Педагогические науки /3. Методические основы воспитательного процесса

Попов В.Д.

Харківський  національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, Україна

 

МІСЦЕ І  РОЛЬ МОРАЛЬНИХ  ПОЧУТТІВ  У  ПРОЦЕСІ ФОРМУВАННЯ  МОРАЛЬНОЇ  СПРЯМОВАНОСТІ  МОЛОДШИХ ПІДЛІТКІВ

Аналіз масової виховної практики і психолого-педагогічної літератури дає підстави свідчити про важливість виховання почуттів у процесі морального виховання школярів, у тому числі їхньої моральної спрямованості. Виховання моральних почуттів набуває особливої значущості в підлітковому віці, оскільки саме в ці роки закладається міцний фундамент характеру особистості, ціннісні орієнтації інтегруються в її світогляд.

Проблемі виховання моральних почуттів як складової морального виховання розглядається в процях Є. Богданова, О. Богданової, М. Болдирєва, Д. Гришина, І. Каірова, Б. Ліхачова, І. Марьєнка, І. Харламова та багатьох інших.

Специфіка почуттів та емоцій як форма відбиття дійсності полягає в тому, що явища навколишнього світу відбиваються не тільки як уявлення, не у вигляді понять, а у формі особистого переживання. Почуття і емоції виявляють спрямованість особистості, її потреби, оцінки, погляди. Форми прояву почуттів складні й різноманітні, вони залежать від їх змістової сторони і предметної спрямованості. Загальним для всіх почуттів є те, що вони завжди включають в себе емоцію.

Почуття і емоції є обов’язковим компонентом особистісного ставлення. В. М’ясищев вважав, що без емоції немає ставлення або краще сказати існує те, що називається байдужістю, індиферентністю [4, с.14]. У формі ставлень почуття і емоції включаються в регуляцію діяльності. Вони пов’язані з оцінкою вчинків, явищ, подій. У них, з одного боку, відбиваються поняття гідності, взаємоповаги, доброзичливості, а з іншого – в них виражається емоційна чуйність, здатність до співчуття, співпереживання. «Через апарат емоцій моральні вимоги і норми суспільства трансформуються в моральні установки суб’єкта» [5, с.105].

Моральні почуття певною мірою виступають психологічним механізмом засвоєння моральних норм, завдяки чому особистість поступово починає сприймати суспільні потреби як власні.

Л. Буєва виділяє такі функції моральних почуттів, як збуджувальна, регулятивна, оцінювальна, прогностична [3, с. 174].

На думку більшості науковців (І. Бех, Й. Боришевський, С. Кайдаков, А. Тітаренко, П. Якобсон та інші), виховання моральних почуттів нерозривно пов’язане з вихованням моральної свідомості. Їх єдність забезпечує можливість перетворення етичних знань і особистих моральних переконань у досвід моральної поведінки підлітків.

У виховній роботі, відзначає Є. Богданов опора на емоційне не менш важливе, ніж на раціональне. Емоційне виховується на основі раціонального і навпаки. Моральне почуття формується із свідомим ставленням до норм принципів і правил поведінки [2, с. 10].

Важливу роль, на думку Є. Богданова [1],  моральні почуття відіграють у формуванні активної життєвої позиції підлітка, в його моральному становленні. Вони є складником емоційно-моральної активності особистості, яка характеризується здатністю до дій на основі власного переживання їх морального сенсу, змісту і шляхів реалізації у відповідному моральному вчинку. Вплив моральних почуттів на процес формування емоційно-моральної активності підлітка полягає в тому , що замість байдужого ставлення до значущих явищ життя виникає адекватне емоційне ставлення; замість поверхових емоційних реакцій виявляється розвинена емоційна сприйнятливість; замість випадкових емоційних реакцій утворюється емоційно-моральна стійкість [1, с. 48].

Вихованню моральних почуттів допомагають педагогічні впливи, які викликають доцільні, з точки зору моральних норм, переживання, яке глибоко вражає особистість, корегує її потреби, інтереси в бік усе більшого наближення до суспільно значущих [Там само].

Аналіз психолого-педагогічних праць дає підстави визначити показники розвитку моральних почуттів підлітків: сталість, усвідомленість і адекватність моральним нормам. Ці показники корелюють між собою, визначаючи фази, які, у свою чергу, характеризують три рівня розвитку морального почуття:

·     виникнення неусвідомленого ставлення до об’єкта, раніш байдужому, не завжди адекватного явищу (І фаза, низький рівень);

·     емоційне ставлення не стійке, хоча і адекватне явищу, усвідомлюється частково (ІІ фаза, середній рівень);

·     емоційне ставлення стає стійким, адекватним явищу, усвідомлюється достатньо повно (ІІІ фаза, достатній рівень).

Зазначимо, що, на нашу думку, говорити про високий рівень розвитку моральних почуттів стосовно підлітків, особливо молодшого підліткового віку, не доречно.

Література: 1. Богданов Е. Н. Влияние нравственных чувств на формирование эмоционально-нравственной активности подростка / Е.Н. Богданов // Формирование идейно-нравственной позиции школьников : сб. науч. трудов / Под ред. О.С. Богдановой и С.В. Черенковой. – М. : НИИ общей педагогіки АПН СССР, 1980. – С. 47 – 49. 2. Богданов Е. Н. Воспитание нравственных чувств старших подростков : автореф. дис. на соискание учен. степени канд. пед. наук : спец. 13.00.01 «Теория и история педагогики» / Е.Н. Богданов. – М., 1983. – 20 с. 3. Буева Л. П. Человек: деятельность и общение / Л.П. Буева. – М.: Мысль, 1978. – 216 с. 4. Мясищев В. Н. О связи проблем психологии отношения и психологии установки / В.Н. Мясищев // Понятие установки и отношения в медицинской психологии : Материалы симпозиума. – Тбилиси : Мецниереба, 1970. – С.12 – 16. 5. Симонов П. В. Теория отражения и психофизиология эмоций. – М. : Наука, 1970. – 120 с.