Дядечко А.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ УКРАЇНСЬКИХ КОМПАНІЙ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

 Конкурентоспроможність компанії в контексті глобалізації означає здатність зайняти найбільш вигідну позицію в постійно мінливому середовищі, яке формується під впливом зовнішних чинників, відповідно, за межами національної економіки. На перше місце в умовах глобалізації виходять такі чинники, як інновації, відповідність системи якості на підприємстві міжнародним стандартам, безперервне вдосконалення продукції національних виробників і розширення їх діяльності на міжнародному ринку, а також – трудові ресурси, що відповідають вимогам міжнародного ринку праці. З огляду на це, перед вітчизняними компаніями постає вкрай актуальне завдання – підвищення конкурентоспроможності за рахунок не тільки успішного використання цих чинників, але й їхнього перетворення у конкурентні переваги.

Аналіз наукової літератури свідчить про те, що сьогодні не існує загальноприйнятого підходів до формування міжнародної конкурентоспроможності компаній. Розробці проблем теоретичних та практичних ас­пектів визначення конкурентоспроможності присвячено праці багатьох вітчизняних і зарубіжних вчених. Так, класичними працями з ос­нов конкурентоспроможності вважаються роботи  А. Сміта, Д Рікардо, А. Маршала, І. Ансофа, Й. Шумпетера,  М. Портера [2]. На основі дос­ліджень цих вчених ґрунтуються роботи сучасних науковців, таких як Ю. Емцев [1], С. Савчук, О. Сагайдак [3],  О. Шевченко [4] та ін.

Виходячи на міжнародний ринок, вітчизняні компанії мають брати до уваги не лише характерні особливості послуг, а й можливі конкурентні переваги фірм на цьому ринку, які, як правило, є основою стратегії будь-якої компанії, при чому варто зазначити, що відмінність від конкурентів повинна бути реальною і суттєвою, наприклад, наявність ключових компетенцій.

Найважливішими елементами ефективної зовнішньоекономічної стратегії вітчизняних компаній мають стати такі: орієнтація на споживача та всебічне задоволення його потреб; вибір сервісної концепції – того, що буде зроблено для споживача і яким чином це буде досягнуто; наявні якісні технології. Ці вимоги дуже важливі для українських підприємств, які ще недостатньо активні на зовнішньому ринку [4].

Шляхами підвищення конкурентоспроможності українських компаній на міжнародному ринку мають стати такі заходи: впровадження сучасних технологій; розвиток конкурентного середовища у галузі транспортних послуг (за участю підприємств різних форм власності, із залученням зарубіжних інвесторів); розширення видів та вдосконалення експортних транспортних послуг; впровадження висококваліфікованої робочої сили (Україна посідає друге місце у Східній Європі за кількістю фахівців з науковими ступенями), що дасть змогу зайняти унікальну нішу на міжнародному ринку послуг; розвиток інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури як напряму переходу країни до інформаційного суспільства та нової економіки; розробка програмного забезпечення для захисту від комп’ютерних злочинів як запобігання загрозам інформаційній безпеці; стимулювання конкуренції між учасниками національного ринку; забезпечення диверсифікації діяльності підприємств у напрямку наукомістких видів; підвищення загальної якості послуг; сертифікація вітчизняних фірм відповідно до міжнародних стандартів; підвищення аутсорсингового потенціалу вітчизняних підприємств-аутсорсерів; забезпечення консолідації підприємств галузі; участь фірм у міжнародних стратегічних альянсах; вихід вітчизняних сервісних компаній на світові фондові біржі, що сприятиме підвищенню їх репутації на міжнародному ринку; формування власного транснаціонального капіталу для виходу на міжнародний ринок послуг шляхом комерційної присутності  [3].

Отже, на даний момент можна сказати, що українські компанії володіють певними конкурентними перевагами й нагромадили конкурентний потенціал для виходу на міжнародний ринок послуг, тому для здійснення своєї ефективної діяльності необхідно враховувати специфіки послуг відповідно до розробленої фахівцями класифікації, орієнтуватися на міжнародні стандарти і правила надання послуг, затверджені міжнародними організаціями (Всесвітня туристична організація, Організація міжнародної цивільної авіації та ін.), застосування сучасних форм міжнародного кооперування і партнерства у сфері послуг. Також вітчизняним фірмам слід дотримуватися раціональної зовнішньоекономічної стратегії та опанування сучасними методами міжнародного менеджменту і маркетингу.

 

Використана література:

1.   Емцев В. Інвестиційні та інноваційні механізми підвищення конкурентоспроможності компанії // Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Tpaeiv/2011_3/125.pdf

2.   Портер М. Международная конкуренция: Пер. с англ. / Под ред. В.Д. Щетинина. –  М.: «Международные отношения», 1993. - 896 с.

3.   Сагайдак Ю. А. Напрями підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств за умов глобалізації // Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/tppe/2009_20/Zb20_22.pdf

4.   Шевченко О. О. Моделі підвищення міжнародної конкуренто-спроможності: теоретико-методологічний аспект // Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Evd/2011_3/12.pdf