Коханевич Е.М.

                         Юзик Л.О. доцент, к.е.н

 Донецький університет економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського,          Украина

Підвищення ефективності функціонування підприємства на основі вдосконалення маркетингової діяльності

Актуальність. В наш час Україна прямує до європейського стилю господарювання, включаючи в апарат керування службою маркетингу. Але на жаль, саме на маркетингу виробники вирішують заощадити. Це пояснюється тим, що українські виробники більше покладаються на власні сили та все ще недостатньо орієнтовані на споживача. Реальна картина - це товарів достатньо, конкуренція зростає, ефективність просування знижується, а могутні зарубіжні виробники добре володіють всіма засобами і методами для завоювання симпатій споживача. Все це практично не залишає шансів на успіх тим, хто вкладає чималі засоби в розробку і виробництво нових товарів без серйозної маркетингової підтримки.

Маркетингова діяльність являє собою комплекс заходів, що ставлять метою дослідження таких питань, як: вивчення споживача; дослідження мотивів його поводження на ринку; аналіз властиво ринку підприємства; дослідження продукту (виробу або виду послуг); аналіз форм і каналів збуту; аналіз обсягу товарообігу підприємства; вивчення конкурентів, визначення форм і рівня конкуренції; дослідження рекламної діяльності; визначення найбільш ефективних способів просування товарів на ринку; вивчення «ніші» ринку. При проведенні маркетингових досліджень керівництво компанії одержує необхідну інформацію про те, які вироби й чому хочуть купувати споживачі, про ціни, які споживачі готові заплатити, про те, у яких регіонах попит на дані вироби, тобто місткість ринку, найбільш високий, де збут продукції компанії, може принести найбільший прибуток. За допомогою проведення маркетингових досліджень визначається, у які види виробництва, яку галузь найбільше вигідно вкласти капітал, де заснувати своє підприємство. Проведені маркетингові дослідження також дозволяють зрозуміти, яким чином компанія повинна організувати збут своєї продукції, як треба проводити кампанію по просуванню на ринки нових виробів, будувати стратегію реклами; визначити, які види продукції, продані якому споживачеві й у якому регіоні принесуть найбільшу віддачу. Як результат цих досліджень маркетологи отримують інформацію, на основі якої планують стратегію діяльності цього підприємства. Важливість маркетингових досліджень для організацій можна охарактеризувати певними статистичними даними. За інформацією Американської асоціації маркетингу, на ринку товарів широкого вжитку зазнає невдачі 40% усіх пропонованих товарів, на ринку товарів промислового значення — 20%, а на ринку послуг — 18%. Більшість невдах із цього переліку (80%) припадають на установи, організації та банки, які не звертаються до маркетингових досліджень як до основного джерела достовірної інформації про ринок.

В Україні також існує статистика, згідно з якою всі найприбутковіші організації, підприємства, які входять до переліку 20-ти найкращих за показниками фінансової ефективності своєї діяльності, витрачають не менше ніж 5% від загального обсягу прибутку на реалізацію та проведення маркетингових досліджень. Ринкова система господарювання в Україні обумовлює зміну форм та методів управління діяльністю підприємства, вимагає нових підходів до його концептуальної орієнтації. Якщо підприємство хоче успішно діяти на ринку, воно повинно управляти господарською діяльністю, виходячи з методів сучасного маркетингу-менеджменту.

Організація діяльності підприємства в умовах ринку означає, що підприємство повинно діяти за такими принципами:

 - отримання необхідної інформації про ринок, у тому числі про потреби, сприйняття, переваги і наміри кінцевого споживача відносно купівлі товарів підприємства;

 - створення економічних, організаційних і технічних умов, за яких ця інформація стане однією з вирішальних передумов прийняття рішень про збут продукції підприємства;

 - проведення стратегії і тактики, спрямованих на побічних і кінцевих покупців, що дають змогу максимально врахувати попит, а також стимулювати наміри покупців відносно купівлі продукції підприємства:

  •З метою ефективного просування продукції на ринок підприємствам доцільно постійно звертатись до інноваційних технологій в галузі реклами щоб поінформованість споживача не була застаріло-неефективна. З цією метою необхідно розробити рекламну компанію, яка є одним із головних аспектів маркетингових комунікацій.

 - забезпечення засобів, які дають можливість здійснювати організацію, контроль і визначення ефективності стратегії й тактики відносно покупця.

Висновки. З отриманої інформації можна зробити такі висновки, що будь –яке підприємство не може існувати без маркетингу. Навіть для того, щоб це підприємство заснувати необхідні маркетингові дослідження, такі як: вивчення ринку, потреби споживачів, вливання конкурентів тощо. В результаті використання маркетингу та його інноваційної політики позитивним моментом діяльності підприємства обов’язково стане  зростання обсягів виробництва продукції, в результаті покращення продукції через «конкурентні війни»; зростання продукції на експорт, тому що маркетингові дослідження можна спрямувати на закордонний сектор споживачів; обов’язково з`явиться  частка інноваційної продукції через потреби споживачів у покращених та більш мобільних товарах; підвищення темпів продуктивності праці. Діяльність будь –якого підприємства спрямована на оволодіння ринком товарів чи послуг, які воно реалізує, ефективне використання складових чинників виробництва (праці, товарних запасів, виробничих фондів) і своїх та залучених коштів, й через це йому не обійтись без маркетингу та маркетингової стратегії. Таким чином, на мою думку, слід погодитися з таким визначенням: «Маркетинговий інноваційний потенціал – це характеристика підприємства, яка відображає забезпеченість підприємства науковими кадрами і висококваліфікованими спеціалістами, сприйняття інновацій зовні і можливість реалізації нововведень у виробництві або організаційній структурі, ринковий потенціал, що влаштовує власника виробництва та доводить підприємство до його мети – отримання прибутку».

 

  Література:

1)                    Тарамовский В. Новые принципы маркетинга // Новый маркетинг. – 2002. - №8. – с.63-70.

2)                    Войчак А.В. Маркетинговий менеджмент: Підручник – К.: КНЕУ, 2000.

3)                    Бревнов А.А. Маркетинг малого підприємства”., Київ: Віра: - Р, 1998.

4)                    http://www.my-market.ru/market__41.html   «Маркетинг у сучасній економіці України»

5)                    http://marketing-book.in.ua/23_Sistema_marketingovih_doslidzhen_ta_informatsiyi_13.html

«Система маркетингових досліджень»

6) Аньшина В.М., Дагаєва А.А.. «Инновационный  менеджмент: концепции, многоуровневые стратегии и механизмы инновационного развития»: учеб. пособие / 3-е изд., Передел. - М.: Справа, 2007. - 584 с.