ОСОБЛИВОСТІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ БАНКІВСЬКИМИ УСТАНОВАМИ

 

У статті проаналізовано поточну ситуацію щодо реалізації у вітчизняних банках антикризового управління в банках.

Ключові слова: фінансова криза, антикризове управління, антикризові заходи.

 

Актуальність проблеми. Сучасний стан банківської системи України  характеризується значними динамічними коливаннями в  змінних умовах фінансових ринків. Банківський сектор  посідає одне з найвагоміших місць у фінансовій системі.  Результати діяльності даного сектору стосуються майже  усіх сфер економіки і невдачі та кризи банків можуть  призвести до руйнування або значного ушкодження  фінансової системи. Світова фінансова криза охарактеризувалась значним відтоком депозитів з банківських рахунків клієнтів Саме тому кожна країна зацікавлена в  тому, щоб діяльність банків була регульованою, ефективною і надійною, забезпечувала безпеку і зростання економіки, протистояла кризам і захищала вклади своїх клієнтів.

Протягом останніх двох років діяльність банків України зазнала  значного негативного впливу з боку світової фінансової кризи: значно  погіршилися основні показники ефективності діяльності вітчизняних банків, спостерігаються численні банкрутства та ліквідації  банківських  установ. Світова фінансова криза охарактеризувалась значним відтоком депозитів з банківських рахунків клієнтів. З огляду на це, аналіз та узагальнення антикризового управління у вітчизняних банках є важливим для оцінки стану управління кризовими ситуаціями в  банківській системі та розробки ефективної системи антикризового менеджменту в окремих установах. 

Метою статті є визначення сутності антикризового управління та основних стратегічних напрямів його використання для стабілізації роботи банків в сучасних умовах. 

Виклад основного матеріалу дослідження. Термін «антикризове управління» з´явився в економічній науці недавно, тому не існує єдиного підходу до його означення. У свою чергу, поняття «антикризове управління банківськими установами» є взагалі мало дослідженим.

 На думку В.О. Василенка антикризове управління - це управління, яке спрямовано на передбачення небезпеки кризи, аналіз її симптомів і усунення загроз появи кризових ситуацій, а в разі їх появи - аналіз і прийняття швидких заходів ліквідаційного характеру з найменшими втратами та негативними наслідками.

Антикризове управління полягає у використанні усього потенціалу засобів та методів сучасного менеджменту з урахуванням ресурсних та часових обмежень процесу протидії кризовим явищам.

Існують такі основні стратегічні напрямки антикризового управління банківської діяльності в сучасних умовах:

а) реструктуризація зовнішньої заборгованості;

б) проведення рекапіталізації вітчизняних банків;

в) антикризове управління депозитними банківськими продуктами;

г) реструктуризація проблемних кредитів;

д) антикризове управління кредитною діяльністю в банках;

є) впровадження програм зменшення витрат.

Усі ці програми направлені на подолання негативного впливу фінансової кризи, але детальніше зупинимось на найбільш актуальних, на мій погляд, напрямах антикризового менеджменту в банках, а саме: реструктуризація проблемних кредитів в активах банку та впровадження депозитних програм.

Світова фінансова криза охарактеризувалась значним відтоком депозитів з банківських рахунків клієнтів. З метою утримання існуючих та залучення нових вкладників в  кризових умовах вітчизняні банки йдуть на нові ризики, впроваджуючи  спеціально розроблені депозитні пропозиції. У таблиці 1 наведені  заходи антикризового управління депозитними продуктами у вітчизняних банках в період фінансової кризи.

Таблиця 1

Заходи антикризового управління депозитними продуктами у вітчизняних банках в період фінансової кризи

Депозитна пропозиція

Банки, які пропонують

Розробка бонусних програм та програм

лояльності, які б задовольняли потреби різних груп постійних та корпоративних клієнтів

ПАТ «ІмексБанк», ПАТ «ПУМБ», ВАТ

"ЕРДЕ Банк", АКБ «Київ», ПАТ «Альфа-Банк»

Відкриття валютного депозиту шляхом

зарахування гривні за офіційним курсом НБУ

ПАТ «Кредобанк», АТ «КБ «Експобанк», ПАТ АБ «Укргазбанк»

Проведення агресивної рекламної кампанії,

акцій з метою залучення вкладників

ВАТ КБ «Надра», АТ «OTП Банк», АБ

«Діамантбанк»

Впровадження універсальних депозитних

програм, які передбачають свободу

розпорядження, можливість зняття коштів,

поповнення депозиту, причому нарахування

відсотків здійснюється на суму залишку на

рахунку

ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», ПАТ

«Індекс-Банк», АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», ПАТ АБ «Укргазбанк», АТ Банк «Фінанси та Кредит», АКБ

«Укрсоцбанк»

Мультивалютні вклади, сутність яких полягає у

відкритті одразу трьох рахунків – у доларах,

євро та гривні

ПАТ КБ «ПриватБанк», АБ «Південний»,ПАТ «А-Банк», ПАТ «ПУМБ», ПАТ КБ «Правекс-Банк»

Впровадження комплексної програми виплати

депозитів фізичним особам, пріоритетними

серед яких є пенсії, соціальні виплати,

бюджетні платежі, заробітна плата

ВАТ “Інпромбанк”, АКБ «Трансбанк»

Залучення довгострокових депозитів на умовах

гарантування стабільного доходу та надійності

навіть при негативних тенденціях ринку

ПАТ «Укрексімбанк», ПАТ АБ

«Укргазбанк», ВАТ «ВіЕйБі Банк»

