Экономические науки/7.Учет и аудит

доц. Яковишина Н.А., Куньовська Л.Й.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ВИТРАТ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Проблема формування видатків місцевих бюджетів є надзвичайно актуальною як з огляду на проведену в Україні реформу міжбюджетних відносин, так і з огляду їх ролі в економічному зростанні нашої країни. Слід відмітити, що останнім часом значимість формування видатків місцевих бюджетів стрімко зростає. З однієї сторони вони є звичайним інструментом бюджетного регулювання, з іншої, саме вони визначають перерозподіл державних доходів на місцях і повинні відповідати принципам соціальної рівності та однаковості можливостей, тобто рівному доступі населення до бюджетних послуг.

Необхідність удосконалення вітчизня­ної системи касового виконання бюджетів, з метою по­ліпшення управління фінансовими ресурсами держави та раціональнішого використання бюджетних коштів, зумовила актуальність цієї теми.

Проблематика видатків місцевих бюджетів досліджується у працях таких вчених, як О. Кириленко, І. Луніна, І. Затонацька, С. Слухай та ін. Однак окремі аспекти та особливості формування видатків і їх зв'язок з економічним розвитком регіонів не знайшли свого наукового відображення [1].

Метою  написання статті є оцінка теоретичних і практичних засад здійснення видатків місцевих бюджетів України та розробка практичних рекомендацій, орієнтованих на їх удосконалення.

Як відомо, перехід на казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками дав можливість зосе­редити всі рахунки місцевих бюджетів і розпорядників коштів цих бюджетів у системі органів Держказначейства. Тобто кошти бюджетів усіх рівнів тепер зосеред­жені на єдиному казначейському рахунку, а не розпо­рошуються на великій кількості рахунків в установах банків. За казначейської системи обслуговування всі операції руху коштів за видатками відображаються у внутрішній платіжній системі за допомогою програм­ного комплексу АС «Казна-Видатки», що дозволило органам казначейства щодня формувати оперативну інформацію, а також місячну, квартальну та річну звіт­ності про виконання бюджетів і надавати її внутрішнім і зовнішнім користувачам. Перехід на казначейське об­слуговування місцевих бюджетів за видатками значно підвищив контроль за цільовим використанням бю­джетних коштів, що привело до їх ощадного й ефек­тивного використання. Але, як доводить практика, і така система виконання бюджетів не є досконалою.

Серед великого розмаїття проблем на особливу увагу заслуговує організація планування видатків міс­цевих бюджетів. Власне, через недоліки у плануванні нині більшість місцевих бюджетів має постійну потре­бу у додатковому фінансуванні. Запровадження по­становою Кабінету Міністрів №1204 від 29.12.2010 р. механізму покриття тимчасових касових розривів за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку в основному вирішує цю потребу. Однак надані позики покривають лише поточні видатки потреб територіаль­них громад, витрати довготермінового характеру зали­шаються фінансово не забезпеченими. Розв'язання проблеми неплатоспроможності бюджетів за рахунок ефективного планування та раціонального розподілу доходів між рівнями бюджетів привело б не тільки до покриття поточних зобов'язань бюджетів, а й до фінан­сової самостійності органів місцевого самоврядування та економічного розвитку регіонів [2].

Позитивний ефект у плануванні місцевих бюдже­тів дасть запровадження середньострокового плану­вання на основі програмно-цільового методу. Як відо­мо, такий метод передбачає досягнення певної цілі, до якої прямує розпорядник, а надання йому коштів про­водиться в міру виконання програми. Переведення на програмно-цільовий метод планування місцевих бю­джетів передбачає заміну тимчасової класифікації ви­датків і кредитування місцевих бюджетів на програм­ну класифікацію, як це передбачено у державному бюджеті. Такий перехід призведе до закриття значної кількості рахунків, а отже, й зменшення здійснюваних операцій по кожному розпоряднику в цілому.

Ще одна низка проблем спричинена нестабільніс­тю нормативно-правового забезпечення казначейсько­го обслуговування місцевих бюджетів. Часті зміни у законодавстві не дозволяють ефективно здійснювати функції, покладені на органи Казначейства. Не встига­ють працівники органів Казначейства пристосуватися до одних змін, як набувають чинності інші. Це створює різноманітні конфлікти та непорозуміння між органами Казначейства й розпорядниками бюджетних коштів [3].

Значною проблемою для територіальних органів казначейства є несвоєчасне доведення до них змін у чинному законодавстві від вищих за підпорядку­ванням органів казначейства. Застарілі повідомлен­ня про внесені зміни спричиняють непорозуміння як з боку районних управлінь державного казначейства, так і розпорядників бюджетних коштів. Налагоджен­ня ефективної роботи методологічних груп головних управлінь Держказначейства щодо доведення таких змін до нижчих його органів дозволить безперебійно і, що головне, згідно із законом, якісно виконувати робо­ту, покладену на працівників казначейства.

Для вдосконалення казначейського обслугову­вання місцевих бюджетів за видатками потребує ви­рішення питання програмного забезпечення. Оскіль­ки основна частина роботи працівника казначейства здійснюється в програмному комплексі АС «Казна-Видатки», то саме з ним пов'язана найбільша кількість проблем. На практиці бачимо, що недосконалість цьо­го програмного продукту призводить до неконтрольованого відкриття особових рахунків головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Тобто таких рахунків відкривається реально більше від фактичної потреби в них. Крім того, доопрацювання такої системи до­зволить здійснювати автоматизовані операції з імпорту мережі розписів кошторисів і розподілів, які нині ви­конуються у «ручному режимі» [2].

Таким чином, для поліпшення порядку та обліку зо­бов'язань пропонуємо запровадити як підтвердний документ реєстр накладних, а для розв'язання пробле­ми з термінами реєстрації дозволити розпорядникам бюджетних коштів користуватися датами відправки та отримання підтвердних документів. Крім того, посили­ти превентивний контроль можна за рахунок попере­днього погодження в органах казначейства проектів договорів розпорядників із суб'єктами підприємниць­кої діяльності. А запровадження єдиної інформацій­ної бази в органах Держказначейства з доступом до неї фінансових органів, бюджетних установ та інших зацікавлених користувачів дозволить уникнути дублю­вання інформації, підвищить прозорість бюджетного процесу [1].

Звичайно, сфера казначейського обслуговування місцевих бюджетів не обмежується виокремленими  проблемами. Однак втілення в практику окреслених рекомендацій та пропозицій дозволить поліпши­ти якість казначейського обслуговування місцевих бюджетів за видатками, підвищити ефективність управ­ління коштами місцевих бюджетів. Водночас підвищен­ня ефективності механізму казначейського обслугову­вання бюджетів вимагає вдосконалення управління бюджетним процесом і підвищення відповідальності органів, які беруть участь у виконанні бюджетів.

Література:

1.Бондарчук Т.В. Фінансова політика забезпечення ефективності видатків місцевих бюджетів / Т.В. Бондарчук // Економіст. - 2009. - №4. - С. 30-33.

2. Жемеренко Є. В. Використання коштів місцевих бюджетів України / Є. В. Жемеренко // Фінанси України. - 2009. - № 8. - С. 13.

3. Легкоступ І.І.  Теоретичні та практичні аспекти видатків місцевих бюджетів України в сучасних умовах / І. І. Легкоступ // Економіка. Фінанси. Право. - 2010. - № 2. - С. 22-26.