Шапошнікова Д.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського, Україна

Ринок фінансових послуг в Україні

Сучасна ринкова економіка характеризується складною системою господарювання, в якій тісно взаємодіють суб’єкти господарювання та фінансово-кредитні інститути. На сьогодні одним із основних складових цього полісистемного утворення є ринки фінансових послуг.

Ринок фінансових послуг – це економічні відносини, що виникають між фінансовими посередниками та іншими економічними агентами з приводу розподілу фінансових ресурсів, купівлі-продажу тимчасово вільних коштів і цінних паперів.

Об'єктивною передумовою функціонування ринку фінансових, послуг є необхідність посередництва у взаємовідносинах між економічними агентами з приводу перерозподілу фінансових ресурсів. Кошти можуть бути в наявності в одних суб'єктів господарювання, а інвестиційні потреби виникають в інших. Ринок фінансових послуг виконує роль посередника руху коштів від їх власників до користувачів.

Розвиток світових фінансових ринків доводить, що ринок фінансових послуг відіграє провідну роль у забезпеченні економічного зростання, виступаючи механізмом акумуляції та перерозподілу вільних фінансових ресурсів.

Теоретико-концептуальні й методологічні аспекти розвитку ринку фінансових послуг досліджують вітчизняні економісти Г Багратян, Д. Басс, Є. Бобров, С. Буковинський, І. Дорошенко, В. Зимовець, С. Льовочкін, В. Опарін, О. Осадча, В. Федосов та ін., але переважно в контексті сутнісно-теоретичних засад, функціонального призначення та проблем інституційного забезпечення акумуляції і трансформації заощаджень у інвестиції. Ця проблематика актуалізувалася, коли постала гостра потреба в утриманні довіри до ринкових інституцій стосовно їх здатності ефективно виконувати свої функції відповідних посередників на ринку фінансових послуг.

У міру адаптації українського суспільства до ринкових реформ і створення інституційних основ регульованої ринкової економіки постає об'єктивна потреба у глибокому усвідомленні еволюційного розвитку концептуальних засад організації економічної системи в контексті трансформації суспільних відносин.

Закономірно, що становлення ринкових відносин в Україні супроводжується формуванням і розвитком саме тих сегментів фінансової системи, котрі властиві ринковій економіці. В цьому аспекті ринок фінансових послуг є органічною складовою фінансової системи держави, що вирізняється як організаційною (зовнішньою) формою прояву, так і інституційною (внутрішнім змістовим наповненням) специфікою. З огляду на зазначене дослідження концептуальних засад ринку фінансових послуг як інституційної основи ринкової економіки не обмежується вивченням зовнішніх форм його прояву з характерними для нього фінансовими інститутами і правовими основами (інституційний підхід у вузькому розумінні). Потрібно глибоко усвідомити сутність і функціональне призначення ринку фінансових послуг як невід'ємної складової суспільного життя (йдеться про інституційні основи організації економіки в широкому розумінні).

Аналіз ринку фінансових послуг в Україні показує, що упущення теоретико-концептуального характеру супроводжуються поглибленням негативних ефектів суспільного розвитку, в першу чергу нерезультативністю регулювання ринкових дій.

На жаль, проблема українського ринку фінансових послуг також полягає у відсутності в нього фінансових ресурсів для забезпечення інвестиційного попиту з боку реального сектору економіки. Відповідно вирішення цієї проблеми передбачає створення умов, які б дозволили додатково залучити внутрішні фінансові ресурси, зокрема, заощадження населення та "тіньовий капітал", до інвестиційної діяльності, а також створити привабливі умови для іноземних інвесторів.

Протягом останніх років державні органи виконавчої влади здійснили низку заходів і прийняли відповідні нормативно-правові документи щодо концептуальних засад подальшого розвитку й удосконалення функціонування ринків фінансових послуг України. Зокрема, з метою активізації інвестиційної діяльності у країні Кабінет Міністрів України видав розпорядження "Про затвердження Програми розвитку інвестиційної діяльності на 2002-2010 роки" від 09.08.2002 № 440-р та "Про затвердження програми "Інвестиційний імідж України" від 17.08.2002 № 577-р. Із метою подальшої розбудови Національної депозитарної системи України та вдосконалення обліку прав власності на цінні папери Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження Державної програми розвитку Національної депозитарної системи" від 21.12.2004 № 1707.

