Студентка Басай К.А, доцент Тепла О. М.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Техніка мовного маніпулювання

        Мовлення – це історично сформована в ході діяльності людей форма спілкування, опосередкована  мовою .Під мовленням розуміють  як сам процес говоріння (мовленеву діяльність), та і його результат (мовленнєві твори,що фіксуються пам’яттю чи письмом ). Мовлення посідає особливе місце серед когнітивних процесів, оскільки воно включаються в різноманітні пізнавальні акти (мислення , сприйняття ,відчуття ) і забезпечує вербалізацію  одержуваної людиною  інформації.

        Маніпуляція – це вид психологічного впливу, майстерне виконання якого призводить до прихованого порушення в іншої людини намірів, не збігаються з його актуально наявнии бажанням.

Мовне маніпулювання –  це використання особливостей мови і принципів його вживання з метою прихованої дії на адресата прихованої - означає, що цей процес не усвідомлюється адресатом. Керівники досить часто користуються прийомами мовного маніпулювання, деколи інтуїтивно, деколи цілком усвідомлено. Маніпулятивні можливості мови взагалі і української мови зокрема надзвичайно багаті. На службі маніпулятора і мовна метафора, і помилкова аналогія, і багатозначність, і непрямі мовні акти, і пресупозиції, і багато чого іншого.

        Способи мовних маніпуляцій:

        1) двозначність: "Якщо будеш добре старатися - отримаєш свою премію" - вказується, що старання були недостатні;

        2) заміщення суб'єкта дії: "Вони не пробачить нам.", "Як ми себе сьогодні відчуваємо?" - в останній фразі добре відчувається ще і підстроювання зверху;          3) підміна нейтральних понять емоційно-оцінними корелянтами і навпаки: "Стовідсотково правильна та перевірена контрольна " замість: "Контрольна, що була здана";

        4) помилкова аналогія: "Загальний відділ Чернігівської обласної державної адміністрації - це відділ, де працюють лише справді чесні та високоосвічені держслужбовці ", - неначе решта всіх держслужбовців Чернігівщини нечесні та без відповідної освіти;

        5) тематичне перемикання: "Ну, як, ти поговорив із заступником?" - "А чому у тебе такий тон?".

        Передусім все маніпуляції в спілкуванні спираються на такий психічний процес, як прийняття рішення. Таким є вибір з наявних альтернатив. Особливість цього процесу полягає в тому, що завжди порівнюється щось представлене свідомості, а не те, що знаходиться за її межами.

        Якщо ставиться завдання управляти свідомістю, то людині пропонують ті аргументи, які потрібні саме сугесторові, тобто тому, хто буде намагатися здійснити маніпуляцію у вигляді навіювання.                   

        Виділяють такі сугестивні підходи: 

        1.Психоаналітично-орієнтовані підходи.Наша свідомість, програмується латерально, тобто опосередковано, побічно (латеральний - бічний, поперечний, горизонтальний, побічний, другорядний, такий, що знаходиться осторонь). Цей механізм широко застосовується як в практиці ідеологічного впливу, так і в практиці ділового спілкування. Він називається механізмом латерального програмування психіки. Міцне відображення в пам'яті "очевидних" речей становить суть латерального програмування психіки. Коли людині впевнено говорять те, що виглядає як само собою зрозуміле, що не вимагає доказу факт, вона часто втрачає здатність критично оцінити ситуацію.

        2.Гіпнотичний підхід. Сугестія або навіювання – це процес дії на психіку людини, пов'язаний із зниженням свідомості і критичності при сприйнятті змісту, що усвідомлюється начебто таким, що не вимагає ні розгорненого особистого аналізу, ні оцінки спонукання до певних дій. Суть навіювання полягає в дії на відчуття людини, а через них - на його волю і розум.

        3.Техніка еріксоніанського гіпнозу.Суть еріксоніанського гіпнозу полягає в тому, що в ньому практично не віддають прямих наказів, просто щось коментують, про щось питають, радяться з партнером по спілкуванню. Разом з тим всі вживані мовні стратегії дозволяють отримувати результат (наказ виконується) і не отримувати свідомого опору наказу.     

        4. Підхід нейролінгвістичного програмування (NLP): Перше і найважливіше відкриття в NLP у досвіді людини немає нічого, окрім "зорових образів ("картинок"), звуків і відчуттів. І у кожної людини є свій власний спосіб створення "карти" реальності: у картинках, звуках або почуттях і відчуттях.      З позиції NLP в повідомленні необхідно використовувати всі три системи сприйняття. Необхідно враховувати ще одну психологічну особливість людини. Мозок сприймає слова двояким способом: раціонально-логічним; емоційно-образним.

        Багато слів несуть в собі прихований оцінний емоційний компонент: "добре" або "погано". При цьому вони викликають визначені асоціативні зорові, слухові і образи, що відчуваються почуттями. Маніпулюючи словами, можна сформувати у людини неусвідомлюване нею самою позитивне або негативне відношення до чого-небудь. Отже, можна зробити висновок, що маніпуляції в діловому спілкуванні спираються на психічний процес ухвалення рішення. Часте використання прихованих і явних порівнянь у процесі ділового спілкування свідчить, що це один з вигідних для службовців спосіб комунікативної організації інформації про послугу населенню.          В щоденній роботі далеко не всі маніпуляції здатні завдати шкоди і переслідують лише несприятливі для адресата цілі. Деякі технології маніпулятивних дій бувають настільки громіздкими, складними і неясними, що в них наростає тенденція до саморуйнування. Такі дії розраховані на опір з боку опонента. Якщо ж такого немає, то вони просто втрачають сенс свого існування.

Література:

1.        Варій М.Й. Психологія : Навчальний посібник ./М.Й . Варій . К.: Центр учбової літератури , 2007.-288с.

2.        Копун О.М. Психофізіологія : навчальний посібник ./О.М.Копун .К.:Центр навчальної літератури, 2006.-184 с.