Педагогічні науки/Сучасні методи викладання

Швець Наталія Анатоліївна

Вінницький національний агарний університет

 

Комп’ютеризації навчального процесу у ВНЗ

 

З появою персональних комп’ютерів пов’язане зародження комп’ютерної дидактики, яка в міру вдосконалення носіїв інформації, розвитку апаратних і програмних засобів постійно розширює області свого впливу в системі професійної освіти.

З погляду багатьох дослідників, для створення ефективних комп’ютерних навчальних комплексів потрібне методологічне обґрунтування шляхів застосування і перетворення педагогічних знань і психологічних концепцій.

Комп’ютеризація системи професійної освіти розвивається, в основному, в двох напрямках. Перший з них пов’язаний з розробкою автоматизованих навчальних систем (АНС), створених на основі теоретичних положень програмного навчання, забезпечую чого створення лінійних розгалужених комп’ютерних навчальних програм (КНП) алгоритмічного типу. Розробники першого типу АНС прагнули створити навчальне середовище з повністю технічним забезпеченням педагогічного спілкування, тобто організувати навчальних процес без участі викладача. В даному направленні як правило, розробляються авторські АНС з різних дисциплін, які дозволяють вводити навчальний матеріал в базу даних.

Позитивною стороною впровадження АНС в навчальний процес є простота і ефективність в застосуванні при формуванні умінь і навичок в різних галузях професійної діяльності.

Другими напрямком в розвитку і використанні комп’ютерних навчальних програм (КНС) є створення навчальних програмних комплексів, які дозволяють реалізовувати функції комп’ютера, як засіб для оптимізації навчального процесу, організованого і під керівництвом викладача за умов традиційного педагогічного спілкування «Викладач-Студент»[1,с24]. Результат багаторазових досліджень показує, що ефективність навчального процесу покращується, якщо студент має можливість доступу до сучасних комп’ютерним засобів, і до безпосереднього спілкування з викладачем.

Використання інформаційного простору в навчальних цілях є абсолютно новим і найперспективнішими напрямком у системі вищої освіти. Велике  значення в комп’ютеризації навчального процесу в ВНЗ є те, що комп’ютер є ефективним засобом оптимізації розумової праці,  який здатний активізувати самостійну роботу студентів. В той же час , комп’ютерні технології дають можливість глибшого вивчення потенціалу людини до засвоєння знань.

Іншою особливістю навчання з широким використанням у навчальному процесі комп’ютера, є те, що він забезпечує передачу навчальної інформації будь якого об’єму незалежно від відстані, Г. Ільїн обґрунтувавши положення проектного навчання, вказав на наступні фундаментальні ознаки утворення нового типу:

-   можливість спілкування викладачів та студентів в режимі електронного зв’язку в реальний час;

-   індивідуалізація відносин учасників навчального процесу, обумовлення певними проблемами, які вирішуються в педагогічному спілкуванні;

-   між викладачем та студентом встановлюються не тільки традиційні відносини, але й вид спілкування який передбачає обмін інформацією, з вирішення суперечок, прийняття спільного рішення;

-   разом з предметними знаннями як перевірено суспільною практикою результату, велике значення має інформація, тобто відомості будь-якого характеру, вимагаючи перевірки, систематизації і встановлення істинності і несуперечливості  [ 83 с 117]

Ефективність комп’ютера, як технічного засобу навчання можна оцінити, на думку В.П. Медведевим оцінити за 4 критеріями: психолого-педагогічному, соціально-психологічному, інженерно-психологічному і техніко-економічному. [ 208, с 255]

Необхідно підкреслити, що навчання з комп’ютерною підтримкою - це новий дієвий спосіб засвоєння знань, який, може привести не тільки до позитивних, але й негативних результатів. Так, на думку К.М. Шоломія, слід задуматися «про екологічно небезпечні і екологічно безпечні навчальні комп’ютерні програми»[202, с 38]. Під екологічно небезпечними програмами автор має на увазі явища, подібні феномену «помилкових асоціацій».

Разом з тим, перешкодою в підвищенні якості навчання  і в рішенні багатьох складних проблем методики професійної освіти є недостатня методична розробленість змісту і якості навчальних курсів, що вимагає теоретичного дослідження  проблем становлення навчально-методичного забезпечення  для комп’ютерного навчання з подальшою експериментальною перевіркою якостей і недоліків вже існуючих, або програм, що розробляються для потреб освіти. [100, с 38].

Однією з проблем, безпосередньо пов’язаних з організацією роботи студентів, є проблема обліку індивідуальних навчальних стилів при розробці навчальних програм.

Процес комп’ютеризації роботи студентів у вузі дозволяє покращити розумову діяльність дає можливість вивчити потенціал людини до засвоєння знань, здатний активізувати навчальну роботу, закладає основи для подальшої постійної самоосвіти. Використання комп’ютерних технологій в навчальному процесі є інноваційним напрямком в системі професійної освіти, методологічно і методично результативно організовують навчальну роботу.

Література

1.                    Божович Л.И. Проблемы формирования личности. /Под ред. Д. И. Фельдштейна. – М.: Междунаролн. Пед.акад., 1995.- 209с

2.                    Ильин Г. Проективное образование и становление личности./ Г. Ильин// Высшее образование в России. – 2001. №4. –С.85-92

3.                    Крюкова О.П. Самостоятельное обучение иностранных языков в копм’ютерной среде/ о. Крюкова/ М.: «Логос».- 1998.- 128с.

4.                    Шоломий К.М. Когнитивно-психологический подход к компьютерному обучению школьным предметам./ К.М. Шоломий//Вопросы психологии.- 1999. №5.- С.36-49.

5.                     Якунин В.А. Педагогическая психология: Учебное пособие/2-е изд. СПб.: Изд-во Михайлова В.А., 2000.-349с.