активності, дисциплінованості, потреби в постійному вдосконалення своїх професійних знань і умінь  

Вид заняття: позааудиторний захід

Тип заняття: конкурс

Методи та форми проведення заняття:  конкурс з елементами   

                                                                          дослідницької, творчої роботи

Технічні засоби навчання:  звукове обладнання, калькулятори.

Методичне забезпечення:  методична розробка заходу, роздаточний     

                                                 матеріал.

                  

ЛІТЕРАТУРА:

Обов’язкова: Податковий кодекс України, 2 грудня 2010 року № 2755-

Додаткова: Мельник В.М. Оподаткування підприємницької діяльності в Україні: навчальний посібник. – К.: «Кондор», 2009. – 160с.

 

Хід заняття

1.  Організаційний момент    

1.1. Привітання, представлення присутніх представників податкової інспекції;

1.2. Підготовка аудиторії до заняття. Перевірка наявності студентів;

1.3. Оголошення правил конкурсу;

1.4. Розподіл студентів на 2 команди - групи податкових інспекторів та призначення керівників цих груп;

1.5. Вибір судді, секретаря

2.     Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття (план заняття)                                                                                                       

2.1.          Повідомлення теми заняття;

2.2.          Мета заняття;

2.3.          План заняття.

3.       Мотивація навчання.                                                                                

Викладач, податківці проводять аргументацію важливості теми в сучасних умовах,  майбутньої професійної діяльності, подальшого вивчення предмету; наводяться дані , спрямовані на формування позитивної мотивації, пізнавального інтересу до теми.

       Вступне слово представників податкової інспекції: податки повертаються громадянам у вигляді безкоштовних послуг, перерозподіляються тим, хто не працює в комерційній сфері. Вони потрібні для виробництва суспільних товарів і благ, для забезпечення безпеки країни і уникнення екологічної кризи. Вміло і раціонально складений бюджет дає можливість жити в економічно розвинутій країні; дозволяє здійснювати уряду стабілізаційну політику, направлену на запобігання різких спадів і підйомів виробництва, інфляції, забезпечення зайнятості населення. Ось чому своєчасна і повна сплата податків веде до стабільності і процвітанню держави.

       Вступне слово викладача: соціально-економічні перетворення, що відбуваються в сучасному суспільстві, підвищують вимоги, що пред'являються до майбутніх фахівців і, в першу чергу, до знання податкового обліку. Від того, наскільки сучасний бухгалтер орієнтується в податковому законодавстві, залежить фінансове благополуччя всього підприємства. Наш конкурс допоможе Вам виховати професіонально важливі якості, сформувати економічне мислення, орієнтуватися у сфері оподаткування, а також допоможе при подальшому вивченні обліку, виконанні курсового проектування.

4.       Актуалізація опорних знань.                                                                  

     На заняття винесені питання з тем:

1)     Сутність і види податків

2)     Акцизний податок і мито

3)     Податок на прибуток підприємств

4)     Фіксований сільськогосподарський податок

5)     Плата за землю

6)     Плата за ресурси та послуги

       Конкурс складається з 5 раундів, кожний з котрих витриманий у часі. Кожна команда виконує завдання конкурсу теоретичного, практичного та творчого характеру. Виконання кожного завдання оцінює судейська комісія за підготовленою шкалою балів, отримані бали команд заносяться в зведену таблицю підсумків.

     Судейську комісію рекомендовано вибирати з присутніх фахівців або серед найбільш успішних з даної дисципліни студентів. Судейська комісія має право нарахувати додатковий бал за згуртованість, форму, вміння працювати командою, дострокове виконання завдання, а також штрафні санкції – зняття балів - за підказки, порушення умов конкурсу, неетичне поводження.

      Після виконання завдань судді об’являють нараховані кожній команді бали, секретар комісії підраховує суму балів і об’являє її, заносить суму балів в зведену таблицю підсумків. Після останнього конкурсу підраховується секретарем загальний бал, отриманий кожною командою, та оголошується переможець.

    Виставляються  оцінки усім членам команд в залежності від зайнятого місця команди і активності її членів. Диференційовані оцінки виставляє викладач за участю судейської комісії, капітанів команд.

Раунд 1. Конкурс капітанів

Капітани команд повинні дати визначення термінів (Додаток А), що оголошує секретар. Кожна відповідь оцінюється суддею і за правильну надається 1 бал.

Раунд 2. Квітнуть думки 

Секретар викладає на загальний стіл пелюстки із зазначеними на них елементами різних податків (Додаток Б). На стенді розміщено 2 назви податків, за жеребкуванням командам розподіляють по одному з них. Команди по сигналу судді за 2 хвилини повинні вибрати пелюстки з елементами, що притаманні тільки наданому їм податку і прикріпити до стенду. Суддя призначає по 1 балу за кожен вірний пелюсток і знімає по 1 балу за кожен невірний.

