Перспективи українського ринку золота як центра торгівлі серед країн ЧЕС, Південно-Східної Європи та країн Близького Сходу

 

      Зміни на світовому ринку золота, як за функціональними, так і за структурними параметрами зумовлюють потребу в поглиблених дослідженнях світового ринку золота, в тому числі і його складової - українського ринку золота.

       На фоні обсягу золотих авуарів країн світу запас України – незначний. Так, станом на жовтень 2010 р фізичний обсяг монетарного золота у міжнародних резервах країн світу становив 17,3 т. (554 тис. тройських унцій). Серед 110 країн світу за питомою вагою золотих запасів у міжнародних резервах Україна посідає 52 місце та її питома вага у міжнародних резервах країн світу становить 0,06%. Серед країн членів ЧЕС Україна займає останні позиції. Наприклад, питома вага золотих запасів США у міжнародних резервах, наприклад, становить 26,5%, Німеччини – 11,2%, Франції – 9%, Італії – 8%. [2]

       Обсяг резервів в золоті має відображати реалії міжнародного ринку цього активу в цілях мобілізації необхідних обсягів фінансових ресурсів без ризику істотних фінансових втрат від такої операції. [3]

      Так в 1990 році починає формуватися власний ринок золота на території України. Перед незалежною Україною постало дві задачі: перша - пов’язана з організаційними методами, друга - із проведенням дослідницьких робіт, створенням інфраструктури цілої галузі і побудови афінажних підприємств.

      Ідея виникнення і створення ринку золота належала УМВБ та НБУ. Останні провели роботи з ознайомлення з проведенням торгів на біржах Нью-Йорка, Лондона, Дубаї та Гонконгу. Адже деякі центри по торгівлі дорогоцінними металами не розташовані в золотодобувних країнах. Враховуючи географічне розташування Київ також може розраховувати на те, щоб стати в перспективі центром торгівлі золотом для країн Чорноморського економічного співробітництва (таких як Болгарія, Греція, Молдова, Румунія), інших країн Південно-Східної Європи (країни колишньої Югославії, Словаччина, Чехія, Угорщина) та країн Близького Сходу. Цьому може сприяти й розташування Києва між Гонконгом, Цюріхом і Лондоном, а також відсутність достатньо розвинутого ринку у країнах причорноморської зони.

       Становлення торгового сектору ринку золота України як складової частини світового ринку золота, зокрема сектор банківського золота, який у розвинутих країнах є органічною складовою фінансового ринку має виняткове значення.

       На нинішньому етапі розвитку банківської системи України банки є найпотужнішими учасниками фінансового ринку. В умовах зростаючої конкуренції завдання переосмислення ринкової стратегії з метою формування індивідуальних рис і визначення свого місця на ринку фінансових послуг набуває для українських банків особливої ваги. З огляду на це впровадження сучасних банківських продуктів і фінансових інструментів на ринку банківського золота дасть змогу розширити спектр послуг, сприятиме зростанню клієнтської бази та мінімізації сукупних витрат банків. Усе це спонукає українські банки вивчати досвід надання фінансових послуг на світовому ринку дорогоцінних металів, який має багату історію. [4]

      Основні типи операцій, що по деяким даним практикує НБУ на ринку дорогоцінних металів – це операції своп, форвард, опціони, розміщення дорогоцінних металів на депозит. Національний банк України здійснює операції з дорогоцінними металами на зовнішньому ринку виходячи з Закону України „Про банки та банківську діяльність” № 872 XІІ від 20 березня 1991 р., Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю” № 015-93 від 19 лютого 1993 р., Статуту НБУ і внутрішніх нормативних документів, що регламентують роботу Департаменту валютного регулювання НБУ. [1] Банківські метали можуть купувати та продавати і юридичні, і фізичні особи. Рівень цін на банківські метали в Україні вище світових. Щодо золота відхилення іноді сягає 25-30%. Це пояснюється, в основному, невідповідністю діючих валютних курсів реальній гривневій ціні долара.

      Банківське золото - найпривабливіший інструмент довгострокового вкладення коштів для заощадження в секторі домашніх господарств. Але на українському ринку золота сьогодні існує багато формальностей при проведенні операцій з банківськими металами, що впливає на формування вторинного ринку.

     Враховувати слід також і загальні тенденції розвитку ринку фінансових послуг. У перспективі ми вважаємо, що за вітчизняних умов інституційні інвестори належать до числа найперспективніших клієнтів банків на ринку банківського золота; й враховуючи географічне розташування України на чолі з Києвом, ми може розраховувати на те, щоб стати в перспективі центром торгівлі золотом для країн ЧЕС, країн Південно-Східної Європи та країн Близького Сходу.

 

СПИСОК ДЖЕРЕЛ:

1. Постанова „Про затвердження Положення про здійснення уповноваженими банками операцій з банківськими металами та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України„ z0749-03, редакцiя вiд 01.01.2005.

2. Борисов С.М. Золото в современном мире – М., 2009 – 248 с.

3. Можайсков О.В. Перспективы золота: взгляд из центрального банка // Деньги икредит, 2010 - №6 – с. 17-21

4. Яременко С., Юрчук Г., Ринок банківських металів – новий сегмент фінансового ринку України. // Вісник Національного банку України, 2009, №1