К.е.н. Сметанюк  О.А., Багдасарян С.О., Підлісна О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Аналіз ефективності  інноваційної діяльності підприємства

       В сучасних умовах функціонування економіки усе більшого значення для розвитку країни та для успішної фінансово-господарської діяльності підприємств набувають інновації й інноваційна діяльність,  оскільки вони є найважливішою складовою процесу забезпечення успішного функціонування підприємства, одним з базових елементів ефективної стратегії та важливим інструментом створення й підтримки конкурентних переваг.  Водночас ефективному процесу практичного освоєння інноваційних розробок перешкоджають слабка адаптація і низька інноваційна активність вітчизняних підприємств, безсистемність і розпорошеність надходжень впровадження інноваційної продукції,  відсутність комплексного застосування інновацій, недосконалість економічного механізму управління інноваційною діяльністю підприємств. 

       Питаннями організації,  управління,  фінансування,  оцінки економічної ефективності інноваційних проектів досліджували такі вітчизняні та зарубіжні вчені, як С. Колупаєва, А. Коренний,  О. Кузьмін,  А. Кутейников,  О. Лапко, Д. Львов,  І.Макаренко,  Б.  Патон,  С.  Покропивний, Й.  Петрович,  П.  Перерва,  Я. Плоткін, А. Пригожин, А. Перлакі, А. Савченко, Б. Санто, Б.

      Метою статті є визначення аналізу особливостей ефективності інноваційної діяльності та послідовності його проведення, виокремлення основних відмінних рис аналізу ефективності інноваційної діяльності підприємства.

      Інноваційна діяльність   -   діяльність,   що  спрямована  на використання  і комерціалізацію результатів наукових досліджень  та  розробок, що   зумовлює  випуск  на  ринок  нових  конкурентоздатних  товарів і послуг [3].

Поняття  «інновації»  за своєю сутністю означає нововведення.  У більш широкому розумінні − це прогресивні техніко-технологічні та соціально-економічні зміни,  поява нових способів виробництва, видів продукції та послуг, освоєння нових ринків збуту. Мета інноваційного аналізу полягає в об’єктивній оцінці потреби,  можливості, масштабності, доцільності, прибутковості й безпеки інноваційних проектів; у визначенні напрямів інноваційного розвитку підприємства й пріоритетних галузей ефективного вкладення капіталу;  розробці прийнятих умов і базових орієнтирів інноваційної політики [2, с.36].

    Слід зазначити, що на сьогоднішній день у вітчизняній економічній літературі методологія оцінки ефективності інноваційної діяльності практично відсутня. На думку авторів,  під оцінкою ефективності інноваційної діяльності,  слід розуміти функцію управління,  спрямовану на вивчення стану, тенденцій розвитку, об’єктивну оцінку результатів інноваційної діяльності і розробку на цій основі рекомендацій щодо подальшого підвищення рівня її ефективності. Метою оцінки ефективності інноваційної діяльності є загальний аналіз ефективності інноваційної діяльності та впливу на найважливіші показники діяльності підприємства,  визначення доцільності й оптимальних варіантів реалізації нововведень, оперативне корегування параметрів інноваційних проектів та підтримка стратегічних інноваційних рішень.

      Основними відмінностями та особливостями аналізу інноваційної діяльності є наступні:

     Кількість показників. В аналізі інноваційної діяльності на відміну від більшості інших розділів економічного аналізу доцільно використовувати невелику кількість показників,  оскільки результатом застосування складної системи показників є величезні витрати робочого часу на збір інформації для розрахунків величин,  які в остаточному підсумку виявляються незручними для інтерпретації.  Чим зрозуміліше й практичніше показники ефективності інновацій,  тим більше шансів встановити розумні значення цільових величин і розробити грамотні стратегії для їхнього досягнення.