Очевидно, що майбутній розвиток фінансового сектору України фактично неможливий без реформування більшості складових ринку. Це мають бути суттєві кроки, спрямовані на розвиток інституційної структури ринку, збільшення його прозорості та впровадження ефективної та відкритої регуляторної політики та нагляду. Було підписано Указ Президента України, яким визначено „План заходів щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні ” та проект „ Основні напрями розвитку фондового ринку України на 2011-2015 роки ”

Уже сьогодні вирішення завдань подальшого розвитку ринків фінансових послуг України є одним із найважливіших пріоритетів довгострокової економічної політики держави. Перед органами державної виконавчої влади, які регулюють діяльність учасників ринку фінансових послуг, стоїть важливе завдання щодо забезпечення конкурентоспроможності вітчизняного ринку. Насамперед потрібно забезпечити підвищення ліквідності ринку фінансових інструментів і привабливість довгострокових інвестицій, розширити перелік операцій і фінансових послуг, що створить умови для ефективного функціонування ринку фінансових послуг як механізму залучення інвестицій у розвиток реального сектору вітчизняної економіки.

Отож, з огляду на світові тенденції глобалізації та євроінтеграції можна визначити такі цілі й завдання подальшого розвитку ринків фінансових послуг:

·        формування конкурентоспроможних ринків фінансових послуг в Україні;

·        підвищення рівня прозорості, капіталізації та ліквідності ринків фінансових послуг. У межах вирішення цих завдань необхідним є запровадження механізмів залучення дрібних інвесторів і забезпечення захисту їхніх інвестицій; розширення спектру фінансових інструментів; підвищення рівня поінформованості громадян про можливі напрями інвестування заощаджень на ринках фінансових послуг;

·        удосконалення інфраструктури ринків фінансових послуг. У межах вирішення питання вдосконалення функціонування інфраструктури доцільно уніфікувати регулювання всіх сегментів організованих ринків фінансових послуг, створення умов для консолідації біржової та розрахунково-депозитарної інфраструктури; підвищення рівня надання фінансових послуг професійними учасниками ринків;

·        формування сприятливого податкового клімату для учасників ринків із метою збільшення обсягів інвестицій. Насамперед потребує вдосконалення оподаткування фінансових послуг та операцій із фінансовими інструментами, спрямованих на залучення інвестиційних ресурсів у розвиток реального сектору національної економіки. Удосконалення оподаткування доходів фізичних та юридичних осіб, які інвестують кошти в розвиток економіки;

·        удосконалення державного нормативно-правового регулювання на ринку фінансових послуг. Зокрема, підвищення ефективності державного нагляду за діяльністю учасників ринків фінансових послуг; посилення взаємодії державних органів регулювання із саморегулівними організаціями; зменшення адміністративних бар'єрів і спрощення процедур емісії фінансових інструментів, спрямованих на залучення капіталу в реальний сектор економіки; забезпечення ефективної системи розкриття інформації; подальший розвиток і вдосконалення корпоративного управління; прийняття дієвих заходів щодо попередження недобросовісних дій на ринку фінансових послуг, а також поступове наближення вітчизняного законодавства у сфері регулювання діяльності на ринках фінансових послуг до вимог директив ЄС.

Розв'язання окреслених завдань дасть змогу створити надійну основу для довгострокового росту ефективно функціонуючого й конкурентоспроможного ринку фінансових послуг, який може стати ефективним механізмом залучення фінансових ресурсів у розвиток національної економіки й відіграватиме важливу роль у забезпеченні економічного розвитку України.

Література:

1.                 Ходаківська В.П., Данілов О.Д. Ринок фінансових послуг: Навчальний посібник. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2001. – 501 с.

2.                 Ящук В.В. Ринки фінансових послуг як складова системи економічного розвитку//Фінанси України. – 2010. – № 1. – С. 115-121.

3.                 Юрій С.І., Луцишин О.О. Ринок фінансових послуг як інституційна основа ринкової економіки // Фінанси України. – 2010. – № 11. – С. 48-59.