Залучення коштів на короткі (3-6 міс.) та дуже

короткі строки (7-14 днів) під високі відсотки

ВАТ «Кредитпромбанк», ВАТ

"Укрексімбанк", ВАТ "Платинум Банк"

Утримання існуючих клієнтів шляхом

підвищення відсоткової ставки по депозитам після їх автоматичної пролонгації

ПАТ «Індекс-Банк», АКБ «Трансбанк»,

АКБ «Київ», ТОВ КБ «Фінансова ініціатива», ВАТ «Кредитпромбанк»

 

Таким чином, проведене дослідження дозволило виявити такі специфічні риси антикризового управління депозитною діяльністю вітчизняних банків:

-  розробка депозитних пропозицій на мінімальні строки (1-2 тижні) з метою залучення коштів клієнтів та демонстрації зростаючого  депозитного портфелю;

-  розробка універсальних депозитних програм, згідно з якими депозит не підлягає мораторію на дострокове зняття коштів зі строкового вкладу, а клієнт отримує право вільного розпорядження власним рахунком;

-  підвищення депозитних відсоткових ставок з метою залучення нових вкладників, що спричинило нездатність задовольнити запропоновані умови, а отже закономірно мало місце падіння ставок; 

-  переорієнтація на гривневі депозити замість валютних;

- проведення роз’яснювальної роботи з клієнтами банку, створення комісій з розгляду скарг та звернень.

Заходи реструктуризації заборгованості за кредитами позичальників в провідних банках України наведені у таблиці 2.

Таблиця 2

Основні заходи реструктуризації заборгованості за кредитами позичальників в провідних банках України протягом фінансової кризи 2008-2010 років

Вид

реструктуризації

 

Основна характеристика заходу

Банки,що здійснюють даний захід

Зарахування частки

кредиту при наявності депозиту клієнта в даному банку  

Зменшення взаємних зобов’язань шляхом погашення проблемного кредиту позичальника за рахунок його депозиту в тому ж банку, термін якого закінчився

 

АКБ«Трансбанк»

Капіталізація заборгованості по

кредиту

Переведення простроченого боргу в строковий кредит; розробка нового графіку виплат

АКБ«Трансбанк» ВАТ «ВіЕйБі Банк», АТ «ОТП

Банк»

Пролонгація строку

дії кредитної угоди

Перенесення кінцевого строку погашення кредиту з метою зменшення щомісячних платежів

АТ «ОТП Банк», АТ Сведбанк», АКБ «Форум»,

ПАТ«Райффайзен Банк Аваль»

Зниження платежу

за кредитом

Зменшення основної суми кредиту

АТ «ОТП Банк»

Скасування частки  пені та  штрафних

санкцій

При  виникненні прострочення за боргом банк списує всю суму нарахованої пені або штрафу

АТ «ОТП Банк»

 

Проведений аналіз  заходів реструктуризації  заборгованості за кредитами позичальників в провідних банках України протягом фінансової кризи 2008-2010 років дозволяє стверджувати, що найбільш популярними  заходами  є пролонгація строку кредитного договору, надання відстрочки, або введення кредитних канікул. Подовження терміну погашення боргу пропонують переважно банки з іноземним капіталом, причому максимальна відстрочка для іпотечних кредитів становить 10 років. Що стосується кредитних канікул, то банки пропонують їх строком 0,5  – 2 роки, після чого сума,  що залишилась, рівномірно розподіляється на решту терміну. Проте у випадку такої реструктуризації банки часто підвищують відсоткову ставку за кредитом, що збільшує загальну суму заборгованості клієнтів.  

Висновки.  Для подолання  негативного впливу фінансової кризи найбільш актуальними напрямами  антикризового менеджменту в банках України  стали: залучення коштів з метою рефінансування та  рекапіталізації, реструктуризація зовнішньої заборгованості та проблемних кредитів в активах банків, впровадження депозитних програм з метою залучення нових клієнтів та утримання існуючих. 

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що антикризове управління у вітчизняних банках на сучасному етапі відзначається певною безсистемністю та непродуманістю заходів. Більшість  банківських установ виявилися непідготовленими до кризової ситуації через відсутність системи моніторингу та реалізації превентивних заходів. 

Виходом із ситуації, що склалася, має стати розробка та впровадження в банках системи антикризового управління, що спрямована на попередження, недопущення кризових ситуацій  та мінімізація негативних  наслідків у разі її виникнення. 

 

Література

            1.Блог про фiнансову кризу у свiтi. [Електронний ресурс].  – Режим доступу: http://worldcrizis.com.ua/cat=1.

2. Афанасьєва О. Б. Зарубіжний досвід антикризового управління в банках у період світової фінансової кризи [Електронний ресурс] / О. Б. Афанасьєва.    Режим доступу:  http://www.economy-confer.com.ua/full_article/646/

3.  Проблеми при реструктуризації заборгованості. Шляхи досягнення компромісу. [Електронний ресурс] / В Курсе, аналітика. – Режим доступу :  http://vkurse.ua/ua/analytics/problemy-pri-restrukturizacii -zadolzhennosti.html 

4.Данилов, Р. І. Антикризове управління ресурсами комерційних банків [Електронний ресурс] / Р. І. Данилов, С. О. Мормуль // Сьома Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція  „Сучасний соціокультурний простір 2010”.  –– Режим доступу:http://intkonf.org/danilov-ri-mormul-so-antikrizove-upravlinnya-resursami komertsiynih-bankiv.

5. Барановський, О. Антикризові заходи урядів і центральних банків зарубіжних  країн [Текст] / О. Барановський // Вісник Національного банку України. – 2009. – № 4. – С. 8–19.