А.І. Гнилицька

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

 

Наслідки незалежного тестування відчувають вищі навчальні заклади і загальноосвітні школи

 

Міністерство освіти та науки скасувало майже всі пільги для абітурієнтів при вступі до ВНЗ. Вступити поза конкурсом, одержавши по 124 бали (за дванадцятибальною шкільною системою це -3) з предметів із української мови та літератури і математики на інженерні спеціальності можуть: чорнобильці та їх вражені діти, діти-сироти, інваліди І та ІІ груп за віком до 18 років, діти, батьки яких загинули під час аварій на шахтах, учасники міжнародних олімпіад, призери IV етапу всеукраїнських учнівських олімпіад, ІІІ етапу всеукраїнських конкурсів науково-дослідницьких робіт учнів – члени Малої академії наук.

Не думаю, щоб ініціативу Міністерства освіти підтримали в ВНЗ (вони були поставлені перед фактом). Чи підтримали вчителі шкіл цю пропозицію? Чи не втратився стимул до одержання шкільних знань у учнів старших та випускних класів?

Зробимо невеличкий аналіз двох престижних ВНЗ Харкова. До медичного ВНЗ прийняли 293 інвалідів-пільговиків поза конкурсом за мінімальним балом 124, а у 2007-2008 р.р. їх було 80. Тепер, коли закінчився вступний період, намагаються встановити, чи справді ті, що вступили за пільгами є пільговим контингентом. Адже ці пільговики зайняли більшу половину бюджетних місць.

Система ЗНОЗ зробила велику шкоду заочним відділенням при вузах. Усім відомий університет «ХАІ» кожного року приймав по 1200 студентів на заочне відділення, а в 2008-2009 р.р. – 200 студентів.

В нашому вузі, як і в інших ВНЗ під час першого тижня роботи приймальної комісії неможливо було визначити, який же конкурс на факультетах? Одна й та сама молода людина – абітурієнт подавала копії документів до трьох вузів на чотири спеціальності в кожному. Хіба це можна допустити, дозволити? Абітурієнт втрачає обличчя, він бажає себе приткнути будь-куди. На деякі спеціальності конкурс складав по 20-30 студентів за копіями. А де ж оригінали? У абітурієнта вдома...

А тепер що відчуває школа, коли була Україні нав`язана система ЗНОЗ. Не побоюсь цього слова «нав`язана», бо досконально вона не була апробована. Хто прислухався до голосів вчителів? Хто дозволив оцінювати абітурієнта позитивно при 124 балах? Сором для країни, для учнів, які ніколи при навчанні у середній школі не бачили у своїх табелях оцінки 7 та 8, а тепер не мали змоги вступити до ВНЗ, бо пільговики, поза конкурсом зайняли саме їхні місця!

Чому не приділялася увага середньому шкільному балу? Середній бал атестату – це результат роботи випускника на протязі 3-х останніх шкільних років. На потоці, де 69 студентів, було проведено опитування з тестовими відповідями за такими питаннями:

1. При вступі до ВНЗ краще здавати іспити у вузі чи поступати за сертифікатами?

А. іспити у ВНЗ                 Б. за сертифікатом

2. Ваш середній бал атестату:

А. 5-6              Б. 6-7          В. 7-8                   Г. 8-9          Д. 9-10                 Е. 10-11

3. Яким він міг бути, якби він мав вагу при вступі до ВНЗ?

А. 5-6              Б. 6-7          В. 7-8                   Г. 8-9          Д. 9-10                 Е. 10-11

Під час тестування з трьох груп були відсутні 10 студентів. Дані тестування були опрацьовані по трьом групам. Відповіді на ці питання по групам зведено у таблиці:

№ питання

Число студентів в групі

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

 

Група І

1

А

А

А

А

А

А

А

А

А

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

Б

А

Б

Б

2

В

Г

Г

В

Г

В

В

Е

В

А

Г

Г

Г

Г

Г

В

А

Г

Г

В

Е

Е

3

Г

Е

Г

Г

Г

Г

Г

Е

Е

В

Г

Е

Г

Е

Е

Г

В

Г

Г

Г

Е

Е

 

 

 

№ питання

Число студентів в групі

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

 

Група ІІ

1

А

А

Б

А

А

А

Б

Б

А

Б

Б

А

Б

А

Б

А

Б

Б

Б

 

 

 

2

А

Б

Г

А

В

В

А

В

А

А

В

А

А

А

В

Г

В

А

Г

 

 

 

3

Г

Г

Е

Б

Г

Г

Г

Г

Г

Б

Г

Б

Б

Б

Г

Е

Е

Б

Г

 

 

 

 

Група ІІІ

1

А

А

Б

Б

А

А

А

Б

Б

А

Б

Б

А

А

Б

А

Б

Б

 

 

 

 

2

Е

Г

В

А

А

В

А

А

А

А

В

В

В

Е

Г

Г

Г

А

 

 

 

 

3

Е

Е

Е

Г

Г

В

В

А

А

В

Г

Г

Г

Е

Е

Г

Г

В

 

 

 

 

Виявляється, що студенти майже не відчувають переваги незалежного зовнішнього оцінювання знань перед іспитами у ВНЗ. Це позитивно для ЗНОЗ? Мені здається - ні. При проведенні ЗНОЗ усі варіанти були однаковими, тільки порядок завдань змінювався. Це абітурієнти зрозуміли вчасно. Списати було можна. Вражає відповідь на третє питання. Усі, майже всі середні бали в школі були б значно вищими, якби вони відігравали роль при вступі до ВНЗ. Висновки тестового опитування представлені у таблиці:

Кількість студентів

Вибрані форми вступу до ВНЗ

Вплив НОЗ на середній шкільний бал атестату

Присут-ні

Відсут-ні

Ісп.

(А)

%

НОЗ

(Б)

%

Не змінює

%

Погір-

шує

%

59

10

28

47,45

31

52,54

16

27,12

43

72,88

На мою думку, необхідно розробити додаткову графу в атестаті «Середній бал навчання». Що готує нам новий навчальний 2010-2011 р.р.? Нова необґрунтована зміна у навчанні? Необхідно здавати одну з іноземних мов. Ну прямо рішення вчасно прийняли! Чи до вподоби вчителям, учням і таке рішення, як до балів за 200-бальною системою додати середній шкільний бал, не переводячи його у другу систему. Сміються фізики та хіміки: це все одно, що до температури за Цельсієм додати температуру, визначену за Кельвіном і одержати температуру за якоюсь невідомою шкалою. Не слід допускати таких помилок. Дуже багато їх було:

-         невипробувана нова система в Україні

-         пільговики повинні проходити конкурс

-         неможна подавати заяви до 5-10 ВНЗ одразу. Це не вказує на серйозний підхід до обраного фаху.