Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Бурлаченко Ю.В.

Науковий керівник: Фролова Л.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Оцінка фінансової стійкості підприємства – невід’ємна частина  антикризового управління

 

За умов переходу економіки України до ринкових відносин, істотного розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості, пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності [1].

Проблематикою дослідження діагностики фінансового стану займаються вітчизняні та закордонні науковці. Серед них Базілінська О.Я, Бланк І.О., Дробозіна О.Л., Коробов М.Я., Огородник С.Я., Орєхова К.І., Поддєрьогін А.М., Савицька Г.В., Федотов М.О., Шеремет А.Д. Іонін Є.Є. та ін.

Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства [2].

Якнайповніше уявлення про ситуацію на підприємстві можна отримати лише за допомогою аналізу його фінансового стану. Основним завданням економічної діагностики є системна оцінка результативності господарської діяльності за кілька періодів, виявляння факторів, які позитивно чи негативно вплинули на неї, а також визначення реальної фінансової стійкості підприємства в цілому чи окремих аспектів його платоспроможності, кредитоспроможності, інвестиційної привабливості тощо.

Фінансова стабільність підприємства є однією із найважливіших характеристик фінансового стану підприємства і пов’язана з рівнем його залежності від кредиторів та інвесторів. У системі складових елементів фінансової стабільності підприємства одне із головних місць займає фінансова стійкість [3].

Фінансова стійкість — це такий стан підприємства, коли обсяг його майна (активів) достатній для погашення зобов'язань, тобто підприємство платоспроможне [4].

Кожне підприємство має визначити межу своєї фінансової стійкості. Недостатня фінансова стійкість підприємства може призвести до його неплатоспроможності, а надлишкова — сприятиме створенню «зайвих» запасів та резервів, у зв’язку з чим зростуть витрати на їх утримання, спостерігатиметься недоотримання прибутку та гальмування темпів економічного розвитку підприємства [3].

Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу.

 Існують наступні підходи до оцінки фінансової стійкості:

- з точки зору забезпеченості  власними оборотними коштами; тобто активи підприємства, що забезпечують безперебійну виробничу діяльність, повинні бути максимально забезпечені власним капіталом. Перевагою даного підходу є те, що фінансова стійкість оцінюється з урахуванням співвідношення між активами підприємства та джерелами їх формування, а не тільки між джерелами фінансових ресурсів. Крім того, слід відзначити, що діагностика фінансової стійкості за даним підходом акцентує увагу на поточному фінансовому стані підприємства, що дозволяє робити аналітичні висновки щодо фінансової стійкості як можливості забезпечення його безперебійної виробничої діяльності;

- з точки зору забезпечення фінансової незалежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування ґрунтується на аналізі структури джерел фінансування підприємства та дослідженні співвідношень між власним та позиковим капіталом, а також їх елементами. Даний підхід до оцінки фінансової стійкості підприємств зустрічається досить часто, до його недоліків можна віднести те, що складові елементи розрахунку коефіцієнтів багато у чому перетинаються, оскільки джерелом аналізу виступає лише пасив балансу підприємства;

- з точки зору платоспроможності, тобто здатності підприємства забезпечити повне та своєчасне виконання своїх зобов’язань перед кредиторами. Даний підхід дає можливість оцінити фінансову стійкість підприємства з точки зору запобігання його банкрутства.

Таким чином, використання визначених підходів до оцінки фінансової стійкості підприємства окремо або у комплексі дає можливість адекватно та коректно визначити її рівень на підприємстві та в цілому охарактеризувати його фінансовий стан.

 

Список літератури:

1.     Петрівський В.Р., Діагностика фінансового стану в сучасній економіці [Електроний ресурс]: стаття.  – Електрон. текстові дані (34 кб). – Режим доступу: <http://intkonf.org/petrivskiy-vr-diagnostika-finansovogo-stanu-v-suchasniy-ekonomitsi/>.

2.     Поддерьогін А. М., Фінанси підприємств [Електроний ресурс]: підручник. – Електрон. текстові дані (325 кб). – Режим доступу: <http://books.efaculty.kiev.ua/finpd/2/r9/1.htm>. 

3.     Інформаційний сайт Бібліофонд Бібліотека наукової та студенскої інформації, Фінансова стійкість в економічній діагностиці сучасного підприємства [Електроний ресурс]. – Електрон. текстові дані (612 кб). – Режим доступу: <http://www.bibliofond.ru/view.aspx?id=483025>. 

4.     Філімоненков О.С., Фінанси підприємств [Електроний ресурс]: – Електрон. текстові дані (543 кб). – Режим доступу: <http://fingal.com.ua/content/view/643/54/1/4/>.