Економічні науки / 2. Зовнішньоекономічна діяльність

Бурлаченко Ю.В.

Науковий керівник: Семенов .В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Вихід українських компаній на транснаціональний рівень: проблеми та шляхи вирішення

 

Комплексні економічні перетворення, що відбуваються сьогодні в Україні, мають на меті не лише виробити моделі та механізми побудови і послідовної реалізації сучасних економічних відносин, але й поступову інтеграцію українських підприємств у міжнародні економічні зв'язки, з одного боку, і залучення іноземних підприємців до діяльності в Україні, - з іншого [1].

Українська держава як рівноправний учасник міжнародних економічних відносин знаходиться на стадії становлення, але вона поступово усвідомлює,  що добробут країни все більшою мірою залежать від того, наскільки успішно реалізується діяльність транснаціональних компаній (ТНК), інтереси яких пов’язані з національною економікою. Позитивним фактом можна вважати те, що процеси реформування, які відбуваються в Україні останніми десятиліттями, зростання відкритості економіки, вступ до СОТ  створюють об’єктивне підґрунтя для поширення процесів транснаціоналізації. Необхідність зміцнення конкурентних позицій українських компаній на міжнародних ринках зумовлює пошук адекватних моделей їхнього  розвитку та запровадження відповідних форм і способів організації діяльності як на національній , так й на світовій економічній арені [2].

Стратегію корпорації необхідно формувати таким чином, щоб її продукція зберігала високі конкурентні якості й технічну но­визну протягом тривалого часу. Проблеми вдосконалення стратегічного менеджменту у зовнішньоекономічній діяльності набувають все більшої актуальності. Авторами фундаментальних праць з цих проблем є американські вчені І. Ансофф, Ф.Котлер, П.Кругман, М.Обстфельд, М.Портер, Ф.Рут, А. Сливоцький, А.Томпсон; російські вчені - І.Н.Герчикова, Є. В.Ленський, М.Я. Петраков, С.А.Сітарян; вітчизняні – В.М.Геєць, А.П.Наливайко, В.В. Пастухова, А.С.Філіпенко, М.Г.Чумаченко, В.І.Щелкунов та інші [3].

Вихід підприємства на зовнішній ринок, де панує жорстка міжнародна конкуренція, можливий лише за умови використання сучасних методів управління. Міжнародний ринок є надзвичайно складним утворенням. Він характеризується значною місткістю, що створює значні перспективи для підприємств, але одночасно висуває і додаткові вимоги. Підприємство має забезпечити відповідність якості товару, упаковки, дизайну, реклами міжнародним стандартам, а виробничого комплексу — сучасному науково-технічному рівню. Персонал повинен вміти налагоджувати тісні зв´язки із закордонними представниками та організовувати на високому професійному рівні міжнародні торги, виставки, ярмарки, конференції. Експортно-імпортна політика підприємства потребує специфічного підходу до підтримання конкурентоспроможності як з кількісних, так і з якісних параметрів [4].

Організаційними формами виходу наших компаній на транснаціональний рівень можуть бути наступні форми: створення за участі українських суб'єктів спільних підприємств (СП), ТНК, реалізація спільних проектів [3].

Процес виходу на зовнішній ринок має декілька етапів. Ретельний аналіз середовища міжнародного маркетингу є першим необхідним етапом при розробці програми виходу фірми на зовнішні ринки. Якщо фірма вирішила виходити на зовнішній ринок, вона може це зробити двома шляхами:

- або звернутися з пропозицією до іншої фірми, яка знаходиться за кордоном організувати продаж товарів;

- або самій починати організовувати реалізацію продукції [5].

Постійна підтримка конкурентоздатності та ділової репутації компанії є важливою умовою успішного співробітництва на зовнішніх ринках. Будь які затримки у постачанні продукції, зміна експлуатаційних характеристик обладнання і технологій, що є предметом контракту, нездатність виробника відповідати за післяпродажне обслуговування продукції підривають довіру до виробників [3].

Слід визнати, що існує ряд перешкод на шляху до формування українських транснаціональних структур: нестабільність економічної та політичної ситуації в державі; нерозвиненість законодавчої бази у питаннях статусу та діяльності транснаціональних корпорацій; потужна конкуренція з боку існуючих світових ТНК, які є лідерами у більшості галузей; низька конкурентоспроможність української продукції (переважно внаслідок високої енергомісткості); відсутність відповідної науково-технічної, інноваційної бази, яка б могла конкурувати з технологіями іноземних ТНК; порівняно низький рівень менеджменту; висока «тінізація» економіки; великий податковий тягар; високий рівень інфляції тощо.

Задля формування необхідних передумов створення українських транснаціональних корпорацій необхідно вжити таких заходів:

- суспільна реабілітація великого національного капіталу, визнання важливості формування національних ТНК як основи української економіки;

- систематичність стратегічного діалогу між державою і представниками національних ТНК, що формуються;

- підтримка і захист національних товаровиробників повинна зводитись в ранг державної політики;

- сприяння участі українських компаній у спільних проектах зі світовими ТНК.

Слід зазначити, що подібна макроекономічна політика спрямована на захист національних економічних інтересів, а отже сприятиме подальшому розвитку українських господарських структур, інтернаціоналізації їхнього виробництва й капіталу, інтеграції України у світову економіку [2].

 

 

 

 

Список літератури:

 

1.     Кириченко О.А., Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності [Електроний ресурс]:  Електроно-текстові дані (34 кб). – Режим доступу: <http://ukrkniga.org.ua/ukrkniga-text/books/_book-721.htm>.

2.     Гребешкова О.М., Вовчук К.С., Зміцнення конкурентних переваг українських компаній [Електроний ресурс]: стаття  Електроно-текстові дані (325 кб). – Режим доступу: <http://economica.org.ua/2009/conkurperev09/>. 

3.     Олейніков О.О., Стратегія виходу українських компаній на транснаціональний рівень як засіб реалізації національних інтересів [Електроний ресурс]: стаття  – Електроно-текстові дані (612 кб). – Режим доступу: <http://inventure.com.ua/main/analytics/security/govsecurity/strateg456ya-vihodu-ukranskih-kompan456i-na-transnac456onalnii-r456ven-yak-zas456b-real456zac456-nac456onalnih-456nteres456v>. 

4.     Мотиви та етапи виходу підприємства на міжнародні ринки [Електроний ресурс]: – Електроно-текстові дані (543 кб). – Режим доступу: <http://www.info-library.com.ua/books-text-404.html>. 

5.     Підходи до дослідження міжнародних ринків. Методи виходу на зовнішній ринок [Електроний ресурс]: – Електроно-текстові дані (347 кб). – Режим доступу: <http://za4etka.org.ua/item.php?id=302>.