Севідова Ю.І., Клімович І.М.

Харківський торгово-економічний інститут КНТЕУ

 

Проблеми стандартизації фінансової звітності суб’єктів господарювання державного сектора

 

При переході України до ринкових відносин суттєво змінюється роль та значення держави в управлінні соціально-економічними процесами, і ця проблема є актуальною.

Однією з умов ефективної адаптації є приведення методики та методології вітчизняної системи бухгалтерського обліку у відповідність до встановлених норм та вимог за Міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ),. Перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності в державному секторі необхідний для підвищення прозорості державних і місцевих фінансів, якості та достовірності бюджетного обліку, забезпечення максимально повного відображення неохоплених на сьогоднішній час фінансових операцій, створення умов для аналізу рівня і динаміки бюджетної заборгованості, оцінки ефективності бюджетних послуг, які надаються.

Тому важливими є питання запровадження МСФЗ також й у державний сектор з метою адаптації організаційних та методологічних основ обліку до міжнародних вимог.

Питаннями стандартизації фінансової звітності у вітчизняну облікову систему та державний сектор, зокрема,займалися такі видатні вчені як: Метелиця В.М., . Фаріон А., Левицькою С.О., та інші.

Більшість науковців та фахівців у сфері обліку погоджуються з думкою про те, що сформована в Україні облікова система в державному секторі потребує вдосконалення, модернізації, переходу на єдині уніфіковані методологічні засад. Виділяє такі передумови модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі: ефективне управління, прозорість, поява нових інформаційних технологій, розповсюдження міжнародних стандартів .

Метою дослідження стану розвитку є узагальнення досвіду стандартизації фінансової звітності суб’єктів господарювання державного сектора та обґрунтування пропозицій щодо його використання у державному фінансовому контролі, фінансовому плануванні і прогнозуванні

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. №34 затверджено «Стратегію модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки». Завданнями Стратегії є удосконалення методології та перехід на єдині методологічні засади бухгалтерського обліку і звітності, а також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку. [2]

Комітет з питань державного сектора (Комітет) Міжнародної федерації бухгалтерів розробляє серію рекомендованих стандартів бухгалтерського обліку для суб’єктів господарювання державного сектора, які називаються Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку для державного сектора (МСБОДС).

Термін «державний сектор» означає національні уряди, регіональні і місцеві органи управління та відповідні державні суб’єкти господарювання. Комітет визнає право урядів та національних організацій, які розробляють та затверджують стандарти, встановлювати рекомендації та стандарти бухгалтерського обліку для фінансової звітності державного сектора в своїх юрисдикціях. Комітет сприяє прийняттю МСБОДС та гармонізації національних вимог з ними. МСБОДС застосовуються до опублікованих фінансових звітів суб’єктів господарювання державного сектора, крім державних комерційних підприємств [3].

З метою удосконалення системи бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням вимог міжнародних стандартів між Міністерством фінансів України та Міжнародною федерацією бухгалтерів підписаний Меморандум взаєморозуміння, відповідно до якого Міністерство фінансів України отримало дозвіл на переклад, публікацію та розповсюдження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для державного сектора, оприлюднених Міжнародною федерацією бухгалтерів за станом на 1.01.2003р.

Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2010 р. №1629 «Про затвердження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі» В Україні з 01.01.2013 вступають у дію національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, у поточний час прийнято 12 стандартів, які стосуються визнання активів і зобов’язань, подання фінансової звітності, формування консолідованої фінансової звітності, фінансової звітності за сегментами», визначення доходів. Ними запроваджено нові форми фінансової звітності: звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів та звіт про власний капітал, удосконалено методологію складення балансу [1].

Можемо зробити висновок, що стандартизація фінансової звітності суб’єктів господарювання державного сектора сприятиме: удосконаленню управління державними фінансами; впровадженню системи стратегічного бюджетного планування на середньостроковий та довгостроковий періоди, а також програмно-цільового методу складання і виконання бюджетів; підвищенню дієвості системи фінансового контролю за бюджетним процесом.

Список використаних джерел

1.     Наказ Міністерства фінансів «Про затвердження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі» від 24.12.2010 р. №1629. - http://zakon.rada.gov.ua/

2.     Постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки» від 16 січня 2007 р., №34 - http://www.minfin.gov.ua/

3.     Мащенко К.С. Проблеми стандартизації фінансової звітності суб’єктів господарювання державного сектор./ Мащенко К.С/ Наук. вісник: Фінанси, банки, інвестиції - 2011 - №2- с.37-40.