Степова C.В., Багдасарян С.О., Підлісна О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Оцінка ефективності впровадження інформаційних технологій у бухгалтерський облік

      В наш час без компютерної техніки та програмного забезпечення не можна діяти навіть найменше підприємство. Зайняти належне  положення на ринку, підвищити ефективність роботи персоналу, створити оптимальну структуру управління найважливіші завдання керівництва підприємства. У бухгалтерській діяльності це особливо важливо, що обумовлює необхідність застування пакетів програм для бухгалтерського обліку, впровадження  яких підвищує оперативність обробки даних. Проблема оцінки можливостей та впровадження  інформаційних систем бухгалтерського обліку на сьогодні залишається досить актуальною, оскільки  з їх впровадженням праця стає більш творчою, спрямованою на організацію та вдосконалення обліку.

       Метою  статті   є  дослідження   теоретико-методологічних підходів, щодо  економічної ефективності впровадження  автоматизованої системи бухгалтерського обліку( АСБО), як складової ERP-проекту.

        Вивченням теоретичних та методологічних аспектів розвитку та впровадження комп’ютерних інформаційних систем на підприємствах займалися такі вчені як:  М.Т. Барановський, М.Т.Білуха, Ф.Ф.Бутинець,С.В. Івахненков, Г.Г.Кірейців, Ю.А. Кузьмінський, Ю.І.Осадчий, М.Г. Чумоченко. Дані вчені зробили значний внесок зробили значний внесок в розвиток інформаційних систем бухгалтерського обліку, проте ряд проблем є недостатньо дослідженням [1, с.206 ].

       Оцінку ефективності впровадження інформаційної системи можна розподілити на дві складові:

·  економічна  компонента,тобто система показників, що дозволяють оцінити економічну ефективність упровадження;

·  процесна складова, метою використовування якої є оцінка відповідності результатів упровадження АСБО меті та задачам підприємства, а також здійснення безпосереднього контролю за ходом упровадження  АСБО на кожному етапі реалізації проекту.

             Ефективне впровадження інформаційної системи має на увазі адекватність   функціональних  характеристик системи конкретній меті й задачам, що висуваються компанією при ухваленні рішення про установку або модернізацію системи. Критики існуючих моделей оцінки ефективності впровадження АСБО указують на те, що більшість підходів не дозволяє оцінити хід реалізації проекту щодо впровадженню АСБО і коректувати виникаючі відхилення від намічених планів на різних стадіях, аж до початкової. АСБО як складова ERP-системи об’єднує всі відділи й функції компанії в єдине інформаційне середовище, в яке інтегрована безліч підсистем (модулів) для обслуговування специфічних  потреб окремих підрозділів і реалізації певних функцій управління, як наприклад,  корпоративні фінанси, логістика, маркетинг.

       Вигода або невигода впровадження інформаційної системи означає відповідність або невідповідність результатів роботи системи меті й задачам компанії. Вибір інформаційної системи, а також постановку задач необхідно проводити, виходячи з рамок довгострокового стратегічного планування.        Основними вигодами від упровадження  АСБО є: зниження операційних і управлінських витрат, економія обігових коштів, зменшення циклу реалізації продукції, зниження комерційних витрат, зменшення дебіторської заборгованості, збільшення обіговості засобів. Класичним ефектом упровадження інформаційних систем ( ІС) є зниження витрат на підвищення якості контролю собівартості продукції за рахунок точної їх деталізації. Упровадження  АСБО дозволяє оптимізувати рівень запасів збільшити обсяг продажу за рахунок підвищення якості обслуговування клієнтів.

       Сукупні витрати або сукупна вартість володіння АСБО. Під сукупною вартістю володіння розуміється сума всіх первинних і подальших витрат до моменту заміни системи, включаючи витрати на внутрішній і зовнішній консалтинг. В аналізі сукупних витрат необхідно орієнтуватися на виникаючі витрати на всіх етапах життєвого циклу інформаційної системи. Проте, у процесі впровадження такої складної системи як  АСБО, неминуче з’являються певні ризики, сама наявність яких робить значний вплив на зменшення ефективності процесу упровадження ІС.

      Серед  основних ризиків проекту впровадження ІС можна виокремити такі: неадекватність функцій системи меті й задачам підприємства; зниження  ефективності  підприємства в результаті невдалого впровадження ІС, втрата менеджментом інструментів контролю; відхилення фактичної ефективності впровадження системи від заданої, короткостроковість ефектів; ризики, пов’язані з  “людським чинником”; ризик перевитрати бюджету проекту, ризики упущеної вигоди в результаті вибору неправильної конфігурації  АСБО. Оцінка ефективності впровадження  АСБО на основі процесного підходу припускає розгляд проекту впровадження ERP з погляду ефективності внутрішніх процесів.

        Головна перевага процесного підходу полягає в можливості контролю ефективності проекту через так звані “центри відповідальності”, задачею яких є збір, аналіз  і подальша передача інформації  центру. Якщо говорити про внутрішні процеси, що відбуваються на підприємствах-розробниках ERP-систем, то, наприклад, компанія SAP припускає й певну спеціалізацію співробітників, таким чином здійснюється принцип розподілу обов’язків. За рахунок спеціалізації підвищується ефективність  праці, і більш кваліфіковані співробітники можуть більше часу приділити оптимізації процесів [2, с.29 30].

      Впровадження  інформаційної системи передбачає серйозну попередню роботу з реорганізації та відмову від застарілих стереотипів. Причинами невдалого впровадження інформації системи бухгалтерського обліку можуть бути: відсутність  чітких цілей проекту; неформалізованість бізнес процесів; негатовність підприємства до змін. Позитивним результатом впровадження автоматизованої   інформаційної   системи   на  підприємстві може виступати: впорядкування бухгалтерського обліку; збільшення кількості інформації, що надходять з даних бухгалтерського обліку; зниження кількості бухгалтерських помилок; підвищення оперативності обліку [3, с. 139].

      Отже, ефективність роботи бухгалтера на підприємстві суттєво підвищується завдяки засобам інформатизації та автоматизації документообігу,  які дозволяють оперативно накопичувати відповідні бази даних про наслідки господарської діяльності та  використовувати для  їх формування редагування і друку вихідних документів, квартальних, піврічних і річних звітів, а також надавати інформаційні послуги відповідним організаціям, ланкам управління щодо ефективності роботи. Саме тому на сьогоднішній день дуже важливо при розробці інформаційних систем мінімізувати вплив розглянутих негативних факторів, що дозволить розвивати і вдосконалювати сучасні комп’ютерні системи бухгалтерського обліку.

Список використаної літератури

 

1.Сопко В.В.  Інформаційні технології в організації облікового процесу

//Актуальні проблеми економіки. 2011. №1 с.

2.Кузминський Ю. Оцінка ефективності впровадження інформаційних технологій у бухгалтерський облік//  Бухгалтерський облік та аудит. — 2011.№ 7.

3.Івахненков С.В.Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія:проблеми та виклики//Бухгалтерський облік і аудит.  2008№4. — 54с.