Стефурин С.В., Чіпко Т.В.

Науковий керівник: Більцан А.О.

Буковинський державний фінансово-економічний  університет

м.Чернівці

 

Загальна характеристика ринку нерухомості в Чернівецькій області у 2011 році

      Актуальність даної теми обґрунтована тим, що в даний час ринок нерухомості України набирає обертів в своєму розвитку. Ринок нерухомості, який є необхідною складовою розвитку бізнесу та основою реалізації права кожної людини на житло, став важливим інвестиційним напрямком у всіх сферах національних економік країн світу. Недостатнє дослідження теоретичних та практичних питань ринку нерухомості потребує оцінки його діяльності. Сфера нерухомості є багатогранною, являє собою широке коло предметів і суспільних відносин, пов’язаних з власністю, державним регулюванням, багатьма сферами людської діяльності.

      Вивченням теоретичних засад формування ринку нерухомості й проблем його розвитку, механізмів його регулювання на різних етапах економічних перетворень займалися такі дослідники, як В. Мевіус, В. Зеленський, Н.Лебідь, В. Гайдук, О. Мухін, О. Гриценко, А. Моченков, М. Коваленко, Л.Радванська, І. Брижань, В. Чевганова; в Росії - А. Асаул, І. Балабанов, В.Горемикін, Н. Волоченков, В. Григор'єв, С. Коростельов, С Максимов, Л.Сівкова, І. Тарасович, А. Черняк. Вирішення питань обґрунтування механізмів стимулювання розвитку ринку нерухомості на сучасному етапі вимагає комплексного підходу, врахування розвитку як суб'єктів, так й об'єктів ринку, інфраструктури, впливу законодавчо-нормативної бази, податкових та інших механізмів на його формування.

      Чернівці не є містом де сконцентровані філіали великих компаній, підприємств, а тим паче тут немає швидкого розвитку  великого бізнесу чи припливу інвестицій, не достатньо розвинута туристична галузь (це все перебуває на етапі розвитку), а це в свою чергу гальмує продаж сегментів ринку нерухомості. [2, с. 347]

      Законодавство України змінюється досить часто, в тому числі, і у сфері регулювання відносин з нерухомості. Згідно з цими змінами житлові будинки, квартири, інші житлові приміщення (об'єкти житлової нерухомості) призначаються і повинні бути придатні для постійного проживання в них громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у житлових будинках для потреб виробничого характеру забороняється.

       Житлова площа об'єкту житлової нерухомості визначається як сумарна площа житлових кімнат. А загальна площа об'єкту житлової нерухомості визначається як сумарна площа житлових кімнат і підсобних приміщень з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас.

      До житлової площі об'єкту житлової нерухомості не відноситься площа приміщень, призначених для гігієнічних або господарсько – побутових потреб громадян (ванна, вбиральня, душова, приміщення для прання, кухня, комора, передпокій, внутрішньоквартирний хол, коридор, вбудований шафа і т.д.).

      Площа лоджій, балконів, веранд і терас підраховується з урахуванням коефіцієнтів, встановлених центральним органом виконавчої влади з питань житлової політики. [3]

     Якщо перед фізичною особою постане вибір залучення активу у вигляді депозиту, нерухомості, банківської комірки чи дорогоцінного металу, то швидше за все, якщо у покупця вже було сформоване бажання купити квартиру, він вибере нерухомість як більш цінний актив.

      Навесні 2011 р. були зафіксовані ціни на нерухомість, які досягли чергового дна, і прогнозується падіння з динамікою 1 – 1,5% в місяць. Найбільше будуть падати в ціні хрущовки і квартири готельного типу, інтерес до яких різко знижується. Покупці все більше звертають увагу на нові квартири з сучасним плануванням. На таке житло очікується найбільша динаміка росту цін, але тільки після того, як ринок нерухомості оговтається від кризи, чого в найближчий рік не передбачається. [5]

      За повідомленнями Головного управління статистики, - обсяги будівельних робіт у м.Чернівці зменшились на 21,2%. Будівельними підприємствами виконано відповідно 60,0%  будівельних робіт від загальнообласного показника - у порівнянні з 2010 роком.

     Незважаючи на це у вересні 2011 р., за словами фахівців, рівень попиту на ринку нового житла в Чернівцях зріс. Кількість новобудов у Чернівцях у порівнянні з 2008 – 2010 рр. значно менша, але зараз є попит з боку тих буковинців, хто працює за кордоном, та восени вкладає гроші у житло. Зараз спостерігається зниження кількості пропонованих будинків, це обумовлено тим, що вже завершився продаж квартир в будинках, введених в експлуатацію в кінці 2010 року та на початку 2011 року.

      Найбільше популярні квартири – 1- кімнатні. 2012 буде характеризуватися для буковинського ринку житла позитивною динамікою попиту. Цьому буде сприяти загальна економічна ситуація, що помітно стабілізувалася і досить помірне зростання цін у нашому регіоні в порівнянні з іншими областями. Так, будівельна фірма Чернівціжитлобуд влітку 2011 року пропонувала квартири у нових будинках від 3900 грн./м2. У вересні вказана фірма вводить в експлуатацію 2 будинки та пропонує купляти житло у новобудові по вулиці Руській. [4]

      На вартість квартир як у Чернівцях, так і в Чернівецькій області досить серйозний вплив чинитиме динаміка курсу національної валюти по відношенню до американського долара, але на даний момент середня ціна за 1 м2 у м. Чернівці становить 700$.

     Отже, розвиток ринку нерухомості нині неможливий поза впливом таких механізмів, як організаційно-економічний, фінансово-економічний, інвестиційний, податковий, нормативно-правовий. Важливу роль у створенні належних умов функціонування ринку нерухомості відіграє й формування системи управління нерухомістю, яка дозволяє задіяти зазначені механізми, розв'язуючи державні соціально-економічні проблеми. Формування ринку нерухомості в Україні характеризується нерівномірним розвитком його сегментів, недосконалістю законодавчої бази, низькою платоспроможністю громадян. Оскільки, зростають ціни на матеріали, рівень заробітної плати, коливається курс валют, а також спостерігається інфляція, то можна зробити висновок, що ціни на житло у Чернівцях зростуть. За деякими прогнозами воно може скласти до 5-12% за підсумками 2012 року.

 

Список використаних джерел

1.     Кирилюк М. Тенденції розвитку нерухомості у Чернівцях// Маркетинг в Україні . – 2009 - №3 – с. 12-15.

2.     Павлов В. І. Нерухомість в Україні: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Павлов В.І., Пилипенко І.І., Кривов'язюк І. В. - К; Державна академія статистики обліку та аудиту, 2009. – 765 с.

3.     Зміни до Житлового кодексу / офіційний сайт Верховної Ради України [електронний ресурс] – режим доступу:http://www.rada.gov.ua/zakon

4.     Продаж квартир в новобудовах: Чернівці вересень 2011 / [електронний ресурс] – режим доступу: http://euromisto.cv.ua/node/1379

5.     Що відбувається на ринку нерухомості? / [електронний ресурс] – режим доступу: http://bukinfo.com.ua/show/news?lid=17958