Раунд 3. Зроби вибір

Команди одночасно по сигналу секретаря повинні дати відповідь: «так» або «ні» на запит судді (Додаток В). Відповіді надаються шляхом підняття карток визначеного кольору після 20 секундного обговорення питання командою. Кожна вірна відповідь надає команді 1 бал.

Раунд 4. Щасливий випадок

Виходять по одному учаснику з кожної команди, ведучий дає 6 конвертів в яких знаходяться питання і бали за вірну відповідь у залежності від складності питання (Додаток Г); у одному конверті питання відсутнє. Якщо учасник витягує конверт, у якому немає питання, учасник не відповідає і його команда отримає 2 бали. Якщо учасник витягує конверт с питанням, то йому потрібно на нього відповісти – за правильну відповідь команда отримає  бали, що зазначені на завданні, за невірну – 0 балів.

Раунд 5. Домашнє завдання

    Команди демонструють підготовлену заздалегідь презентацію податку, який можна було б ввести у місті. Команди обґрунтовують необхідність введення податку, використання податку, визначають його елементи, наслідки введення, підготовляють агітаційні заходи для платників податку. Максимальна оцінка за конкурс – 5.

5.       Підсумки заняття.                                                                                           Заключне слово надається капітанам команд, судейській комісії, обговорюються складності і отриманий досвід, визначається команда – переможець, виставляються оцінки.       

      Студенти повинні виявити рівень знань, умінь, навичок з одержаних знань по темам, закріпити знання з тем, на що вкаже виконання студентами завдань.

       Зупинитись знову на важливості теми.

6. Домашнє завдання                                                                                     

     Скласти кросворд за матеріалом з вивчених тем.

 


Додатки

Додаток А

Завдання до раунду 1.

Надати визначення наступних термінів: непрямий податок,  платник податків, податковий період, об’єкт оподаткування, ставка податку, база оподаткування.

Додатково терміни: специфічна ставка, адвалорна ставка, акцизний склад, податковий агент

За вірну відповідь – 1 бал

Додаток Б

Завдання до раунду 2.

На пелюстках наведені елементи різних податків. Необхідно відібрати пелюстки з елементами, що відповідають податкам:

1. Податок на землю

1)     Платниками податку є власники земельних ділянок, землекористувачі

2)     Базою оподаткування є площа земельних ділянок

3)     Ставка податку - 1% від нормативної грошової оцінки

4)     Від сплати податку звільняються пенсіонери (за віком)

5)     Підставою для нарахування є дані державного земельного кадастру

6)     Податкове зобов’язання сплачується рівними частками щомісяця протягом 30 календарних днів

2. Екологічний податок

1)     Податок також утримується податковими агентами під час реалізації палива

2)     Об’єктом оподаткування є обсяги та види забруднюючих речовин

3)     Суми податку обчислюються щокварталу

4)     Суми податку обчислюються виходячи з фактичних обсягів викидів

5)     Застосовується коригуючий коефіцієнт, що враховує розташування місця розміщення відходів

6)     Платники податку складають податкові декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу

Додаткові пелюстки, що належать до інших податків:

1)     Не може бути зареєстрований як платник податку суб'єкт господарювання, що виробляє підакцизні товари

2)     Платники податку не є платниками податку на прибуток підприємств та деяких інших.

3)     Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід

4)     Звільняються від оподаткування операції реалізації легкових автомобілів для інвалідів

5)     Базою оподаткування є  вартість реалізованого товару

6)     Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю

7)     Платник податку подає декларацію щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду

За кожен вірний пелюсток – 1 бал, за кожен невірний – знімається 1 бал.

 

 

Додаток В

Завдання до раунду 3.

1)     Від плати за землю звільняються органи прокуратури, оздоровчі заклади України

2)     Сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму фіксованого сільськогосподарського податку і не пізніше 1 січня подають податкову декларацію на поточний рік.

3)     База оподаткування збором за першу реєстрацію транспортного засобу  для вантажних автомобілів визначається за довжиною корпуса в метрах;

4)     Розмір орендної плати для земель сільськогосподарського призначення не може бути меншим трикратного розміру земельного податку

5)     Об’єктом оподаткування плати за користування надрами є обсяг видобутої у податковому періоді корисної копалини.

Додаткові питання:

6)     Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію

7)     Платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 50 відсотків.

За вірну відповідь – 1 бал

 

Додаток Г

Завдання до раунду 4.

1)     Як визначається об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств? (2 бали)

2)     Чи враховуються при визначенні прибутку витрати на проведення презентацій, прийомів? (2 бали)

3)     Чи враховуються при визначенні прибутку витрати на придбання основних засобів? (2 бали)

4)     Чи включають у склад доходів підприємства суми попередньої оплати товарів? (2 бали)

5)     Назвати платників податку на прибуток підприємств (3 бали).