Мартиненко П.Ю.

Науковий керівник: Семенов А.А., к.е.н., доцент

Донецький національний університет економіки и торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ПРОБЛЕМИ ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ

 

Процеси реформування системи бухгалтерського обліку, які відбувалися за останні десять років: зміна економічної системи та спрямування країни до вступу в Європейський Союз – надають можливість виходу українських компаній на міжнародний валютний ринок. Сьогодні існують проблеми інтеграції українських компаній на світовий ринок, одна з яких полягає в недоступності інформації, що розкривається в фінансовій звітності компаній для іноземних партнерів. Дану проблему можна вирішити за допомогою запровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), які забезпечують зрозумілість та доступність бухгалтерської інформації для інших суб’єктів міжнародного валютного ринку, усувають економічні й торговельні бар’єри між країнами, активізують надходження іноземних інвестицій, дають можливість виходу на світові ринки капіталу й сформувати конкурентоспроможне ринкове середовище.

Питання трансформації фінансової звітності підприємств України відповідно до МСФЗ досліджують багато науковців, а саме Г.Верига [1], Р.Воронко [2], С.Голов [3] тощо. Однак, деякі проблеми так і залишаються невирішеними.

Метою написання даної роботи є висвітлення проблемних аспектів механізму впровадження МСФЗ в Україні для подальшої розробки шляхів їх подолання.

Існує декілька шляхів уніфікації та стандартизації національних облікових систем, основними з яких є:

-              застосування МСФЗ як національних стандартів без змін в «чистому вигляді»;

-              розробка національних стандартів бухгалтерського обліку на основі принципів МСФЗ;

-              розробка національних стандартів бухгалтерського обліку автономно від МСФЗ.

Україна пішла шляхом розробки національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО), які ґрунтуються на основних концепціях МСФЗ. Незважаючи на те, що П(С)БО та МСФЗ мають однакову концептуальну основу, між ними існує певна невідповідність, пов’язана із тим, що прийняття, запровадження та трансформація фінансової звітності відповідно до МСФЗ в окремо взятій країні відбувається в середовищі та під впливом певних економічних, політичних, правових і культурних чинників. У зв’язку із цим при запровадженні МСФЗ можуть виникати певні труднощі, як це сталося й в Україні. Розглянемо основні з них:

запровадження принципів і методів МСФЗ в Україні здійснюється в умовах існуючої системи державного регулювання бухгалтерського обліку, що передбачає створення адекватних регуляторних передумов. Це пов’язано з тим, що правова система країни може суттєво обмежити можливості легалізації міжнародних стандартів, розроблених міжнародним неурядовим органом.

Означена проблема стосується насамперед відсутності зв’язку між національними П(С)БО України та законами і кодексами, які впливають на застосування МСФЗ. Зокрема, понятійний апарат Господарського і Цивільного кодексів у окремих випадках не відповідає понятійному апарату бухгалтерського обліку, який застосовується в П(С)БО та інших нормативних актах;

в Украйні існує суттєва відмінність між бухгалтерським обліком і оподаткуванням, яка полягає в їх різних цілях, завданнях, принципах і методах обчислення оподатковуваного прибутку. Така відмінність, з одного боку, не заохочує застосування принципів МСФЗ, а з іншого – ускладнює контроль за дотриманням податкового законодавства.

 

як свідчать результати аналізу нормативно-правової бази України більшістю галузевих міністерств та відомств не розроблено методологічне забезпечення бухгалтерського обліку, яке б враховувало галузеву специфіку, хоча це повинно бути зроблено. Так, в Україні всі підприємства заповнюють уніфіковані форми фінансової звітності, що позбавляє їх можливості самостійно виділяти або об’єднувати балансові статті виходячи з їх суттєвості. Для урахування галузевої специфіки Радою з МСФЗ розроблені окремі стандарти, наприклад, МСБО 11 «Будівельні контракти», МСБО 41 «Сільське господарство» тощо.

Таким чином, підводячи підсумки, треба відзначити, що процес запровадження МСФЗ в Україні супроводжується труднощами організаційного, ментального, фінансового, кадрового характеру тощо. Однак, використання МСФЗ при складанні фінансових звітів українськими підприємствами сьогодні є об’єктивною неминучістю, тому потрібно шукати шляхи для подолання визначених проблем.

 

Список використаних джерел:

 

1. Веріга Г., Савро А. Проблемні аспекти трансформації фінансової звітності підприємств України відповідно до принципів МСФЗ // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. - №9. – С. 23-24.

2. Воронко Р.М. Облік у зарубіжних країнах: Навч. посіб. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – 744 с.

3. Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: зміни та поширення // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - №8-9. – С. 54.