Экономические науки/3. Финансовые отношения.

Боб Ю.В.,

Науковий керівник:к.е.н. Нікітішин А.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА НАПРЯМИ РОЗШИРЕННЯ ДОХІДНОЇ БАЗИ МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ МІСТА ВІННИЦІ.

 

Місцеві бюджети є найважливішою складовою фінансової основи місцевого самоврядування. Їхня роль у суспільстві полягає у тому, що саме завдяки місцевим бюджетам органи місцевого самоврядування можуть надавати громадянам країни унікальні послуги з урахуванням принципу територіального поділу. Якість цих послуг залежить від обсягів доходів місцевих бюджетів. Тому тільки збільшення доходів, розширення та оптимізація джерел є основною передумовою якісного виконання органами місцевого самоврядування функцій покладених Конституцією України і чинним законодавством, і, відповідно, забезпечення політичної та економічної стабільності, демократизації суспільного життя та зростання добробуту населення.

Проблема формування дохідної бази місцевих бюджетів перебуває в центрі уваги науковців, працівників органів виконавчої влади і місцевого самоврядування та фінансових органів, тому що саме місцевим бюджетам, як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належить особливе місце в бюджетній системі України. У науковій літературі проблема місцевих бюджетів, зокрема процеси формування коштів місцевих бюджетів та напрями їх використання, досліджуються такими вченими-економістами як: В.Зайчикова, В.П. Косаріна, І.О. Луніна, С.В. Слухай, та іншими. В працях зазначених авторів особлива увага приділяється питанням підвищення ефективності формування доходів місцевих бюджетів України, розподілу бюджетних ресурсів між рівнями влади, а також проблемам міжбюджетних відносин, проте важливо визначати можливі напрями розширення дохідної бази місцевих бюджетів у сучасний період.

Метою статті є оцінка сучасного стану та дослідження напрямків удосконалення наповнення дохідної бази місцевого бюджету міста Вінниці в умовах розширення бюджетних прав органів місцевого.

За 9 місяців 2011 року ДПІ м. Вінниці було забезпечено надходжень до бюджету міста в сумі 373,5 млн. грн., що на 51,4 млн. грн. перевищує надходження відповідного періоду минулого року. До загального фонду міського бюджету за січень-вересень 2011 року забезпечено надходжень в сумі 347,5 млн. грн., що на 54,7 млн. грн. більше факту минулого року.

З метою збільшення надходжень податку з доходів фізичних осіб, який займає левову частку в доходах міського бюджету, працівниками ДПІ у м. Вінниці проводився комплекс заходів, спрямованих на розширення кола платників даного податку, зменшення випадків виплати заробітної плати «в конвертах» або ж працевлаштування працівників без оформлення необхідних документів. Зокрема, щоквартально, по поданій до ДПІ у м.Вінниці звітності проводиться ґрунтовний аналіз діяльності суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб), що виплачують заробітну плату нижче встановленого законодавчо мінімуму. З цією метою систематично проводиться аналіз податкових розрахунків щодо розмірів нарахованої заробітної плати. Станом на 1 жовтня 2011 р. надходження від цього податку склали 283,6 млн. грн., що на 43,7 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

Роботодавці, в яких перебуває в штаті значна кількість найманих працівників та які відображають виплату заробітної плати нижче мінімального рівня, запрошуються на засідання робочої групи до ДПІ. Також направляються листи керівникам з вимогою надати пояснення щодо причин нарахування невиправдано низької заробітної плати та перспективи усунення такого становища. З початку поточного року податковою інспекцією направлено 57 листів керівникам таких підприємств з вимогою надати письмові пояснення щодо причин нарахування низької заробітної плати та перспективи її підвищення. Внаслідок проведеної роботи сім підприємств підвищили заробітну плату та збільшили перерахування податку на доходи фізичних осіб. Решта підприємств аргументували низький рівень заробітної плати важким фінансовим станом внаслідок спаду замовлень на виконання робіт, надання послуг тощо. В зв'язку з чим, на підставі заяв працівників, на підприємствах запроваджується режим неповного робочого часу з нарахуванням заробітної плати за фактично відпрацьований робочий час.

За результатами контрольно-перевірочної роботи з питання дотримання податкового законодавства при виплаті заробітної плати та інших доходів за січень - вересень поточного року проведено 113 документальних перевірок суб'єктів господарської діяльності - юридичних осіб. Порушення чинного податкового законодавства встановлено на усіх підприємствах, що перевірялися. За актами перевірок донараховано 422,8 тис.грн. податку з доходів фізичних осіб, з яких на сьогодні майже вся сума надійшла до бюджету.

Працівники ДПІ у м. Вінниці спільно з працівниками ДАІ м. Вінниці УМВС України у Вінницькій області, територіального управління головної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області продовжують проводити перевірки автоперевізників під умовною назвою «операція «Таксист». Протягом січня-вересня 2011 р. проведено шість спільних заходів щодо здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства автоперевізниками. За наслідками проведених перевірок протягом дев'яти місяців поточного року на порушників вимог податкового законодавства з початку року складено 16 протоколів про адміністративні правопорушення, у тому числі дев'ять за порушення порядку ведення обліку доходів і витрат, чотири - за здійснення підприємницької діяльністю без державної реєстрації, три за використання праці неоформлених найманих працівників.

   Література:

1.     Захожай К. Аналіз міжрегіональних пропозицій доходної частини місцевих бюджетів за регіонами України // Персонал, 2007, № 5, ст.21-23.

2.     Косаріна В.П., Тимошенко О.В. Економічна природа й сутність фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування // Фінанси України. - 2010. - № 5. - с. 118-125.

3.     Легкоступ І.І. Особливості формування місцевих бюджетів України та шляхи зміцнення їх дохідної бази// Формування ринкових відносин в Україні, 2010, № 3, ст. 165-170

4.     Луніна І.О. Формування місцевих бюджетів на основі принципу еквівалентності: шлях до ефективної бюджетної системи України // Фінанси України. - 2010. № 9. - с. 3-12.

5.     Слухай С.В., Гончаренко О.В. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів в Україні // Фінанси України. - 2007. - № 8. - с. 63-72.