Экономика/6.Маркетинг и менеджмент
Викладач кафедри «Облік та менеджмент» Дашко Ірина Миколаївна,

Студенти спеціальності «Економічна кібернетика»:

Янченко Сергій Володимирович та Черказьорова Світлана Володимирівна

Криворізький факультет Запорізького Національного університету,Україна

 

Сутність товарного знаку

 

Товарний знак, торгівельна марка (trade mark) – зареєстрований в установленому порядку знак, що проставляється на товарі або його упаковці для того, щоб відрізнити вироби однієї фірми від інших. Товарний знак є об’єктом промислової власності. Головними вимогами до товарного знаку є його індивідуальність, простота, пізнавальність, привабливість й охороно здатність, можливість офіційної його реєстрації. Забороняється включати як елементи товарного знаку емблеми, герби або прапори держав, міжнародних організацій, інші геральдичні позначення, географічні назви, опис торгових якостей виробів, оскільки вони не можуть бути об’єктом виняткової власності. Товарний знак повинен відрізнятися від відомих або поданих на реєстрацію знаків. Фірма, що має намір використовувати товарний знак, повинна його зареєструвати. Сьогодні у країнах Заходу зареєстровано більше 5 млн. товарних знаків, а маркується близько 70% виготовленої продукції. Використання  у міжнародній практиці регулюється Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків й угодою про міжнародну класифікацію виробів і послуг для реєстрованих знаків, укладеною у Ніцці.

Товарний знак - один з видів промислової власності, закріплених Паризькою конвенцією 1883 р; позначення, здатні відрізняти відповідно товари і послуги одних юридичних або фізичних осіб від однорідних товарів і послуг інших юридичних і фізичних осіб. У сполученні з комерційною рекламою він являє собою важливий засіб конкуренції. Крім зазначеної конвенції, охорона прав на товарний знак передбачається Мадридською конвенцією про міжнародну реєстрацію товарного знаку 1981 р. У ряді країн право на товарний знак здобувається в силу пріоритету реєстрації, в інших - пріоритету використання. Товарний знак захищає виняткові права продавця на користування марочною назвою або марочним знаком (емблемою). Товарний знак може бути зареєстрований на ім’я юридичної або фізичної особи, що здійснює підприємницьку діяльність. На зареєстрований товарний знак видається свідоцтво, яке засвідчує пріоритет товарного знаку, виняткове право власника на товарний знак відносно товарів, вказаних у свідоцтві.

       Закон передбачає такі види знаків для товарів і послуг: словесні (слова та абревіатури); зображувальні (композиції ліній, плям, фігур, форм на площині); об'ємні (композиції фігур у трьох вимірах, тобто у формі самого виробу або його упаковки - флакони, пляшки тощо); комбіновані (сполучення зображувальних, словесних і об'ємних елементів).

 

вирізнення товару або послуг серед інших подібних

вказівка на походження товару або послуг

вказівка на певну якість товарів і послуг

рекламування даних товару і послуг

 

 

 

 

 

 


                                                                                                        

    

Рис.1. Функції  товарного  знаку

 

З позицій маркетингу і взагалі виробничо-комерційної діяльності товарний знак — це особливий символ товарної відповідальності, що позначає, кому належить виключне право мати у своєму розпорядженні даний товар, діставати прибуток, але і разом з тим нести відповідальність за  постачання неякісного товару. В розвинених країнах марковані продукти практично витіснили з крамниць безіменні товари. Це  характерна тенденція сьогодення – маркування сировини та інвестиційних товарів.

        Маркування продуктів має велике значення також для споживачів (рис. 2).

 

Маркування продуктів

допомагає впізнати товар

сприяє розпізнаванню продуктів

забезпечує покупця додатковою інформацією

 

 

 

 

 


                                                                                                                          рис.2

 

Рис. 2. Значення маркування продуктів для споживачів

 

Останнє особливо важливо щодо товарів зі складними властивостями, суцільний контроль якості яких неможливий. Маркування продукту можна вважати початком розробки заходів для спрощення доведення товарів до безпосереднього споживача. Водночас воно має велике значення і для торгівлі, оскільки значно зменшує необхідність особистих консультацій та широкого інформування покупця.

          Для реєстрації товарного знаку юридичною або фізичною особою (заявником) подається заявка в Державне патентне відомство(далі – Патентне відомство), при цьому перелік необхідних документів і вимоги до них встановлюється Патентним відомством. Пріоритет товарного знаку встановлюється за датою надходження в Патентне відомство заявки. Експертиза заявки здійснюється Патентним відомством і включає попередню експертизу та експертизу заявленого позначення. За результатами експертизи приймається рішення про реєстрацію товарного знаку або про відмову в його реєстрації. На основі рішення про реєстрацію товарного знаку Патентне відомство протягом місяця з дати отримання документа про сплату встановленого мита проводить реєстрацію товарного знаку в Державному реєстрі товарних знаків і знаків обслуговування. До Реєстру вносяться товарний знак, відомості про його власника, дата пріоритету товарного знаку і дата його реєстрації, перелік товарів, для яких зареєстрований товарний знак, інші відомості, що відносяться до реєстрації товарного знаку, а також подальші зміни цих відомостей. Видача свідоцтва на товарний знак проводиться Патентним відомством протягом трьох місяців з дати реєстрації товарного знаку в Реєстрі. Реєстрація товарного знаку діє протягом десяти років, починаючи з дати надходження заявки в Патентне відомство. Термін дії реєстрації товарного знаку може бути продовжений за заявою власника, яка подана протягом останнього року її дії, кожний раз на десять років.

               Отже, товарні знаки виступають в ролі своєрідних покажчиків, що допомагають споживачам вибирати ті або інші товари і користуватися послугами тих або інших торгових фірм. Товарний знак є обличчям фірми, сприяє її упізнаванню. Правова охорона товарного знаку надається на основі його державної реєстрації в порядку, встановленому названим Законом про товарні знаки або внаслідок міжнародних договорів. Право на товарний знак охороняється законом. Товарний знак може бути зареєстрований на ім’я юридичної особи або фізичної особи, що здійснює підприємницьку діяльність. На зареєстрований товарний знак видається свідоцтво, яке засвідчує пріоритет товарного знаку, виняткове право власника на товарний знак відносно товарів, вказаних у свідоцтві. Власник товарного знаку має виняткове право користуватися і розпоряджатися товарним знаком, а також забороняти його використання іншими особами.

 

Список використаних джерел:

 

1. Кардаш В.Я. та ін. Товарна інноваційна політика. – К.: КНЕУ, 2008. – 266 с.

2. Мороз О.В., Пащенко О.В. Теорія сучасного брендінгу: Монографія / Вінниця, держ. техн. ун-т.: Універсам – Вінниця, 2008. – 103 с.

3. http://ru.wikipedia.org/wiki/Товарный знак