Студент Маркін Д. Є.,  доцент Тепла О.М.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Нейролінгвістичне програмування

            Нейролінгвістичне програмування (НЛП)  - напрям сучасної практичної психології. НЛП виникло на початку 1970-х років і стало плодом співробітництва Джона Гріндера, який був тоді асистентом професора лінгвістики в університеті Каліфорнії в Санта-Крузі, та Річарда Бендлера - студента психології в цьому ж самому університеті. За своєю структурою НЛП є повністю відкритою методологією та не претендує на статус наукової дисципліни.

         У назві «нейролінгвістичне програмування» відображено три основні ідеї НЛП. Частина «нейро» відображує ту фундаментальну ідею, що поведінка бере початок в неврологічних процессах. «Лінгвістична» частина назви показує, що ми використовуєм мову для того, щоб впорядковувати наші думки і поведінку. «Програмування» вказує на ті способи, якими ми організуємо свої ідеї та дії щоб отримати результати.

         Мета НЛП - розробка нових підходів до навчання, розвиток багатьох прихованих здібностей людини, виявлення найбільш цікавих та успішних моделей поведінки та мислення людей, підвищення особистісної ефективності у професійній діяльності, створення успішно функціонуючих і саморегулівних підприємств, де максимально використовується потенціал кожного працівника.

НЛП використовується для отримання і застосування ефективних способів зміни своєї поведінки, психоемоційного стану і світосприймання в цілому. За задумом його творців, воно призначене для того, щоб надати практику нейролінгвістичного програмування комплекс переконань і прийомів роботи із собою й іншими людьми для оптимального і ефективного виконання завдань найрізноманітнішого масштабу й індивідуальної значущості.

         Основою нейролінгвістичного програмування є робота зі свідомістю людини. НЛП використовує психоаналітичний принцип усипляння свідомого для вивільнення несвідомого. Але, на відміну від психоаналізу, НЛП використовує несвідоме не для діагностики, а для лікування захворювань та вирішення проблем особистості.

         Один із основних принципів НЛП полягає в тому, що порядок або послідовність переживань, схожий із порядком слів в пропозиції, впливає на їхнє значення. Інший основний принцип НЛП полягає в тому, що слова є лише неадекватні ярлики для досвіду (іншими словами, краще один раз спробувати, ніж сто разів почути).

         Потрібно шукати різні способи подання матеріалу. Рівень уваги буде вищим та засвоєння буде кращим, якщо подавати інформацію в усіх трьох основних модальностях сприйняття - візуальній, аудіальній та кінестетичній.

Прийоми впливу нейролінгвістичного програмування часто називають маніпуляцією. Справді, даний вплив є прихованим, навмисним, свідомо здійснюється для досягнення мети.

         Слово "маніпулювання", або "маніпуляція", бере своє походження від латинського слова "manipulare" і в своєму первинному значенні означало "управляти" в позитивному сенсі: управляти із знанням справи, надавати допомогу і т.д. У сучасній літературі під маніпулюванням розуміється мистецтво управляти поведінкою і мисленням людей за допомогою цільової дії на суспільну свідомість.

         Якнайповніше, на наш погляд, визначення маніпуляції дав Е.Л.Доценко в статті "Маніпуляція: психологічне визначення поняття": "Це вид психологічної дії, використовуваний для досягнення одностороннього виграшу за допомогою прихованої спонуки іншого до здійснення певних дій".

         Наведемо ще вислів доктора філософії В.М.Герасимова: "Маніпулювання громадською думкою - один їх спеціальних методів соціально-психологічного контролю". Важливою ознакою наявності маніпулювання є ситуація, коли один суб'єкт розглядає іншого як засіб або перешкоду своєї діяльності. З висоти власного его маніпулятор перетворює іншого суб'єкта на слухняне знаряддя, зводячи його до рівня речей, підвладних контролю і управлінню.

         Думається, ця думка точно відображає ситуацію, що склалася в рекламі, інакше не так би цікавили рекламодавця (маніпулятора) дані про продаючу силу реклами, званою ефективністю.

         Маніпулювання затребуване сьогодні як ніколи, оскільки конфлікт між інтересами рекламодавця-маніпулятора (нав'язати своє) і споживача (купити краще) загострюється унаслідок загострення конкурентної боротьби. Маніпуляція ж за природою своєю покликана згладжувати цей конфлікт, створюючи ілюзію самостійності ухвалення рішення реципієнтом.

         Одним з основних поглядів НЛП в галузі психотерапії є переконання в тому, що кожна людина має всі внутрішніми ресурсами для вирішення всіх своїх завдань і досягнення всіх своїх цілей. Все, що є в НЛП, може бути підтверджено безпосередньо вашим власним досвідом чи спостереженнями за іншими людьми.

         Робота психотерапевта полягає в організації технологічного процесу, який дав би змогу клієнту знайти і закріпити в собі приховані ресурси і можливості, потрібні для просування до поставленої мети.

         Техніки, що використовуються НЛП-терапевтами, - моделі. Це реальна поведінка реальних людей, які вже реально домоглися успіху в реальному світі.

НЛП є назамінним помічником в управлінні та бізнесі. Це підвищення ефективності внутрішніх і зовнішніх комунікацій компанії і підтримка управлінських рішень.

 

Література:

         1. Быкова О. Языковое манипулирование // Теоретические и прикладные аспекты речевого общения. Вып. 1(8). – Красноярск–Ачинск, 1999. – С.99–103.

         2. Доценко Е. Л. Психология манипуляции: феномены, механизмы и защита. – Москва: ЧеРо, Издательство МГУ, 1997. – 344 с.