магистрант Гудименко О.А., к.ю.н., доцент Романюк О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла         

                              Туган - Барановського, Україна

 

 Захист прав інтелектуальної власності під час проведення ЄВРО 2012

 

Захист права інтелектуальної власності в Україні в останні роки набуває усе більшої гостроти, оскільки масштаби порушення цих прав стрімко зростають.

Неможливо не погодитися з Г. Каплюк,  яка зазначає, що в нашій країні досі дорікають у недостатньому захисті прав інтелектуальної власності[1].

Загальновідомо, що захист прав інтелектуальної власності – це ті заходи, що застосовуються у випадках, коли права на той чи інший об’єкт інтелектуальної власності порушені чи оскаржені.

Ситуацію треба змінювати ще й тому, що наближення Євро-2012 в цій сфері вже викликало лавину правопорушень, тому питання інтелектуальної власності УЄФА і його захисту в нашій державі є актуальним.

Як зазначає І. Ярошенко, Європейський футбольний союз є об`єднанням футбольних асоціацій країн Європи, по суті громадських організацій, і не має ніяких інших джерел прибутків, крім продажу своєї інтелектуальної власності, тобто  продажу дозволів різноманітним компаніям використовувати символіку УЄФА на своїх товарах, а також рекламувати свої торговельні марки на спортивних змаганнях під його егідою[2].

Статтею 9 Закону України “Про організацію підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні” визначено, що Україна  забезпечує  захист прав інтелектуальної власності УЄФА та його комерційних партнерів відповідно до законів України і міжнародних   договорів,   згода  на  обов'язковість  яких  надана Верховною Радою України [3].

Під   час    організації    та    проведення    чемпіонату забороняється:

-                пряме та  непряме використання у будь-який спосіб без дозволу УЄФА об'єктів права інтелектуальної власності УЄФА;

-                недозволений маркетинг.

Не допускається реєстрація  юридичної  особи    тому  числі інформаційного агентства), друкованого засобу масової інформації, найменування  (назви)  яких  повністю  чи   частково   відтворюють торговельні  марки,  символи,  найменування  чи інші об'єкти права інтелектуальної власності УЄФА.

У зв’язку з проведенням чемпіонату з футболу «Євро-2012» міліція заборонятиме перегляд матчів у закладах громадського харчування, які не куплять відповідної ліцензії в Національної телерадіокомпанії України (НТКУ).

Трансляція матчів «Євро-2012» закладами громадського харчування без отримання ліцензії НТКУ буде вважатися порушенням прав інтелектуальної власності UEFA і може перериватися співробітниками МВС.  Порушники нестимуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу або кримінальну відповідальність у вигляді громадських робіт чи позбавлення волі адміністратора закладу строком до 2-х років. Проте найбільшим покаранням за несанкціоновану трансляцію футбольного матчу може стати втрата ділової репутації, оскільки жоден клієнт не прийде другий раз в заклад, в якому посередині футбольного матчу несанкціоновану трансляцію перервали уповноважені представники НТКУ або співробітники МВС[4].

 За порушення прав інтелектуальної власності передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність. Згідно чинного Кримінального Кодексу України (ст.176, 177, 229) передбачено міру покарання у вигляді штрафу в розмірі від  двохсот  до  тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт до двох років; позбавлення волі на строк від двох до шести років; конфіскація та знищення всіх примірників, носіїв та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для виготовлення продукції[5].

Таким чином, недосконала система захисту прав інтелектуальної власності не тільки псує репутацію країні, а й гальмує розвиток економіки  держави.

Отже дослідження показало, що в Україні добре сформована законодавча база, але недостатньо чітко визначено повноваження правоохоронних органів.

Тому треба приділити належну увагу щодо вдосконалення законодавства стосовно захисту прав інтелектуальної власності, використавши міжнародний досвід у зв’язку з такою визначною подією у нашій країні.

 

 

  Література:

 

1.            Євро-2012 вимагає посилити захист прав інтелектуальної власності [Електроний ресурс]  /  Г. Каплюк,  А. Блохтур  //  газета «Главком».  - Режим доступу до газети. : http://glavcom.ua/articles/2253.html

2.            Дещо про захист інтелектуальної власності УЄФА на Євро-2012 в Україні [Електроний ресурс]  /  І. Ярошенко //  Футбол 2012 .- Режим доступу. : http://euro-2012.unian.net/ukr/detail/2916

3.            Набуття і захист прав інтелектуальної власності об’єднання європейських футбольних асоціацій та його комерційних партнерів [Електроний ресурс] / А.М.Горнісевич, І.А. Костенко // Збірник наукових доповідей .- Режим доступу. : http://www.sips.gov.ua/ua/dopovidi.html

4.            Під час «Євро-2012» міліція не дозволить дивитися футбол у кафе і барах [Електроний ресурс]  /  К.Москаленко  //  Кримінал.TV. - Режим доступу.:http://www.kriminal.tv/news/pid-chas-evro-militsija-ne-dozvolit-divitisja-futbol-u-kafe-i-barah.html

5.            ІНТЕЛПРАВО УЄФА ЄВРО 2012. [Електроний ресурс] /  В.Жаров. - Режимдоступу.:http://euro2012.kmv.gov.ua/news.asp?IdType

=25&Id=206411