10. Економіка підприємств

Ждамірова А.О.

Сумський національний аграрний університет

ЦІНОВІ, ФІНАНСОВО-КРЕДИТНІ ТА ПОДАТКОВІ ВІДНОСИНИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

Податкові, цінові та фінансово-кредитні відносини виступають основними складовими в умовах ринку а відтак суттєво впливають на рівень їхнього розвитку. Нажаль той стан в якому перебувають сільськогосподарські підприємства в Україні важко назвати задовільним, тому необхідно постійно проводити аналіз існуючих проблем та намагатися посилювати ті конкуренті перваги, які наявні на підприємствах. Розглянемо окремо кожну зі складових системи економічного механізму функціонування підприємств.

Податкові відносини – це відносини, що виникають на підставі податкових норм, які встановлюють, змінюють чи скасовують податкові платежі, учасники яких наділені суб'єктивними правами та обов'язками, пов'язаними зі сплатою податків. Податкові відносини виступають однією з основних складових системи економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств в умовах ринку. Сільськогосподарські підприємства не можуть бути конкурентоздатними без ефективно функціонуючого податкового механізму. Джерелом підвищення ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств регіону та потужним механізмом стимулювання соціально-економічного росту являється податковий механізм. Адміністративний вплив на соціально-економічні процеси превалює над ринковими через фіскальні закономірності, котрі сприяють підвищенню податкового тиску, податкова система стримує розвиток ефективного функціонування сільськогосподарського виробництва замість того, щоб його стимулювати. Податкова політика та податкова система повинні забезпечувати стимулюючу функцію податків і зборів у розвитку сільськогосподарського виробництва; мати оптимальний склад кількісних та якісних показників об’єктів оподаткування; захищати вітчизняних товаровиробників сільськогосподарської продукції від непорядної конкуренції з боку іноземних конкурентів. Шляхи вдосконалення системи оподаткування сільськогосподарських товаровиробників стосуються обґрунтування сплачування прямих податків за рахунок прибутку, а податкових платежів – за рахунок витрат виробництва; відпрацювання методики визначення фінансового результату (прибутку) фермерських господарств.

Формування та функціонування ринкових відносин в економіці України значною мірою забезпечується реалізацією цінових відносин та функціонуванням фінансового механізму. Сьогодні в Україні окремі шляхи та методичні підходи до вивчення реалізації цінових відносин сприймаються вченими-економістами неоднозначно, система цін та ціноутворення визначає перспективи розвитку галузі, її конкурентоспроможність і можливості забезпечення споживачів якісною продукцією. Питання реалізації цінових відносин в агропромисловому комплексі є досить складним, що обумовлено особливостями галузі. Вихідними для системи цін на споживчі товари, виробленої з сільськогосподарської сировини в сільському господарстві є ціни, вони мають велике значення для системи ціноутворення взагалі. В ринкових умовах ціна є грошовим вираженням цінності продукту, ціноутворюючих факторів для покупця, вартості виробництва та реалізації для продавця. Механізмом ціноутворення називають сукупність взаємопов‘язаних процесів формування та змін ціни під дією багатьох економічних та інших факторів, що витікають за участю різноманітних господарських суб‘єктів, а об‘єктом регулювання в механізмі ціноутворення виступає система цін та певні їх види, а також система методів, що діють на спосіб їх формування рівнів та співвідношення. Реалізація цінових відносин відображає продаж вироблених товарів і послуг, що перепродаються за встановленими цінами не тільки всередині країни, а і за її межами з метою одержання грошового виторгу. Особливістю реалізації цінових відносин в Україні є механізм ринкового ціноутворення, що поділяється на такі складові: механізм формування, механізм реалізації та механізм регулювання цінових відносин.

Протягом останніх років сума банківських кредитів у розвиток сільського господарства країни поступово збільшується. Підґрунтям таких позитивних змін є наступні чинники: зростання ефективності функціонування і прибутковості сільськогосподарських товаровиробників, підвищення їх кредитоспроможності, впровадження державою кредитного субсидування, набутий досвід кредитування, високий рівень повернення кредитів. Не зважаючи на очевидний прогрес в розвитку фінансово-кредитних відносин в аграрній сфері обсяги залучених фінансово-кредитних потоків є ще далекими від потреб сектора, а кредитні механізми не є досконалими, оскільки кількісні та якісні параметри не відповідають викликам та запитам сьогодення, не враховують повною мірою об'єктивних економічних інтересів суб'єктів аграрного ринку через незначні обсяги, короткостроковість та високу вартість інвестиційно-кредитних ресурсів. Фінансово-кредитні відносини банків із сільськогосподарськими товаровиробниками з огляду на суб'єктний склад мають певні особливості, які зумовлюють необхідність врахування об'єктивних вимог галузі щодо організації її кредитного забезпечення: необхідність дотримання економічно обґрунтованих строку, обсягу, вартості кредиту, своєчасності його надходження позичальнику, обґрунтованості порядку погашення кредиту та сплати відсотків за користування ним.

Таким чином, в процесі дослідження встановлено, що податкові відносини - відносини, що виникають на підставі податкових норм, які встановлюють, змінюють чи скасовують податкові платежі, учасники яких наділені суб'єктивними правами та обов'язками, пов'язаними зі сплатою податків. Ціна є грошовим вираженням цінності продукту, ціноутворюючих факторів для покупця, вартості виробництва та реалізації для продавця; Фінансово-кредитна інфраструктура - особливе економічне явище, яке виступає як сукупність специфічних видів діяльності господарюючих суб'єктів на фінансово-кредитному ринку.