   Актуальність розрахунків. В умовах економічної нестабільності аналіз інноваційної діяльності,  на відміну від інших розділів економічного аналізу,  створює об’єктивну базу даних для прийняття управлінських рішень, що сприяє зниженню ризиків інноваційних проектів.

      Більшість інноваційних проектів мають довгостроковий характер і тому потребують нових підходів щодо оцінки їх ефективності, зокрема з урахуванням ситуаційного підходу та ін.

      Аналіз ефективності інноваційної діяльності допомагає обґрунтовано розподіляти ресурси між корпоративною системою управління ідеями та інноваційними ініціативами.

      У відповідності до рекомендацій ЮНІДО  (Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку) у закордонній практиці застосовуються наступні показники оцінки ефективності інноваційної діяльності підприємства:  чистий дисконтований дохід;  внутрішня норма прибутку або коефіцієнт дисконтування; проста норма прибутку; проста норма прибутку на акціонерний капітал; коефіцієнт фінансової автономності проекту;  коефіцієнт поточної ліквідності;  строк окупності інвестицій,  спрямованих на реалізацію інноваційного проекту . Комплексний аналіз ефективності інноваційної діяльності господарюючого суб’єкта має містити в собі п’ять етапів аналізу, функціонально пов’язаних між собою.

    Перший етап (попередній)  – аналіз позиції та потенціалу підприємства, оцінка його стратегічного розвитку. Здійснюється аналіз конкурентних позицій, структури інноваційного потенціалу, виявлення ступеня  використання внутрішніх інноваційних можливостей  підприємства, оцінка рівня інноваційної активності підприємства.

Другий етап (перспективний аналіз)  – аналіз можливих варіантів розвитку підприємства та визначення потреби в інноваціях і інвестиціях. Аналіз  альтернатив інвестування.

    Третій етап (оперативний аналіз)  – аналіз поточної інноваційної діяльності, аналіз витрат на інноваційну діяльність, аналіз результативності інноваційної  діяльності, аналіз надійності підприємства.

    Четвертий етап  – ретроспективний аналіз інноваційної діяльності та оцінки досягнення підприємством стратегічних цілей. Необхідний для  формування інформаційної бази та створення передумов  для стратегічного управління, містить оцінку кількісних та якісних показників,  що відображають ефективність інноваційної діяльності підприємства.

      П’ятий етап (заключний етап аналізу) – оцінка впливу інноваційної діяльності на фінансовий стан підприємства, його позиції на ринку. Здійснюється аналіз причин, які стримують інноваційний розвиток, що дозволить у подальшому розробити заходи для розвитку інноваційної  діяльності, підводиться підсумок щодо здійснення підприємством інноваційної діяльності порівняно з попереднім періодом [1, с.138-140].

     Таким чином, можна зробити висновок,  що роль і значення інноваційної діяльності повною мірою виявляється у відтворювальному процесі підприємств. Сучасні умови економічного розвитку вимагають від підприємств не тільки активізації інноваційної діяльності,  але й удосконалення методів її організації,  правильний вибір стратегії й пріоритетів розвитку інноваційної сфери, зокрема, за рахунок виявлення та використання ресурсів,  спрямованих на підвищення ефективності її проведення.  Це можна зробити за допомогою економічного аналізу інноваційної діяльності,  що дасть можливість керівникам підприємств виявити як сильні,  так і слабкі сторони цієї діяльності,  дозволить приймати раціональні управлінські рішення та ефективно керувати не тільки інноваційною діяльність,  але й підприємством в цілому.

Список використаної літератури

1. Левченко, Н. М. Аналіз інноваційної діяльності підприємств [Текст]  / Н.М. Левченко, Д. К. Носенко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. - №2, Т.1 – с.138-142.

2. Кантаєва, О . Удосконалення методики аналізу інвестиційної діяльності для прийняття управлінських рішень [Текст]  / О.Кантаєва., Є . Галушко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – №7. –с.35-46.

3.Закон України Про інноваційну діяльність.