ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ

 ПІДПРИЄМСТВА

Розглядаються теоретичні та методичні засади розроблення та реалізації стратегії інноваційного розвитку підприємства; поглиблено поняття інноваційного розвитку; подані характеристика стратегії інноваційного розвитку  та методологія її формування.

Ключові слова: інноваційний розвиток, стратегія інноваційного розвитку, формування стратегії інноваційного розвитку, інноваційний потенціал підприємства.

Актуальність проблеми. Будь-яке підприємство на ринку товарів та послуг може успішно конкурувати лише за умови використання нових продуктів чи процесів їх виробництва та споживання. Така діяльність підприємства має інноваційний характер і відіграє ключову роль в його життєдіяльності. В умовах економічної інтернаціоналізації досвід успішних компаній свідчить,  що на міжнародному ринку інновації та креатині рішення забезпечують виключні конкурентні переваги,  довгострокову доходність та високі темпи розвитку.  Однак кризові тенденції,  що породжують нестабільність зовнішнього оточення,  а також знижують внутрішній економічний потенціал,  при неадекватному менеджменті компаній,  спричиняють сповільнення та  «замороження»  інноваційної діяльності. За таких умов інновації залишаються джерелом розвитку лише теоретично, та не знаходять своєї практичної реалізації. В зв'язку із цим особливого значення набуває стратегічне управління інноваційним розвитком підприємств на основі процесу їх передбачення, регулювання та пристосування.

Аналіз останніх досліджень та публікацій.  Значний вклад в розвиток методології формування  стратегії розвитку і управління внесли вчені: Ансофф І., Друкер П., Котлер Ф., Томпсон А., Віханський О.,   Оберемчук В., Фатхутдінов Р. та інші.

Дослідженнями проблем розвитку інноваційної діяльності також займалися видатні зарубіжні та вітчизняні вчені:  Санто Б.,  Твісс Б.,  Архангельский В.,  Гунін В.,  Ільєнкова С.,  Крилова І.,  Ілляшенко С.,  Гурков І.,  Семиноженко В.  Особлива увага в працях цих авторів приділена    проблемам ефективного відтворення інновацій та механізмам формування інноваційних стратегій.  Однак дослідження в області формування інноваційної стратегії розвитку підприємства не є завершеними.  Значно розходження в трактуванні понять, недостатня чіткість механізму формування ефективної інноваційної стратегії в умовах кризи свідчить про доцільність продовження досліджень даного спрямування.

 Виклад основного матеріалу дослідження.  Відомо,  що стратегія інноваційного розвитку –  це проект (модель)  проведення головних інноваційних дій необхідних для реалізації корпоративних стратегій, які направлені на певне оновлення окремих компонентів виробництва, реалізації та споживання продукції. До таких компонентів можна віднести[1,с.120]:

– номенклатуру, асортимент, масштаби виробництва та якість продукції (створення нової або удосконалення існуючої);

  поведінка підприємства на товарному ринку (інноваційні методи просування продукції та формування ціни,  використання ринкових кореневих компетенцій);

  управління ресурсами підприємства (нові методи співпраці з

постачальниками ресурсів, методи управління запасами ресурсів);

– поведінка підприємства на ринку інвестиційно-фінансових ресурсів (специфічні методи залучення інвестицій та їх повернення, використання позичкових коштів та грошових надходжень);

  розробка чи нове використання технологій (використання ноу-хау, патентів технологічних ідей та раціоналізаторських пропозицій);

  засоби стосунків з партнерами та іншими суб’єктами зовнішньої інфраструктури (використання різних методів створення відносин з

суб’єктами зовнішнього середовища);

– характер управління підприємством (застосування нових технологій менеджменту).

Головні цілі при визначенні стратегії управління інноваційною діяльністю – запобігти розпаду науково-інноваційної сфери, знайти шляхи забезпечення її незалежності від кризових явищ у суспільстві та впливу на технологічну реконструкцію економіки. Вони повинні забезпечуватись через вирішення таких завдань [2, с.25]:

  створення передумов для швидкого та ефективного впровадження технічних новинок у всіх сферах діяльності,  забезпечення структурно- технологічної перебудови як на рівні окремих підприємств, так і економіки в цілому;

– збереження і розвиток стратегічного науково-технічного потенціалу в пріоритетних напрямах розвитку;

– створення необхідних та достатніх матеріальних умов для збереження  кадрового потенціалу науково-інноваційної сфери, недопущення еміграції висококваліфікованих наукових кадрів.

Розробка стратегії інноваційного розвитку передбачає прийняття стратегічних завдань, оцінку можливостей та ресурсів для їх виконання; аналіз альтернатив; підготовку конкретних програм, проектів, бюджетів; оцінку сильних та слабких сторін діяльності суб’єктів зі врахуванням обраних цілей. Аналізується стан розвитку науково-інноваційної сфери, види існуючих науково-інноваційних структур, напрями їх діяльності та можливість конкуренції між ними,  перспективи розвитку.  Обираються фактори, що приймаються за основу для з’ясування інноваційної стратегії [5;с. 140].

Виділяють такі стратегії інноваційного розвитку, як: стратегію наступу, традиційну стратегію, стратегію за нагодою та змішану стратегію. Під час формування стратегії інноваційного розвитку слід обрати метод чи модель формування інноваційної стратегії,  який для аналізованого підприємства є найбільш оптимальним. Для цього застосовують SWOT- аналіз [4, с.78].

Для того, щоб визначити, яку обрати стратегію інноваційного розвитку, необхідно виконати певну послідовність дій (рис.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Етапи формування стратегії інноваційного розвитку підприємства

 

 

Слід зазначити, що зображені на рис. 1  етапи формування стратегії інноваційного розвитку є взаємозалежними і в комплексі дають змогу обрати правильну стратегію. Вилучення певного етапу може призвести до одержання хибного результату.

Висновки. Вибір  підприємством певної інноваційної стратегії залежить від багатьох чинників, серед яких: умови і фактори зовнішнього середовища, сфера діяльності підприємства, номенклатура та асортимент її продукції, тривалість життєвого циклу товарів, її можливість здійснювати моніторинг науково-технічної інформації щодо ринку новацій, рівень науково- технічного та технологічного потенціалу тощо. Для розроблення стратегії інноваційного розвитку можна застосовувати різні методи та моделі, але зважаючи на поведінку організації та зовнішнього середовища, формування корпоративної стратегії інноваційного розвитку підприємства повинно закінчуватися розробкою стратегічних висновків за кожним видом бізнесу щодо можливих альтернативних напрямків, які може обирати підприємство на стадії реалізації стратегії інноваційного розвитку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.                 Галушка З.І., Комаринський І.Ф. Стратегічний менеджмент: Навч.

методичний посібник. – Чернівці, 2006. – С. 101-148.

2.                 Ігнатьєва І.А. Стратегічний менеджмент: теорія, методологія, практика: Монографія. – К.: Знання України, 2005. – С. 20-56.

3.                 Пономаренко В.С., Пушкар О.І., Тридід О.М. Стратегічне управління розвитком підприємства: Навч. посібник. – Х., 2002. – С.325-401.

4.                 Гончарова С.Ю., Отенко І.П. Стратегічне управління: Навч. посібник. – Х.: ХНЕУ, 2004. – С. 74-127.

5.                 Капітан І.Б. Формування стратегічного управління інноваційною діяльністю підприємств на засадах маркетингу//Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 11 (65). – С. 137-143.