УДК 658.011.1

Єфремов О.С.

СНУ ім. В.Даля

 

ЗНАЧЕННЯ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ У ВИБОРІ ПРІОРИТЕТІВ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Серед передумов економічного зростання інноваційна складова займає особливе положення. Сучасний етап розвитку вітчизняної економіки вимагає значної уваги до процесів підвищення ефективності виробничих структур, розвитку внутрішнього ринку і експортно-орієнтованої діяльності. Тому проблема підвищення конкурентоспроможності національної економіки в світовій господарській системі вимагає посилення інноваційної спрямованості економічної політики в Україні.

Зниження можливостей використання традиційних ресурсів економічного зростання висуває на передній план інноваційні процеси як найважливішу умову економічного зростання. Проте до теперішнього часу немає єдиного погляду на визначення інтенсивності інноваційного розвитку, хоча в опублікованих наукових роботах з даної тематики значна увага приділяється питанням підвищення темпів здійснення інноваційної діяльності, прискорення впровадження нововведень.

Інноваційний розвиток підприємства визначається як закономірно і послідовно здійснюваний процес конкретних заходів із проведення наукових досліджень і розробок, створення інновацій та освоєння їх у виробництві в цілях отримання нової або покращеної продукції, нової або вдосконаленої технології виробництва. Основними напрямами адаптації вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами підприємства є організаційне та інформаційне забезпечення процесу управління використанням нематеріальних активів, а також розробка методів внесення коректувань в процес реалізації управління нематеріальними активами підприємства залежно від чинників внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства, яке змінюються.

Механізм вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами охоплює всі заплановані, організовані і контрольовані зміни в області стратегії, виробничих процесів, структури та інноваційного розвитку підприємства. Тому одне з найважливіших завдань підприємства – це економічне обґрунтування управління нематеріальними активами, їх відповідність стратегічним цілям підприємства, а також цілям і умовам зовнішнього середовища.

Механізм вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами підприємства не може функціонувати без змін в організаційній структурі підприємства, здійснених з метою досягнення поставлених стратегічних цілей. Організаційне та інформаційне забезпечення процесу вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами проводиться за рахунок виділення в організаційній структурі підприємства відділу, який займався б питаннями управління нематеріальними активами. Відділ управління нематеріальними активами взаємодіє з іншими підрозділами підприємства, за якими закріплено виконання деяких функцій з управління об’єктами нематеріальних активів. Методичне забезпечення механізму вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами підприємства є сукупністю нормативно-методичних документів, що регламентують процес управління використанням нематеріальних активів.

Впровадження в практику механізму вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами дозволить ефективніше включати в господарський оборот різноманітні і численні нематеріальні активи вітчизняних підприємств, які є джерелами множини технологічних, технічних і продуктових нововведень в сучасних умовах. Більш того, необхідно, щоб інноваційний розвиток підприємства носив попереджуючий характер. У цьому випадку інноваційний потенціал і система управління мають бути сприйнятливі до чергового етапу зростання. Цьому сприятиме розвинена система інноваційного планування, в рамках якої визначаються параметри чергового етапу розвитку і розробляються технічні завдання з формування необхідного інноваційного потенціалу. Проте розробка такої системи вимагає створення відповідної концепції і методичної основи інноваційного розвитку підприємства.

Механізм вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами включає аналіз наступних елементів: рівень інноваційності (інноваційної активності, інноваційного розвитку) господарюючого суб’єкта, тобто інтегральний показник інтенсивності перебігу інноваційних процесів в економічних системах; вартість і ліквідність нематеріальних активів підприємства; ефективність управління інноваційною діяльністю; стратегія інноваційного розвитку на основі формування нематеріальних активів.

Будь-яка форма організації інноваційної діяльності передбачає створення необхідних умов її здійснення: нормативно-правове забезпечення, планування інноваційної діяльності, ресурсне та інформаційне забезпечення. Нормативно-правове забезпечення ґрунтується на законодавчих і нормативних актах. Планування інноваційної діяльності спрямоване на формування і забезпечення інноваційних цілей і містить у собі стратегічне і оперативне планування. Інформаційне забезпечення полягає в своєчасному, достовірному, достатньому, комплексному і адресному представленні інформації, коректному з правової точки зору, і такому, що дозволяє багаторазове його використання. Впровадження в практику підприємств механізму вибору стратегічних пріоритетів інноваційного розвитку на основі управління нематеріальними активами дозволить ефективніше використовувати їх для отримання конкурентних переваг підприємств та їхнього стійкого розвитку.