К. е. н., доцент Глібов Р.В., студенти II курсу 1 групи спеціальності «Менеджмент ЗЕД»: Кучеренко О.В., Олійник В.А.

Житомирський національний агроекологічний університет

Детермінанти економічної безпеки діяльності аграрних підприємств на ринку продовольчої продукції

Актуальність теми. Однією з найгостріших проблем сучасної світової економіки є продовольча криза. За даними ФАО ООН чисельність голодуючих у світі в 2010 році становила 925 млн. осіб. Тому, обґрунтування детермінант економічної безпеки в контексті формування збалансованого продовольчого ринку є одним із головних напрямів забезпечення національної безпеки країни в середньостроковій перспективі.

Метою дослідження є визначення ключових детермінант економічної безпеки діяльності аграрних підприємств на ринку продовольства.

Результати досліджень. Україна має величезний потенціал для виробництва продовольства, що зумовлюється сприятливими умовами, зокрема наявністю родючих земель, помірного клімату для ведення господарства. Разом з тим, існує ряд аспектів економічної безпеки діяльності вітчизняних товаровиробників.

В сучасних умовах господарювання доцільно виділити такі ознаки детермінант економічноїбезпеки: наявність запасів продовольства, які гарантуються державною політикою у сферах виробництва, зберігання й розподілу сільськогосподарської продукції та продовольства; стабільність розвитку і розміщення виробництва сільськогосподарської сировини, системи закупок, зберігання та переробної промисловості; доступність галузевих ринків продовольчої продукції; якість сільськогосподарської сировини та продовольства.

У зв’язку з цим, кількісні параметри детермінант варто визначати за такими критеріями: достатність продовольчого споживання (відношення фактичного рівня споживання основних харчових продуктів на одну особу до науково-обґрунтованих норм здорового харчування); доступність продовольчого споживання  (відношення вартості річного набору харчових продуктів на одну особу, що відповідає науково-обґрунтованим нормам здорового харчування, до річного розміру доходу на одну особу); продовольча незалежність (частка продовольчого імпорту в загальному обсязі продовольчого споживання).

Використання вказаних детермінант доцільно розглядати в контексті коливання індексів цін на продукцію (табл. 1).

Таблиця 1.

Динаміка індексів споживчих цін та цін на продукцію сільського господарства (% до попереднього року)

Показник

2004 р.

2005 р.

2006 р.

2007 р.

2008 р.

2009 р.

2010 р.

Сільськогос-подарська

продукція

105,7

108,1

102,4

138,0

110,3

106,4

130,0

рослин-ництво

93,3

95,5

114,1

157,7

95,2

109,1

139,8

Тварин-ництво

134,2

129,5

88,8

115,8

147,4

101,4

114,3

Індекс спо-живчих цін

109,0

113,5

109,1

112,8

125,2

115,9

109,4

У 2007 році індекс цін на сільськогосподарську продукцію мав найбільше значення за останні шість років і становив 138,0 %. В цілому, за 2004-2010 рр. прослідковується тенденція до зростання вказаного індексу. За результатами досліджень встановлено, що детермінанти економічної безпеки визначаються дією таких факторів: низька ефективність використання сільськогосподарських угідь; недостатньо розвинена інфраструктура заготівлі та збуту сільгосппродукції; збільшення собівартості продукції; низький рівень матеріально-технічного та фінансового забезпечення вітчизняних аграріїв; зростання тенденцій до розвитку аграрного сектору за екстенсивною моделлю; зростання спекулятивного попиту на сільськогосподарські активи; збільшення частки імпорту сільськогосподарської продукції.

З метою забезпечення конструктивного формування ринку продовольства в контексті детермінант економічної безпеки діяльності аграрних підприємств слід вжити цілеспрямованих заходів державної політики, спрямованих на реформування АПК, зокрема необхідно забезпечити: адекватне функціонування внутрішнього ринку (пропорційне регулювання цінового механізму, створення сприятливих умов для розвитку інфраструктури в АПК та розвиток контролю за безпекою та якістю продукції); підвищення конкурентоспроможностості та ефективностості вітчизняного агровиробництва; зростання рівня мотивації щодо більш ефективного використання сільськогосподарських угідь; гарантії захисту прав землевласників.

Висновки. Трансформація детермінант економічної безпеки діяльності аграрних підприємств має бути спрямована на створення умов для розвитку й формування в Україні ефективного конкурентоспроможного аграрного виробництва, забезпечення продовольчої безпеки і формування експортного потенціалу.

Література

1.       Березін О. В. Взаємозв’язок соціально-економічної та продовольчої безпеки у формуванні відносин підприємств АПК / О. В. Березін, Л. М. Березіна. − Економіка АПК. – 2011. − № 7. − С. 105.

2.       Жаліло Я. А. Світова продовольча криза та виклики для України / Я. А. Жаліло, О. В. Собкевич, В. М. Русан, А. Д. Юрченко, В. О. Скороход − Економіка АПК. – 2011. − № 8. − С. 135

3       Мостенська Т.Л. Формування ринку продовольства для забезпечення економічної безпеки України / Т.Л. Мостенська // Актуальні проблеми міжнародних відносин: зб. наукових праць. – Вип. 26. – К.: ВПЦ “Київський університет”, Інститут міжнародних відносин, 2001. – С. 435-438.

4          Савицька В.Г. Соціально – економічна суть та умови формування ринку сільськогосподарської продукції в Україні / В.Г. Савицька // Економіка АПК. – 2001. – №1. – С. 80 – 84.