УДК 685.15

Катрич Богдан Сергійович

Науковий керівник викладач Піскунов Р.О.

Харківський інститут банківської справи УБС НБУ

ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ  УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

 

В умовах переходу до ринкової економки і формування жорстокого конкурентного середовища особливо гостро стає проблема вдосконалення управління капіталу підприємства.

Актуальність теми дослідження полягає в тому, щоб успішно діяти в умовах ринкової економіки, підприємство повинно оперативно формувати раціональні варіанти відповідей на всі зміни, які щоденно, виникають у процесі його ділової активності. У сучасних умовах найбільш відомими розробками , присвяченими проблемам управління капіталом підприємства є праці Ю.Воробйов, О.Кленін, Т.Старицький, Л.Алексеєнко,В.Ковальова та інших учених-економістів. Однак ряд питань вимагають нового осмислення теоретичних і практичних аспектів економічної сутності управління капіталу підприємства.  

 Метою даної роботи є вдосконалення управління капіталу підприємства.

Треба зазначити, що управління - це вплив на процес, об’єкт чи систему для збереження їхньої стабільності (надійності) або переведення з одного стану в інший відповідно до визначених цілей. Питання формування капіталу стають основою фінансової стратегії будь-якого підприємства. У зв'язку з цим особливого зна­чення набуває проблема розробки і впровадження нових методів управління формуванням капіталу підприємств.

Умовою життєздатності підприємства й основою його розвитку в конкурентному ринку є стабільність . На неї впливають різні причини – як внутрішні, так і зовнішні: виробництво дешевої продукції та надання послуг, які мають попит, міцне становище підприємства на ринку, високий рівень матеріально – технічного забезпечення виробництва і застосування передових технологій, налагодженість економічних зв’язків із партнерами, ритмічність кругообігу засобів, ефективність господарських і фінансових операцій, незначний ступінь ризику в процесі здійснення виробничої і фінансової діяльності тощо. Таке розмаїття причин, що впливають на діяльність ринкового підприємства, зумовлює різні аспекти його стабільності. Процес формування і застосування таких варіантів рішень необхідно здійснювати в межах концепції загального управління підприємством.

Режим функціонування системи управління, її організація, методи і спо­соби діяльності задаються такими зовнішніми умовами: типом держави, в межах якої функціонує система; наявністю ринку, прав і свободи громадян; типом економіки; ступенем розвитку ін­ституцій у суспільстві та інше. З огляду на це економічні агенти, що існують в межах певної формації, різняться способом управління та координування  економічною діяльністю, що позначається на методах і засобах, структурі і фор­мах управління комерційною та виробничо-гос­подарською діяльністю. [1]

Для управління фінансовими ризиками, як найкраще підходить загальна функція управління - регулювання. Оскільки, на відміну від планування, основне завдання якого полягає в розробці і практичному здійсненні планів, функція регулювання володіє рядом переваг. Функція регулювання, встановлює необхідну для роботи взаємодію частин механізму системи, і таким чином упорядковує її, підвищує її надійність і на цій основі зменшує фінансовий ризик.

 На сучасному етапі розвитку вкрай необхідно виробити ефективні підходи до розв'язання завдань обліку, вилучення й перерозподілу доходів від операцій із капіталом не лише з метою поповнення бюджету, а й стимулювання госпо­дарської діяльності та захисту інтересів населення. На мою думку, процес фор­мування доходів місцевих бюджетів від операцій із капіталом повинен базува­тися саме на принципі стимулювання підприємницької активності регіону. У такому разі у суб'єктів господарської діяльності виникатимуть стимули приватизовувати майно, викупати земельні ділянки та безхазяйні об'єкти для вико­ристання їх у власній діяльності з метою отримання в майбутньому додаткових прибутків.

При цьому слід враховувати особливості фінансового механізму, прита­манні кожній галузі. Ефективність фінансового механізму управління надходженнями від опера­цій із капіталом залежить від дієвості впливу зазначених методів на процес фор­мування доходів бюджету. Головною метою функціонування фінансового меха­нізму управління доходами від операцій із капіталом є сприяння надходженню коштів до бюджету.[2,c.34]

Фінансовий механізм управління дохо­дами від операцій із капіталом показано на рис. 1.

 

 

 

 

Оцінка та контроль надходжень

 
 

 


Подпись: Фінансовий механізм

 

 

 

 

 

 

 

 


В дослідженні удосконалено  процес управління капіталом підприємства, який характеризується рядом особливостей як з фінансового так і з правового погляду, що впливає на аспект формування фінансових рішень на підприємстві.

Отже, завданням  управління капіталу підприємства є не лише максимізація доходу (прибутку) від діяльності, а забезпечення високих темпів економічного розвитку підприємства при достатній його фінансовій стабільності. Слід зазначити, що в умовах перехідної економіки, наявності різних форм власності операції з капіталом у найближчій перспективі можуть стати важливим джерелом наповнення державного бюджету та зміцнення національної грошової одиниці, що на відміну від існуючих підходів дає можливість більш кращого вибору інструментарію управління фінансових ризиків, що буде розглянуто в подальшому розвитку.

        

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

1. Пискунов Р.А. Усовершенствование анализа функций управления финансовыми рисками // Возможности и проблемы экономического развития региона : сборник материалов международной научно - практической конференции. Невинномысск : НГГТИ, 2009. - С. 349 – 353

2. Полозенко Д.В.,Коваленко С.О. Операції з капіталом: стан і перспективи розвитку/ Полозенко Д.В.,Коваленко С.О.//Фінансова політика й економічне регулювання.2008. - №6 – С.31-38.