Экономические науки/10. Экономика предприятия.

Сиротинська Н.М.

Національний університет «Львівська політехніка»

ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ ІННОВАЦІЙ

 

         Вдалий розвиток будь-якого промислового підприємства неможливий без впровадження інновацій. Промислові інновації виконують такі функції:

·        зумовлюють зростання продуктивності праці;

·        знижують собівартість продукції;

·        сприяють приведенню у відповідність структуру виготовлюваної продукції до структури потреб споживачів, які постійно змінюються;

·        стимулюють творчу діяльність працівників підприємства;

·        активізують інвестиційну діяльність підприємства за рахунок отриманого прибутку;

·        підвищують рівень життя споживачів завдяки розмаїттю та покращенню якості продукованих товарів.

Для інновацій дуже важливими є три складові: науково-технічна новизна, можливість впровадження у виробництво, спроможність бути реалізованими на ринку.

         Перш, ніж розпочати роботу над створенням інновацій,  підприємству необхідно провести усесторонні дослідження ринку, завдяки яким окреслюють курс дослідницьких робіт, визначають параметри обрання інноваційних задумів, площину конструктивних та дизайнерських пропозицій. Без виконання всіх цих робіт неможливо спрогнозувати реакцію потенційних покупців на новий товар.

         Дослідження попиту на продукцію, що вже представлена на ринку, дає можливість виявити основні характеристики нового товару, на появу якого чекають споживачі певного сегменту ринку.

         Успіх або провал інноваційних товарів на ринку залежить від спроможності підприємством визначити реальні чи потенційні потреби покупців та можливості задовольнити їх краще за конкурентів. Пропонований інноваційний товар повинен вирізнятися від конкурентних товарів унікальними властивостями.

         Основним мотивом здійснення інноваційної діяльності підприємством є отримання прибутку. Проте досить часто виникає ситуація, коли підприємство неспроможне реалізувати інноваційну продукцію на ринку в тому об’ємі, як планувалося раніше. Причинами такого становища можуть стати:

·        невдалий відбір ідеї;

·        переоцінка інноваційного потенціалу підприємства;

·        недосконале аналізування потреб та можливостей ринку;

·        дефекти товару в галузі якісних чи конструктивних характеристик;

·        неправильне позиціонування інновації на ринку, внаслідок чого потенційні покупці просто не звертають на її появу уваги;

·        хибна збутова політика товару-новинки;

·        невчасна поява на ринку;

·        відсутність необхідних коштів на просування товару.

Уникненню невдач в процесі впровадження та реалізації інновацій можна досягти завдяки чіткому розумінні того, що будь-який товар, в тому числі і інноваційний має свій життєвий цикл.

         Життєвий цикл інновацій – це сукупність періодів від виникнення інноваційної ідеї до зняття інновації з виробництва. Етапи життєвого циклу інновацій відповідають типовим етапам життєвого циклу товару і включають: створення новації, запуск у виробництво та виведення інноваційного товару на ринок, зростання, зрілість, занепад.

         На етапі створення новації проводяться маркетингові дослідження, ґрунтуючись на яких генеруються інноваційні ідеї, які в процесі детального їх вивчення відсіваються та відбираються найбільш перспективні. Обрані промислові ідеї після проведенню науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт оформляються у вигляді конструкторської документації та перетворюються на придатний для промислового виробництва продукт. На цій стадії життєвого циклу інновацій підприємство зазнає збитків.

         Фаза запуску у виробництво та виведення інноваційного товару на ринок характеризується повільним збільшенням обсягів продажів інновацій, темп зростання яких залежить від новизни товару та відповідності потребам покупців. Підприємство, як правило, на цій стадії знаходиться в точці беззбитковості, тобто його прибуток дорівнює нулю, однак виручка від реалізації інноваційної продукції повністю покриває витрати на її виробництво.

         Для стимулювання збуту інноваційної продукції підприємству варто обрати одну з таких маркетингових стратегій:

·        інтенсивного маркетингу, яка характеризується встановленням високого рівня цін на інноваційний товар та водночас великими збутовими витратами, які покликані упевнити споживача у її унікальності;

·        вибіркового проникнення полягає у  зосередженні зусиль на вузькому ринковому сегменті, конкуренція на якому є незначною, шляхом встановлення високих цін та витрачанням порівняно невеликих коштів на просування товару;

·        широкого проникнення базується на поєднанні низьких цін та високих маркетингових витрат, що дає змогу захопити суттєву частку ринку;

·        пасивного маркетингу передбачає формування низьких цін на продукцію при незначних збутових витратах.

Стадія зростання вирізняється швидким збільшенням обсягів виробництва та прибутків. Підприємство намагається якомога довше продовжити цю стадію життєвого циклу товару завдяки покращенню якості, розробки нових моделей, активізації рекламної кампанії.

Стадія зрілості відзначається сповільненням обсягів продажів продукції та стабілізацією прибутків. Товар перестає бути новинкою, на ринку з’являються товари-імітатори.

         Стадія занепаду характеризується різким спадом продажів та прибутків, в зв’язку з чим припиняється виробництво інноваційного товару.